دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان مطرح کرد؛

نقش هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف استان برای کسب پایتختی کتاب

مدیرکل

احمد وفائی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمان، با اشاره به انتخاب دو شهر «بم» و «رفسنجان» در جمع پنج شهر معرفی شده به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب ششمین پایتخت کتاب ایران عنوان کرد: انتخاب شهرستان های بم و رفسنجان به عنوان ۵ نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران نشان از تعامل و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف استان برای کسب این عنوان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کتابخانه‌های عمومی کشور، احمد وفایی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان، درباره انتخاب دو شهر «بم» و «رفسنجان» از این استان در جمع پنج شهر معرفی شده به عنوان نامزدهای نهایی انتخاب ششمین پایتخت کتاب ایران، گفت: راه یافتن دو شهر از استان کرمان به جمع (پنج) نامزد نهایی کسب عنوان پایتخت کتاب ایران، در وهله اول نشان از توجه و همت دستگاه‌های فرهنگی برای ایجاد فضای کتابخوانی در استان و همچنین تعامل و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف استان برای دست‌یابی به توسعه بر مبنای جریانات فرهنگی و به خصوص کتابخوانی است.

وی افزود: امروز همه بر این واقعیت اذعان دارند که مطالعه و ارتقای دانش و بینش فردی و اجتماعی موضوعی انکارناشدنی است که در نهایت پرورش ابعاد کمال آفرین و آسمانی روح بشر را به دنبال خواهد داشت و در بیان اهمیت بنیادین کتاب و کتابخوانی همین بس که خداوند نخستین خطاب به آخرین فرستاده خویش را با «اقراء» آغاز کرده است و معجزه خاتم پیامبران کتاب است. همچنین تصریحات موکد و مکرر مقام معظم رهبری در باب افزایش مطالعه و کتابخوانی همواره بیانگر اهمیت اساسی این ارزش فرهنگی در جامعه اسلامی ما بوده و ضرورت توجه بیشتر به آن را نشان می دهد.

وفائی با اشاره به پیشینه شش‌هزار ساله شهر بم عنوان کرد: این شهر پایتخت گردشگری جنوب شرق ایران است و در فاصله ۱۹۵ کیلومتری جنوب شرقی کرمان قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت بم ۱۲۷ هزار و ۳۹۶ نفر است. این شهرستان از شمال و غرب به شهرستان کرمان، از جنوب غرب به شهرستان جیرفت، از جنوب به شهرستان عنبرآباد و از مشرق به شهرستان های نرماشیر و محمدآباد محدود می‌شود.

وی در خصوص آثار تاریخی این شهرستان اظهار داشت: بدون شک مهم‌ترین جاذبه تاریخی بم، ارگ بم است که مربوط به عصر اشکانی یا هخامنشی است و تا اواخر دوره قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفت. ارگ بم در تاریخ ۱ فروردین سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی و در سال ۲۰۰۴ در لیست آثار میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی در خصوص کتابخانه‌های عمومی این شهر، عنوان کرد: ۷ باب کتابخانه عمومی با مساحت ۱۹ هزار و ۹۰۰ متر مربع و بیش از  ۸۵ هزار نسخه کتاب با ۱۰ هزار نفر عضو در حال فعالیت است. در ۹ ماهه اول سال جاری بیش از ۸۱ هزار نفر به کتابخانه های عمومی بم مراجعه کرده و بیش از ۴۴ هزار کتاب امانت گرفتند و از خدمات این مراکز استفاده کرده اند.

احمد وفایی در خصوص شهرستان رفسنجان نیز، گفت: جمعیت شهر رفسنجان بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ به ۱۶۱ هزار و ۹۰۹ نفر می‌رسد. فاصله شهر رفسنجان تا کرمان ۱۱۰ کیلومتر است. این شهر در مسیر محور کرمان به یزد و کرمان، شهربابک، شیراز واقع شده‌ است. این شهر از تولیدکنندگان پسته در جهان است. از مهم ترین روستاهای رفسنجان می‌توان قاسم آباد، داوران، کبوترخان، خنامان، دره در، راویز، اودرج، لاهیجان، حسین آباد و بهمن آباد کشکوئیه را نام برد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی در خصوص کتابخانه‌های عمومی شهر رفسنجان نیز عنوان کرد: در شهرستان رفسنجان ۸ باب کتابخانه عمومی با مجموع زیربنای ۴ هزار و ۹۰۰ مترمربع و بیش از ۵ هزار نفر عضو فعال است. از ابتدای امسال بیش از ۳۷ هزار جلد کتاب از کتابخانه های عمومی رفسنجان به امانت رفته است و در ۹ ماهه اول امسال نیز بیش از ۸۰ هزار نفر به این کتابخانه ها مراجعه کردند.

وفائی در ادامه به نقش و حضور موثر خیرین کتابخانه ساز در این شهرستان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۶ باب کتابخانه عمومی با زیربنای بیش از ۳ هزار و پانصد مترمربع توسط خیرین رفسنجانی در این شهرستان احداث شده است و به طور کلی برنامه‌هایی چون نشست های کتاب خوان، مطالعه گروهی، معرفی کتاب، مسابقات کتابخوانی، یک ساعت مطالعه در ادارات، قصه گویی، نمایشنامه خوانی، زنگ مطالعه در مدارس، کتابخانه های سیار، کتابخانه های کوچک در ناوگان حمل و نقل شهری ومعرفی کتابخانه ها، تشکیل باشگاه های کتابخوانی کودک ونوجوان در کتابخانه ها، برگزاری تور های کتابخانه گردی، ساخت کتابخانه، نذر کتاب و... از خدمات این دو شهرستان در حوزه کتاب و کتابخوانی است که این ظرفیت‌های فرهنگی باعث شده شهرستان های بم و رفسنجان با راه یافتن به مرحله نیمه نهایی، به پایتختی کتاب نزدیک شوند.

گفتنی است ششمین جشنواره انتخاب و معرفی «پایتخت کتاب ایران» با انتشار فراخوانی از ابتدای تیرماه آغاز به کار کرد که در مرحله ابتدایی ۱۶۳ شهر آثار و مستندات‌شان را به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند. با توجه به کیفیت طرح‌های ارسال شده، داوران مراحل اولیه این طرح برخلاف روال سال‌های گذشته که ۲۰ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب می‌کردند، در این دوره ۳۸ شهر را برای این مرحله انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند.

در نهایت شهرهای «شیراز» و «اِوز» از استان فارس، شهرهای «بم» و «رفسنجان» از استان کرمان و «شهر ری» از استان تهران به عنوان نامزدهای نهایی پایتخت کتاب ایران انتخاب شدند و در مراسم اختتامیه که در تاریخ ۱۹ بهمن‌ماه در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران با حضور اصحاب قلم و فرهنگ برگزار خواهد شد، ششمین پایتخت کتاب ایران و شهرهای خلاق نیز در زمینه کتاب‌خوانی معرفی خواهند شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 15 =