چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۹

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/ ۹

تعطیلی‌ها نمی‌تواند پیوند میان اعضا و کتابخانه را قطع کند

مرضیه سقایی طلب

مرضیه سقایی طلب، مسئول کتابخانه مرکزی شهید جاویدالاثر مینکی شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان، با تشریح اقدامات خود در فضای مجاز برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای در دوران تعطیلی کتابخانه‌ها گفت: تعطیلی‌ها نمی‌تواند پیوند میان اعضا و کتابخانه را قطع کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، کتابخانه مرکزی شهید جاویدالاثر مینکی در شهرستان بندرلنگه استان هرمزگان، آذر ماه سال‌ ۹۷ افتتاح شد و پس از اقدامات اولیه و ثبت کتاب‌ها، از خرداد ماه همان سال فعالیت‌ خود را با برگزاری کلاس‌های اوقات فراغت و در ادامه با برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان، محافل ادبی و غیره، آغاز کرد که تا اسفند سال ۹۸ تعداد ۶۱۸ عضو به این کتابخانه عمومی جذب شدند.

اما تعطیلی کتابخانه‌های سراسر کشور که بر اساس توصیه‌های وزارت بهداشت به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در کشور رخ داد، طبیعتا باعث می‌شد روند روبه رشد برگزاری برنامه‌های فرهنگی و همچنین جذب مخاطب در این کتابخانه را متوقف شود. اما این تهدید با یک برنامه‌ریزی و اقدام مناسب تبدیل به یک فرصت شد تا علی‌رغم تعطیلی کتابخانه، پیوند اعضا با این مکان فرهنگی و اجتماعی، همچنان برقرار بماند.

مرضیه سقایی طلب، مسئول کتابخانه مرکزی شهید جاویدالاثر مینکی شهرستان بندرلنگه در این باره گفت: معمولا کتابخانه‌هایی که سابقه فعالیت زیادی دارند، اعضای ثابت خود را پیدا کرده‌اند و محل مراجعه عموم مردم هستند. اما از آنجا که کتابخانه ما تازه تاسیس است، این دغدغه را داشتم که به دلیل این تعطیلی اجباری، اعضایی که به سختی جذب کرده‌ایم را از دست ندهیم. بر این اساس تلاش کردیم که فضا و خدمات کتابخانه‌ای را از طری فضای مجازی برای آنها فراهم کنیم تا پیوند اعضا با کتابخانه قطع نشود.

وی درباره چگونگی ایجاد این پیوند توضیح داد: پیش از تعطیلی کتابخانه‌ها ما از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی صرفا برای اطلاع‌رسانی برنامه‌های کتابخانه استفاده می‌کردیم، اما پس از شیوع بیماری کرونا و لزوم  تعطیلی کتابخانه‌ها، فاصله‌ای در ارتباط بین اعضا و کتابخانه در حال شکل‌گیری بود، به طوری که بسیاری از والدین پیام‌های متعددی برای ادامه این کارگاه‌ها برای ما ارسال می‌کردند که البته به دلیل تعطیلی کتابخانه‌ها به شکل سابق میسر نبود. بر این اساس ما اعلام کردیم که کلیه برنامه‌های مستمر کتابخانه‌ها، از حالت حضوری خارج در فضای مجازی ادامه خواهد یافت.

سقایی طلب در ادامه به تشریح نحوه اجرای برنامه‌ها در فضای مجازی پرداخت و گفت: در برنامه‌های روتین کتابخانه یکشنبه‌های هر هفته برنامه قصه‌گویی داشتیم که در شکل جدید این برنامه را به صورت فایل صوتی و معرفی کتاب‌ قصه در گروهی در فضای یکی از پیام‌رسان‌ها بارگزاری می‌کنم و پس از آن از طریق خانواده‌ها نظرات بچه‌ها درباره قصه‌ها و بازخوردهای آنها را جمع‌آوری می‌کنم؛ همچنین خلاصه‌گویی قصه‌ها و کشیدن نقاشی بر اساس آن قصه و کتاب، نیزاز دیگر برنامه‌های جنبی قصه‌گویی است که والدین تصاویر آن را برای من ارسال می‌کنند.

این کتابدار ادامه داد: دوشنبه‌ها برنامه کاردستی ویژه گروه‌های سنی «خردسال و کودک» و همچنین «نوجوان» را داشتیم که در همان روزها متناسب با هر یک از این گروه‌های سنی، یک آموزش کاردستی به صورت ویدیویی در گروه ارسال می‌کنم و خانواده‌ها از کاردستی‌هایی که بچه‌هایشان بر اساس آن درست کرده‌اند، عکس می‌گیرند و برای من ارسال می‌کنند؛ اعلام کرده‌ایم که ان‌شاءالله پس از شکست کرونا در سال جدید، نمایشگاهی از عکس‌های ارسال شده برپا خواهیم کرد و به بهترین آثار نیز جوایزی خواهیم داد.

وی درباره برگزاری کلاس‌های شاهنامه خوانی برای کودکان و نوجوانان نیز گفت: کلاس‌های شاهنامه‌خوانی هم از طریق گروهی در همین پیام‌رسان‌ها با ارسال فیلم‌ها و یا صوت شاهنامه‌خوانی بچه‌ها برای مربی خود پیگیری می‌شود که مربی پس از دیدن و گوش کردن به این فایل‌ها، اشکالات و اصلاحات کار آنها را به آنها یادآوری و ارسال می‌کند.

سقایی طلب درباره اجرای برنامه‌های اعضای بزرگسال نیز توضیح داد: در حوزه برنامه‌های بزرگسال نیز در گذشته برگزاری نشست‌های کتابخوان را داشتیم، که در گروهی مجزا برای آنها یک کتاب را معرفی می‌کنم و در صورت وجود، نسخه الکترونیکی کتاب را هم در اختیار آنها قرار می‌دهم. اعضای بزرگسال نیز این کتاب‌ها را مطالعه می‌کنند و سه‌شنبه هر هفته طبق روال قبلی در همان ساعت مشخص، همه به همراه یک کارشناس مجرب در گروه حاضر و درباره کتاب‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر می‌پردازند.

این کتابدار ادامه داد: همچنین ما یک محفل ادبی داشتیم که با حضور اعضای چند انجمن شعر و ادب به صورت چرخشی در کتابخانه‌های مختلف برگزار می‌شد، که امروز نیز این محفل را در فضای مجازی و متناسب با موضوعات روز جامعه برگزار می‌کنیم که شاعران و کارشناسان مجرب حاضر در محفل به بررسی آثار اعضا می‌پردازند.

سقایی طلب با اشاره به برخی ویژگی‌های لازم برای حرفه کتابداری گفت: یکی از مهم ترین انگیزه‌های من برای این اقدامات این بود که احساس می‌کردم با تعطیلی کتابخانه‌ها نباید بچه‌ها و سایر اعضا رها شوند. شاید من بتوانم برای فرزند خودم در خانه برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشم، اما ممکن است همه بچه‌ها این امکان را نداشته باشند. از آنجا که احساس می‌کردم همه بچه‌ها و اعضای کتابخانه مانند فرزند خودم هستند، تصمیم گرفتم که این برنامه‌ها را در شرایط و وضعیت فعلی، برای همه بچه‌ها اجرایی کنم.

وی با بیان اینکه تعطیلی‌ها نمی‌تواند پیوند میان اعضا و کتابخانه را قطع کند، ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر صمیمت خاصی بین بچه‌ها ایجاد شده؛ چراکه تجربه دور هم بودن در فضای مجازی با محوریت کتاب را تجربه کردند و بسیاری از آنها تجربه حضور و فعالیت در فضای مجازی را از طریق فعالیت‌های کتابی شناخته‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 5 =