شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۷

در نشست کتابخوان نوسوادان در شیراز تصویب شد؛

اجرای طرح سفیر کتاب در مراکز سوادآموزی استان فارس

نشست کتابخوان نوسوادان

نشست کتابخوان نوسوادان همراه با امضای شیوه نامه اجرایی طرح سفیر کتاب ویژه نوسوادان در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در ادامه برنامه های کتابخانه های عمومی ویژه نوسوادان، چهارمین نشست کتاب خوان ویژه نوسوادان روز پنج شنبه ۱۹ دی با حضور روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ بهزاد نوروزی، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس و جمعی از نوسوادان شیرازی در سالن کتابدار برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این دیدار با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و جان باختگان حوادث اخیر کشور، با تصریح اینکه این نشست چهارمین نشست استانی ویژه نوسوادان در فارس است، گفت: طرح ویژه کتابخوان نوسوادان برای اولین بار در فارس اجرایی شد که بازتاب گسترده ای در سطح کشور داشت و نهضت سواد آموزی آن را به عنوان طرح ترویجی موفق به استان ها ابلاغ کرد.

روح الله منوچهری با تصریح اینکه نوسوادان از مهم ترین جوامع هدف کتابخانه های عمومی است، ادامه داد: نشست کتاب خوان و دیگر برنامه های کتابخوانی ویژه نوسوادان به صورت مستمر در کتابخانه های عمومی استان فارس اجرای می شود.

وی با اشاره به طرح سفیر کتاب، عنوان کرد: این طرح در سال جاری و با هدف کتاب رسانی به مناطق عشایری فارس آغاز شد. مرحله دوم این طرح از امروز با هماهنگی معاونت سواد آموزی آموزش و پرورش فارس ویژه نوسوادان اجرا خواهد شد.

منوچهری با اعلام اینکه عضویت نوسوادان در کتابخانه های عمومی رایگان است، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح باعث می شود کتاب در دسترس نوسوادانی باشد که به خدمات کتابخانه ای دسترسی ندارند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه نشست کتابخوان نوسوادان از فارس کشوری شد، گفت: اگر شما به عنوان پدران و مادران نسل بعد،  کتابخوانی را در بین فرزندان خود ترویج دهید، عزت نفس و تعامل آن ها با محیط را بیشتر خواهید کرد.

بهزاد نوروزی با تصریح اینکه کتابخوانی، هویت جدیدی برای شما خواهد بود، گفت: این شروع کار ما است.  فرهنگ وقتی احیا می شود که نشست های این چنینی شکل بگیرد. توجه به فرهنگ ایرانی و اسلامی و کتابخوانی باید به زندگی اجتماعی و کاری ما بازگردد. شما وقتی می توانید مستقل عمل کنید که توانمند باشید و وقتی توانمند هستید که مطالعه داشته باشید.

وی با اشاره به برنامه های کتابخانه های عمومی برای نوسوادان، عنوان کرد: تاکنون برنامه های گسترده ای در سطح کتابخانه های عمومی برای نوسوادان اجرا شده است. این در حالی است که با همکاری مجموعه کتابخانه های عمومی استان تفاهم نامه «سفیر کتاب» امضا می شود تا بتوانیم کتاب را در مراکز محلی یادگیری نشر دهیم.

گفتنی است، در این نشست شیوه نامه اجرایی طرح سفیر کتاب ویژه نوسوادان به امضا رسید. این شیوه نامه در راستای تفاهم نامه ملی نهاد کتابخانه های عمومی و نهضت سواد آموزی کشور برنامه ریزی شده است. 

در ادامه نیز هشت نوسواد شیرازی به ارائه و معرفی کتاب پرداختند. «سلامت، جام زیبا و شکننده»، «چراغ راه زندگی»، «محیط زیست هدیه خداوند»،  «ورزش و سلامت و تأثیر آن بر روح و جسم انسان»، «اصلاح الگوی مصرف»، «مدیر خانواده»، «آیین خوب زیستن» و «کلید رحمت» آثاری بود که در این نشست به ترتیب توسط مهناز نیک مرام، ناهید احدیان، زلیخا هوشیار، زینب یوسفی، سیده زهرا حسینیان، عالیه نوروزی و سادات بالابومه معرفی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 12 =