یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۳

فضای مجازی خدمات کتابخانه را به خانه اهالی روستای ایسین برده است

كتابخانه فرهيختگان ايسين

زهرا پورحسن، مسئول کتابخانه عمومی فرهیختگان روستای ایسین گفت: درست است که این روزها، سبک زندگی همه ما تغییر کرده اما بعضی کارها را می شود به شیوه ای نو ادامه داد؛ ارائه خدمات کتابخانه ای و رفع نیاز اطلاعاتی اعضا، یکی از این کارها است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این‌حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

زهرا پورحسن، مسئول کتابخانه عمومی فرهیختگان روستای ایسین شهرستان بندرعباس که از محبوبیت کتابخانه در بین اهالی روستا به خوبی آگاه است، در روزهای تعطیلی تنها کتابخانه روستا، به کمک فضای مجازی خدمات کتابخانه را فراتر از فضای فیزیکی،‌ به خانه اهالی برده است. پورحسن در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: کتابخانه فرهیختگان تنها کانون فرهنگی روستای ایسین و محل مراجعه تمامی مردم روستا،‌ به ویژه کودکان،‌ نوجوانان و زنان خانه دار است. شیوع کرونا و تعطیلی کتابخانه، عادت هر روز بسیاری از اهالی روستا، یعنی سر زدن به کتابخانه را تغییر داد. محیط روستا کوچک است و همه، همدیگر را می شناسیم؛ در این روزها چندباری که برای خرید از خانه خارج شدم،‌ اهالی پیگیر زمان بازگشایی کتابخانه بودند و در ارتباطاتی که به مدد فضای مجازی با اعضا داشته ام، خیلی ها می گفتند که ای کاش در این شرایط حداقل کتابخانه باز بود. این ها را گفتم که بدانید کتابخانه بخشی از زندگی روزمره مردم روستا شده است. درست است که این روزها، سبک زندگی همه ما تغییر کرده اما بعضی کارها را می شود به شیوه ای نو ادامه داد؛ ارائه خدمات کتابخانه ای و رفع نیاز اطلاعاتی اعضا، یکی از آن ها است.

وی ادامه داد: «پنج شنبه های خلاق» یکی از برنامه های پرطرفدار کتابخانه ما بود؛ حالا در روزهای تعطیلی کتابخانه، با جستجوی ویدیوهای آموزش ساخت کاردستی و ارسال آن برای اعضای کتابخانه، این کلاس کماکان برقرار است. استقبال اعضا بی نظیر است و دیدن عکس های کاردستی هایی که می سازند، انگیزه مرا برای طراحی برنامه هایی جذاب تر افزون می کند. از دیگر کارهای این روزهای من، پاسخ به نیاز متقاضیان رمان کتابخانه ام است که عموما خانم های خانه دار روستا هستند. کتاب های معروف و خواندنی را معرفی می کنم و نسخه الکترونیک و رایگان آن ها را در اینترنت جستجو و در اختیارشان قرار می دهم. خیلی ها که میانه خوبی با کتاب الکترونیک و مطالعه از طریق گوشی تلفن همراه نداشتند،‌ این روزها نگاهشان تغییر کرده و به خوبی با آن ارتباط برقرار کرده اند.

پورحسن گفت: برنامه بعدی من تمرکز بیشتر بر روی منابع دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی است. نسخه الکترونیک منابع را برای اعضا ارسال کرده ام اما در نظر دارم منابع را در قالب فایل ویدیویی و صوتی نیز تهیه کنم. گمان می کنم شنیدن بخش هایی جذاب از کتاب و یا دانستن خلاصه ای از آن، کتابخوانان روستای ما را به خواندن کتاب، مشتاق تر خواهد کرد.

پورحسن خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی فرهیختگان روستای ایسین، گفت: باید توصیه های ایمنی را برای حفظ سلامتی مان جدی بگیریم؛ ماندن در خانه شاید سخت و یا خارج از حوصله ما باشد اما می توانیم تهدید کرونا را به یک فرصت تبدیل کنیم و کتاب، بهترین ابزار در این مسیر است.  


نقاشی های اعضای کتابخانه ایسین برای شرکت در مسابقه «کرونا را شکست می دهیم»


معرفی کتاب «همدم خاطره ها» توسط مسئول کتابخانه فرهیختگان


معرفی کتاب «۵۵ افسانه» توسط کوثر ورزیده عضو کتابخانه عمومی فرهیختگان روستای ایسین

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 8 =