دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵

با حضور رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، کتابداران و برخی از کارشناسان ستادی؛

کارگاه «آموزش نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» برگزار شد

image-20191202151752-15.jpeg

کارگاه آموزشی «آموزش نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» با حضور کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، کارگاه « آموزش نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» با حضور رؤسای ادارات کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان، برخی از کتابداران و کارشناسان ستادی در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.

رضا محمودپور، کارشناس نسخ خطی و چاپ سنگی کتابخانه مرکزی ارومیه و مدرس این دوره، تاریخ و هویت هر کشور را وابسته به میراث مکتوب بازمانده از گذشتگان دانست و بیان کرد: شناسنامه هر کشور وابسته به میراث باقی مانده از زمان های گذشته است که مهم ترین آن ها، میراث مکتوب یا نوشته‌هایی است که از گذشتگان ما به صورت کتیبه‌ها، نسخ خطی و کتب چاپی قدیمی است.

وی ادامه داد: به جز کتاب های آسمانی که خداوند به وسیله وحی به پیامبران نازل کرده و در الواح یا اوراق نوشته شده، دیگر کتاب ها به دست عالمان، تاریخ نگاران، گردشگران، گزارش نویسان، شاعران، افسانه سرایان و ... نوشته شده است و مطالب این کتاب ها، محتوایی است که از ذهن، حافظه، عقل و هوش آن ها تراوش کرده و در قالب الفاظ و عبارات به ثبت رسیده است.

محمودپور، افزایش اطلاعات کتابشناسی کتابداران را هدف مهم برگزاری این دوره دانست و ادامه داد: افراد جامعه از کتابداران انتظار دارند که نیازهای اطلاعاتی آنان را برآورده سازند. ذهنیت مردم از کتابداران، افرادی کتابشناس و آگاه است. آن ها انتظار دارند، اگر کتابی قدیمی در منزل دارند با مراجعه به کتابداران بتوانند اطلاعات مفیدی درباره نوع کتاب از کتابداران دریافت کنند.

در این دوره آموزشی، عناصر نسخه شناسی و کتابشناسی نسخ خطی، اهمیت نسخ خطی، راه های تشخیص و شناخت نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی، اشتراکات و افتراقات این آثار، آفات و آسیب های احتمالی و اصول حفاظت و نگهداری این آثار نفیس به حاضران آموزش داده شد.

گفتنی است، کتابخانه عمومی شرفا شرفایی جناح شهرستان بستک که در سال ۱۳۸۲ با مساحت  ۳۵۷۵ مترمربع و زیربنای ۱۱۴۰ مترمربع افتتاح شد، تنها کتابخانه استان است که به بخش نسخ خطی مجهز است و در حال حاضر، ۱۲۵ نسخه کتاب چاپ سربی، ۶۶ نسخه چاپ سنگی و ۴ نسخه کتاب خطی دارد. این کتابخانه توسط صفیه شرفی، مسئول این کتابخانه اداره می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =