چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد؛

ضرورت حمایت همه جانبه از برنامه ها و طرح های پیشنهادی نهاد در مجلس

دیدار با نماینده خلخال

نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در دیدار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان اردبیل ضمن قدردانی از زحمات کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی گفت: از تمام برنامه ها و طرح های پیشنهادی در جهت توسعه کتابخانه ها و ترمیم وضعیت مالی کارکنان این نهاد فرهنگی حمایت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان اردبیل، پروانه رضاقلیزاده، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، طی سفر یک روزه به شهرستان خلخال با سید غنی نظری، نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی دیدار و در خصوص مسائل فرهنگی گفتگو کرد.

سید غنی نظری در این دیدار به نقش انکارناپذیر کتاب و کتابخوانی در توسعه و پیشرفت جوامع اشاره کرد و گفت: کارشناسان، رشد و بالندگی را با تعداد کتابخانه ها، تولید کتاب، تیراژ کتاب، میزان سرانه مطالعه ملت ها ارزیابی می کنند؛ زیرا  نمی توان توسعه و رشد را بدون در نظر گرفتن میزان سرانه مطالعه بررسی کرد؛ به همین خاطر، کتاب و کتابخوانی از مقوله های مهم و قابل توجه فرهنگی است که ترویج آن در جامعه، بسیار ضروری به نظر می رسد.

نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه کتاب به عنوان ابزاری متعالی، همواره در خدمت انسان بوده است، افزود: کتاب های خوب و مفید به عنوان بهترین دوست آدمی، خدمات شایانی را به جامعه بشری ارائه کرده و در به کمال رساندن انسان، نقش بسزا و بی بدیلی ایفا کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: به سهولت می توان ادعا کرد که در این دنیا همه به نوعی با کتاب و کتابخوانی در ارتباط هستند و با وجود رشد و پیشرفت در عرصه های مختلف، نه تنها از اهمیت کتاب و کتابخوانی کاسته نشده بلکه روز به روز بر اهمیت آن افزوده شده است.

نظری در ادامه گفت: تمام  بزرگان، صاحب نظران و کسانی که دنیا را متحول کرده اند، هرگز با کتاب و کتابخوانی بیگانه نبوده و از کتاب به عنوان وسیله ای ضروری همواره  بهره برده اند.

نماینده مردم شهرستان های خلخال و کوثر در ادامه سخنان خود به رسالت عظیم نهاد کتابخانه های عمومی کشور در توسعه کتابخانه و ترویج کتابخوانی اشاره کرد و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با برگزاری جشنواره های متعدد فرهنگی و کتابخوانی، بویژه جشنواره کتابخوانی رضوی نقش سازنده ای را در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی جامعه برعهده دارد و به منظور تداوم این امر نیازمند حمایت های همه جانبه است.

وی ضمن قدردانی از زحمات کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی خاطر نشان کرد: از تمام برنامه ها و طرح های پیشنهادی در جهت توسعه کتابخانه ها و ترمیم وضعیت مالی کارکنان این نهاد فرهنگی حمایت خواهد کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این دیدار با تشریح اقدامات کتابخانه های عمومی استان، گفت: در شرایط به وجود آمده ناشی از شیوع کرونا و  محدودیت های اعمال شده برای مراجعه اعضا به کتابخانه های عمومی، بسترسازی لازم برای ارتباط با مخاطبان از طریق فضای مجازی صورت گرفته است.

رضاقلیزاده تداوم فعالیت های کتابخانه های عمومی را نیازمند حمایت های همه جانبه عنوان کرد و گفت: اصلاح قوانین مربوط به اداره کتابخانه های عمومی استان و تصویب اعتبارات مناسب فرهنگی برای این نهاد فرهنگی، موجب توسعه کتابخانه های عمومی در ابعاد مختلف خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان به نقش تاثیرگزار کتابخانه های عمومی به ویژه کتابخانه های روستایی در پیشبرد اهداف فرهنگی اشاره کرد و گفت: کتابخانه های عمومی از معدود مراکزی هستند که در روستاها فعالیت های فرهنگی انجام می دهند و این مکان های فرهنگی به عنوان خانه دوم کودکان و نوجوانان دارای اهمیت قابل توجهی در میان این قشر از افراد جامعه است.

وی برگزاری نشست های معرفی کتاب، مسابقات فرهنگی و کتابخوانی، برنامه های مختلف فرهنگی به مناسبت اعیاد ملی و مذهبی را از برنامه هایی دانست که با استفاده از ظرفیت فضای مجازی اجرا می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 12 =