سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸

به ریاست استاندار؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان برگزار شد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان در سال جاری به ریاست فتح اله حقیقی، استاندار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان زنجان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان زنجان به ریاست فتح اله حقیقی، استاندار زنجان و با حضور امیرعلی نیک بخش، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان؛ فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان؛ مهرداد سلطانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری زنجان؛ مسیح اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان؛ سیدافضل موسوی، رئیس هیات مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز استان زنجان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز دوشنبه ۲۳دی‌ماه در سالن جلسات استانداری زنجان برگزار شد.

فتح الله حقیقی، استاندار زنجان در ابتدای جلسه ضمن خیرمقدم به حاضران، گفت: اداره کل کتابخانه های عمومی استان و دفتر امور شهری و شوراهای استانداری باید پیگیر باشند تا تسویه بدهی های شهرداری ها به کتابخانه های عمومی، بر اساس یک برنامه زمان بندی مشخص به انجام برسد.

استاندار زنجان، در ادامه خواستار پیگیری اجرای تفاهم‌نامه های منعقد شده با شهرداری‌های استان برای پرداخت سهم نیم درصد شد و اظهار داشت: اختصاص اعتبار به شهرداری‌ها، مشروط به تسویه نیم درصد سهم کتابخانه‌ها باشد.

وی با بیان اینکه مشارکت و حمایت از کارهای فرهنگی از جمله وظایف شهرداری ها است، اظهار داشت: انعقاد تفاهم نامه با شهرداری های استان برای تسویه بدهی، اقدام خوبی است.

استاندار زنجان در بخش دیگری از سخنان خود به پروژه کتابخانه مرکزی استان اشاره کرد و اظهار داشت: در اجرا و تکمیل این طرح توسط شهرداری زنجان باید هویت و کاربری فرهنگی آن مد نظر باشد نه اینکه ماهیت تجاری به آن داده شود.

حقیقی در خصوص نحوه تکمیل طرح کتابخانه مرکزی این استان دستور داد تا با همفکری اداره کتابخانه های عمومی و معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری و اعضای انجمن، تفاهم نامه مناسب و جامعی تنظیم و برای تصویب مهیا شود.

کتابخانه مرکزی زنجان که حدود ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی آن می گذرد، با پیشرفت فیزیکی ۲۳ درصدی، چند سالی است که متوقف مانده و طرح ها و شیوه های طراحی شده برای تکمیل آن از جمله مشارکت دادن بخش خصوصی در این پروژه، به نتیجه نرسیده است.

استاندار زنجان همچنین با اشاره به برگزاری همایش اهدای کتاب، اهدای آگاهی بیان کرد: نیازمند یک برنامه جامع برای جلب مشارکت حداکثری در این طرح هستیم.

وی با بیان اینکه رسانه‌ها تنها منعکس کننده اخبار نیستند، گفت: این قشر در مسائل فرهنگی فکر پویا دارند و از افکار رسانه‌ها باید استفاده شود.

مهرداد سلطانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان، گفت: شهرداری های این استان به انجمن کتابخانه های عمومی بدهکار هستند. بر اساس قانون تأسیس و نحوه اداره کتابخانه‌های عمومی کشور، مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۸۲، شهرداری‌ها مکلف هستند حداقل نیم درصد از درآمدهای خود را به منظور اداره امور کتابخانه‌ها در اختیار انجمن‌های عمومی شهر مربوطه قرار دهند.

در ادامه غلامحسن احمدی، سرپرست شهرداری زنجان موضوع واگذاری زمین پروژه کتابخانه مرکزی به شهرداری یا اعطای بالای ۵۰ سال حق بهره برداری از طرح و تجاری سازی بخشی از پروژه را مطرح کرد که جمعی از اعضا تجاری شدن را موجب از بین رفتن هویت کتابخانه ای و فرهنگی مجموعه دانستند.

امیرعلی نیک بخش، مدیر کل اداره کتابخانه‌های عمومی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه سه پروژه این اداره برای افتتاح تا دهه فجر آماده است، اظهار داشت: توسعه کتابخانه روزبه پس از تکمیل، تجهیز شده و آماده افتتاح خواهد شد.

امیرعلی نیک‌بخش با بیان اینکه کتابخانه شهدای بانک سپه روستای دیزج‌آباد نیز آماده افتتاح است، گفت: این کتابخانه تنها نیازمند تجهیزات است.

وی با اشاره به افتتاح نخستین کتابخانه شهرستان خدابنده بعد از انقلاب، گفت: نخستین کتابخانه شهرستان خدابنده بعد از انقلاب نیز تا پایان بهمن‌ماه توسط اداره کل راه و شهرسازی آماده تحویل می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان با بیان اینکه اجرای طرح «اهدای کتاب اهدای آگاهی» امسال نیز اجرای می‌شود، گفت: در جریان اجرای این طرح در سال گذشته ۹۲ هزار و ۶۶۲ جلد کتاب به کتابخانه‌های زنجان اهدا شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 15 =