دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست/۵

همنشینی با کتاب در روزهای خانه‌نشینی

سمنان- زهرا خادميان - کراپ‌شده

کتابدار کتابخانه عمومی شهید شاهچراغی دامغان گفت: معرفی کتاب و تهیه ویدیو از آن، سرگرمی ارزشمندی برای بچه ها است؛ آن ها به محتوا می اندیشند، چیدمان مطالب را آماده می کند و گاه ضبط یک ویدیو ساعت ها زمان می برد؛ همه این ها مطلوب و دلپذیر است، چراکه هر یک دقیقه بیشتر با کتاب، به پویایی ذهن و زندگی کمک می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.

زهرا خادمیان، کتابدار کتابخانه عمومی شهید شاهچراغی شهرستان دامغان، در روزهای تعطیلی این کتابخانه ارتباط خود را با اعضا قطع نکرده و کار معرفی کتاب و به اشتراک گذاری آگاهی را با هدف غنی سازی اوقات فراغت اعضای کودک و نوجوان از طریق شبکه های اجتماعی  دنبال می کند.

وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و کتابخانه ها، تعدادی کتاب از کتابخانه به خانه آوردم تا در روزهای خانه نشینی همدمی برای دخترم باشد. سعی کردم کتابخوانی را به سرگرمی جذابی برایش تبدیل کنم؛ باهم کتاب می خواندیم، نمایش بازی می کردیم، شعر می خواندیم و از خود فیلم می گرفتیم. تا اینکه یکی از ویدیوهای معرفی کتاب دخترم را در گروه مدرسه اش، به اشتراک گذاشتم و با استقبال بسیاری رو به رو شد؛ بسیاری از دانش آموزان مدرسه، عضو کتابخانه هم هستند؛ آن ها هم یک به یک به ضبط و به اشتراک گذاری ویدیوهای معرفی کتاب پرداختند. با استقبال بچه های مدرسه،‌ پویش معرفی کتاب را به گروه های خانوادگی، آشنایان و اعضای کتابخانه نیز بسط دادم. معرفی کتاب و تهیه ویدیو، سرگرمی ارزشمندی برای بچه ها است؛ آن ها به محتوا می اندیشند و برایشان مهم است که بدون اشتباه صحبت کنند و گاه ضبط یک ویدیو ساعت ها زمان می برد. من فکر می کنم همه این ها مطلوب و دلپذیر است، چراکه هر یک دقیقه بیشتر با کتاب، به پویایی ذهن و زندگی آن ها کمک می کند.

زهرا خادمیان خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه عمومی شهید شاهچراغی دامغان، گفت: بیایید این روزها را در خانه بمانیم و به راه های جدیدی برای سرگرم کردن خود و فرزندان مان فکر کنیم. بازخوانی کتاب هایی که قبلا خوانده ایم و اجرای نمایش از آن ها می تواند یکی از راه ها باشد. علاوه بر این، با توجه به شرایط موجود امکان استفاده رایگان از نسخه الکترونیک و یا صوتی کتاب ها در بسیاری از اپلیکیشن ها فراهم شده و بهتر است فرصت مطالعه این کتاب ها را از دست ندهیم.


روایتی نمایشی از شاهنامه توسط غزل صداقتی، عضو کتابخانه کتابخانه عمومی شهید شاهچراغی دامغان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 0 =