دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۹

گفتگو با کتابدار کتابخانه عمومی بعثت آبسرد؛

دعوت به ضیافت دنیای قصه و کتاب با کمک دوستان

با كتابداران

مریم علی‌براری برگزاری نشست‌های جمع‌خوانی در کتابخانه‌ها و شنیدن داستان از زبان همسالان را شیوه‌ای مؤثر برای دعوت به کتابخوانی و یکی از بهترین راه‌ها برای ترغیب به مطالعه و کتابخانه عنوان کرد.

مریم علی‌براری کتابدار کتابخانه عمومی بعثت شهر آبسردِ شهرستان دماوند در استان تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به تجربه برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان کتابخانه‌ای و مدرسه‌ای در کتابخانه‌ها عنوان کرد: این نشست‌ها به ما نشان داد که چقدر معرفی کتاب و آشنا شدن آنها با محتوای کتاب‌ها در ترغیب کردن آنها به سوی مطالعه و حتی مراجعه به کتابخانه اثرات شگرفی دارد.

وی با اشاره به لزوم آسیب‌شناسی در خصوص حضور برخی از گروه‌های سنی در کتابخانه‌ها، تصریح کرد: هر قدر کودکان و نوجوانان حضوری فعال در کتابخانه‌ها و برنامه‌های آن دارند با ورودشان به مقطع دبیرستان پیوند آنها با کتاب و کتابخانه گاهاً کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند که این می‌تواند موضوعی قابل پژوهش برای یک آسیب‌شناسی کاربردی باشد.

علی‌براری جذابیت نشست‌های جمع‌خوانی برای کودکان و نوجوانان را بسیار بالا توصیف کرد و خاطرنشان کرد: استقبال از جمع‌خوانی به اندازه‌ای زیاد است که معمولاً باعث شکل‌گیری اشتیاق فراوان در این گروه سنی برای مطالعه می‌شود.

این کتابدار در ادامه افزود: تعریف و شنیدن داستان از زبان یکی از دوستان و همسالان شیوه‌ای مؤثر برای دعوت به کتابخوانی است؛ چه‌ آنکه یک مطالعه خوب و معرفی چکیده‌ای از آن در جمع دوستان بی‌شک یکی از بهترین راه‌ها برای ترغیب به کتابخوانی و کتابخانه است.

وی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به برگزاری کلاس‌های فوق‌برنامه در حوزه‌های مختلف، بیان کرد: برگزاری رایگان و مستمر این کلاس‌ها می‌تواند در کنار سایر وظایف ثابت کتابداران عاملی اثرگذار در افزایش انگیزه و ترغیب اعضاء به کتابخانه‌ها باشد.

علی‌براری در پایان یادآور شد: نه‌تنها برگزاری کلاس‌هایی مثل آموزش قرآن کریم، خوشنویسی و امثالهم برای کودکان و نوجوانان کاربرد داشته؛ برگزاری کارگاه‌های دیگری همچون «بازی با اسباب‌بازی‌های فکری» نیز در سال های اخیر با استقبال قابل ملاحظه خردسالان و کودکان مواجه شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 8 =