شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵

نگاهی به فعالیت کتابخانه های سپیدان و داراب استان فارس در هفته کتاب؛

به شیرینی غراب و کماج دارابی

هفته کتاب سپیدان

کتابداران سپیدان و داراب استان فارس در هفته کتاب با تدارک برنامه های متنوع فرهنگی میزبان علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، دو کتابخانه عمومی «گنجینه معرفت» شهر اردکان و «قاضی بیضاوی» شهر بیضا در ایام گرامیداشت بیست و هفتمین هفته کتاب با اجرای ویژه برنامه های گوناگون میزبان دوستداران کتاب شدند.

کتابداران شهرستان سپیدان در آغازین روزهای هفته کتاب با حضور در گلزار شهدا به مقام بلند شهیدان ادای احترام کردند. این برنامه در روز پنجشنبه ۲۳ آبان با حضور کتابداران وکارکنان دیگر ادارات برگزار شد.

در اولین روز از بیست هفتمین دوره گرامیداشت هفته کتاب، همسایگان کتابخانه گنجینه معرفت از کتابخانه بازدید کردند و ضمن تبریک هفته کتاب به کتابداران، کتاب «از حال بد به حال خوب» را جمع خوانی کردند.

اجرای طرح «آبانگان برشنه» برنامه دیگر سپیدان بود که در دومین روز هفته کتاب با حضور مسئولان سپیدان و مردم روستای برشنه در کتابخانه گنجینه معرفت شهر اردکان برگزار شد.

در هفته کتاب دانش آموزان مهمان ثابت کتابخانه عمومی گنجینه معرفت بودند. دانش آموزان مدارس شهیدقیصری، شهید توسلی، شهیدمددالهی، شهیدفاضلی و شهید ابراهیمی با حضور در کتابخانه ضمن بازدید از بخش های مختلف کتابخانه و آشنایی با کتاب های مرجع، در برنامه های قصه گویی، بلند خوانی و جمع خوانی شرکت کردند.

در نشستی دیگر کتاب «گنجشک گرسنه» با حضور  دانش آموزان کتابدوست مدرسه شهید ابراهیمی بلندخوانی  شد.

نوآموزان مهدهای کودک قرآن تبسم و یاسین نیز با حضور در کتابخانه گنجینه معرفت در نشست قصه گویی کتاب  های «ماجرای آدم کوچولو» و «دماغ سوخته می خریم»  شرکت کردند.

افزون بر این در کتابخانه گنجینه معرفت مسابقه نقاشی با موضوع کتاب و خانواده برگزار شد. در پایان این مسابقه که بیش از ۵۰ نفر شرکت داشتند، به برگزیدگان هدایایی اهدا شد.

مسابقه نقاشی با موضوع کتاب و کتابخوانی ویژه کودکان نیز در کتابخانه عمومی قاضی بیضاوی شهر بیضا  برگزار شد.

در هفته کتاب همچنین دانش آموزان مدارس شهید بردبار تنگ خیاره، علی یار، شهید آباد، علی آباد، شهید صیاد بانشی و مدرسه فاطمه الزهرا بیضا نیز با حضور در کتابخانه عمومی قاضی بیضاوی حال خوش خواندن را تجربه کردند. همچنین نشست هم اندیشی کتابداران کتابخانه قاضی بیضاوی و معلمان مدرسه ابتدایی شهید آباد نیز در هفته کتاب برگزار شد.

داراب هفته کتاب را به شیرینی غراب و کماج دارابی پشت سر گذاشت

اسماعیل اسماعیلی، مسئول کتابخانه عمومی آیت الله یحیی انصاری داراب از برگزاری ویژه برنامه های هفته کتاب در این کتابخانه خبر داد و گفت: برنامه های هفته کتاب داراب با نواختن زنگ کتاب آغاز شد. ویژه برنامه  زنگ کتاب در دبیرستان شهیدآیت الله دستغیب شهرستان داراب با حضور مسئولان شهرستان، دبیران و دانش آموزان مدرسه و همچنین کتابداران کتابخانه آیت الله یحیی انصاری اجرا شد. در برنامه ای دیگر مراسم صبحگاهی هنرستان نمونه دولتی امام خامنه ای نیز با کتاب و کتابخوانی آغاز شد و کتابداران با حضور در جمع دانش آموزان، خدمات و برنامه های کتابخانه های عمومی را تشریح کردند.

وی از اجرای دو نشست کتاب خوان در این ایام خبر داد و گفت: نشست کتابخوان مدرسه ای با معرفی شش کتاب در مدرسه ابتدایی پسرانه شهیدان حامدی اجرا شد. «چهل دروغ» تألیف عبدالصالح پاک، «دایره المعارف اسلام برای کودکان» اثر غلامرضا حیدری ابهری، «حضرت علی بن محمد موسی» نوشته مهدی وحیدی صدر، «حضرت علی بن محمد(ع) » اثر مهدی وحیدی صدر، «تخت پهلوانی» تألیف محمدرضا یوسفی و  «12 قصه ازامام علی(ع)و یارانش» به قلم مژگان شیخی، کتاب هایی بود که در این نشست معرفی شد.

اسماعیل با تصریح اینکه دومین نشست کتابخوان هفته کتاب ویژه بانوان اجرا شد، گفت: در این دیدار جمعی از بانوان شاغل، خانه دار و دانشجو حضور یافتند و کتاب های «خانه مغایرت» نوشته محمد علی جعفری، «شکسپیر و شرکا» اثر جرمی مرسر، «انتظار عامیانه، عالمانه، عارفانه» به قلم علیرضا پناهیان، «آنچه زنان باید درباره مردان بدانند» از باربارا دی آنجلیس، «دعبل و زلفا» تألیف مظفر سالاری و «شهر جانوران» نوشته ایزابل آلنده را به اشتراک گذاشتند.

مسئول کتابخانه عمومی آیت الله یحیی انصاری همچنین به اجرای مسابقه نقاشی ویژه کودکان، در کتابخانه اشاره کرد و گفت: از دیگر برنامه های این هفته برگزاری مسابقه کتابخوانی از کتاب «سلام بر ابراهیم» ویژه بزرگسالان بود.

به گفته وی جمع خوانی، حافظ خوانی و بازدید دانش آموزان مدارس دخترانه و پسرانه از کتابخانه از دیگر برنامه های انجام شده طی هفته کتاب در کتابخانه یحیی انصاری بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 10 =