شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۶

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۱

خدمات کتابخانه ای در تنها پایگاه فرهنگی روستای کندوله ادامه دارد

کرونا

باشیوع ویروس کرونا درسراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت برای جلوگیری از انتشار این ویروس مدتی است کتابخانه های عمومی تعطیل شده اند اما برخی کتابداران به صورت خودجوش در مناطق روستایی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه می دهند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، الهام امیری، کتابدار و مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر روستای کندوله شهرستان صحنه در روزهای سخت درخانه ماندن که همه مردم به فکر قرنطینه هستند برای سرگرمی کودکانی که قرنطینه برای آنها طاقت فرسا است مسابقه، سرگرمی و فعالیت های جانبی مهیا می کند و اجازه نمی دهد  کرونا فاصله ای بین دوستی دیرینه کتابخانه و کودکان ایجاد کند.

باشیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت برای جلوگیری از انتشار این ویروس مدتی است کتابخانه های عمومی تعطیل شده اند اما بسیاری از کتابداران به فعالیت خود ادامه می دهند. کتابدار کتابخانه شهید باهنر روستای کندوله به عنوان پایگاه فرهنگی منطقه، رسالت خود را تعطیل نکرده و با فعالیت هایی در فضای مجازی و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به صورت حضوری پیوند ناگسستنی اعضا با کتابخانه را حفظ کرده است.

الهام امیری، مسئول کتابخانه عمومی شهید باهنر روستای کندوله گفت: در روستاهای کندوله برخی کودکان و خانواده هایشان از فضای مجازی محروم هستند و با توجه به اینکه این روزها بسیاری از فعالیت های فرهنگی و کتابخوانی به فضای مجازی منتقل شده است، از این ظرفیت استفاده نمی کنند. به همین دلیل با شناسایی خانواده هایی که از این فضا محروم هستند، با رعایت موازین و دستورالعمل های بهداشتی تلاش می کنم علاوه بر دعوت از کودکان به در خانه ماندن و کتاب خواندن کتاب‌های مناسب را برایشان به امانت می برم.

وی افزود: اهدای نشریات آشپزی به مادران خانه دار جهت مطالعه و غنی کردن اوقات فراغت آنان، آموزش اصول قصه گویی برای سرگرم کردن فرزندان شان برای در خانه ماندن و پرکردن اوقات فراغت آنان از دیگر کارهایی است که به نظرم رسید در این روزها کمک می کند تا مردم روستا در خانه بمانند تا مانع از شیوع بیماری شوند. 

امیری با اشاره به اینکه برخی از اهالی نیز فعالیت درخوری در فضای مجازی دارند، گفت: اطلاع رسانی در صفحات مجازی دهستان و دعوت از کودکان برای شرکت در مسابقه نقاشی ماکرونا راشکست میدهیم» و همچنین با اجرای «پویش کرمانشاه کتاب می خواند» و پویش « در خانه بمانیم و کتاب بخوانیم» از اهالی دهستان خواسته شده است تا در اجرای این پویش ها ازکتاب هایی که می خوانند فیلم گرفته و ارسال کنند. همچنین پویش شعر خوانی برای کودکان و به اشتراک گذاری آن در فضای مجازی و کانالهای فرهنگی اداری کتابخانه های عمومی استان از دیگر اقداماتی است که در این روزهای تعطیلی انجام دادیم تا بتوانیم مانع از غفلت مردم از کتاب و مطالعه در این روزها شود. 

این کتابدار در ادامه تصریح کرد:‌ از دیگر اقداماتی که انجام دادیم مهیا کردن فضایی برای نصب نقاشی های کودکان و نوجوانان روستا است. چرا که به علت عدم دسترسی بسیاری از اهالی به گوشی همراه از علاقه مندان خواسته شده است تا نقاشی های خود را بر روی دیوار بیرونی محوطه کتابخانه نصب کنند تا پس از دریافت شان، آنها را برای مسابقه نقاشی ما کرونا را شکست میدهیم ارسال کنیم.
الهام امیری با اشاره به اینکه کتابخانه عمومی شهید باهنر جایگاه فرهنگی ویژه ای در دهستان کندوله پیدا کرده است گفت: در سال ۹۸ تعداد ۲۸۳ برنامه فرهنگی در این کتابخانه با هدف ترویج و توسعه فرهنگ کتابخوانی برگزار شده است. روستای کندوله ۶۳۷ نفر جمعیت دارد که ۴۲۱ نفر آنان عضو کتابخانه عمومی هستند و این کتابخانه عمومی با ۵ هزار و ۳۸۲ نسخه کتاب، در روستا در حال فعالیت است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 10 =