چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶

در دیدار با عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد؛

مسئولان باید کمک کنند تا مشکلات قانونی نهاد حل شود

نماینده مردم سپیدان و بیضا در مجلس شورای اسلامی

مدیرکل کتابخانه های فارس با هدف بررسی تناقضات قانونی نهاد، حل مشکل معیشتی کتابداران و بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی با محسن علیزاده، نماینده منتخب مردم سپیدان و بیضاء دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس، روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس با هدف بررسی تناقضات قانونی نهاد، حل مشکل معیشتی کتابداران و بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی، ۷ مردادماه با محسن علیزاده، نماینده منتخب مردم سپیدان و بیضاء دیدار و گفتگو کرد.

محسن علیزاده، نماینده مردم سپیدان و بیضا در این نشست عنوان کرد:  همه‌ی ما مدعی دوستی با کتاب هستیم و کتاب را نزدیک ترین دوست خود می‌دانیم اما از آن غافل هستیم. ما باید سعی کنیم فرهنگ کتاب و مطالعه در روح وجان ما نهادینه شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: جایگاه کتاب و کتابخانه‌ها همواره به قدری ارزشمند و مهم بوده و هست که نه تنها نمایندگان مجلس بلکه تمام مسئولان باید کمک کنند تا مشکلات قانونی نهاد کتابخانه‌ها هر چه زودتر حل شود. اگر ارتباط با نمایندگان بیشتر شود، نمایندگان هم ترغیب می شوند که کمک کنند این اصلاحات قانونی سریع‌تر انجام شود. اگر نهاد کتابخانه‌ها در این مورد بیشتر پیگیری کند، حتما طرح اصلاح قانون نهاد در مجلس به نتیجه می‌رسد.

علیزاده پیشنهاد داد رئیس مجمع نمایندگان استان به عنوان یکی از اعضای حقیقی انجمن کتابخانه‌های استان انتخاب شود تا ضمن شرکت در جلسات انجمن از نزدیک در جریان تمام مسائل و مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی قرار گیرد تا بتواند در مجلس آگاهانه‌تر از حق و حقوق کتابداران و کتابخانه‌ها دفاع کند.

روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس در این دیدار ضمن اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی شهرستان سپیدان، عنوان کرد: سپیدان قدمتی به بلندای تاریخ دارد و اندیشمندان و بزرگان زیادی از این شهرستان برخاسته‌اند که همواره مایه افتخار و سربلندی استان بوده‌اند و نام و یاد آن‌ها همواره در حافظه تاریخی مردم ماندگار خواهد بود.

منوچهری ضمن اشاره به فعالیت‌های کتابخانه‌های عمومی گفت: در کتابخانه‌ها برنامه‌های متنوع فرهنگی و ترویجی برگزار می‌شود و حتی کرونا هم مانع فعالیت کتابخانه‌ها نشده‌است. در همین ایام با وجود تعطیلی مقطعی، کتابخانه‌ها برنامه‌های خود را در فضای مجازی بیش از پیش ادامه دادند؛ از جمله جشنواره کتابخوانی رضوی که با توجه به شرایط کنونی آنلاین برگزار و در شهرستان سپیدان و نیز استان فارس به خوبی از آن استقبال شد.

منوچهری با تاکید بر اینکه بودجه و اعتباری که دولت برای کمک به نهاد پرداخت می کند بسیار ناچیز است، اضافه کرد: این مبلغ پاسخگوی وضعیت حقوقی و معیشتی کتابداران نیست. کل مجموعه مدیریتی نهاد کتابخانه ها چه در سطح کشور و چه استان به جای اینکه دغدغه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی داشته باشند باید به فکر تامین حقوق کارکنان باشند و این مساله کمبود اعتبار و بودجه، ما را از آرمان‌ها و اهداف اصلی‌مان دور کرده است.

مدیرکل کتابخانه‌های استان فارس اضافه کرد: نوعی دوگانگی در قانون نهادهای عمومی غیردولتی وجود دارد، به عنوان مثال به کارکنان برخی از این نهادها شناسه کارمندی تعلق گرفته و به برخی از جمله کارکنان نهاد کتابخانه‌ها شناسه کارمندی تعلق نگرفته است.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری نمایندگان محترم مجلس یازدهم این نواقص اصلاح شود تا کتابخانه‌های عمومی در مسیر درست رشد و پیشرفت قرار گیرند و بتوانند با انگیزه و توان بیشتر در جهت اعتلای فرهنگ گام بردارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 15 =