سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۲

به مناسبت هفته کتاب؛

آثار محمدرضا آل‌ابراهیم در استهبان رونمایی شد

رونمایی از کتاب آل ابراهیم در استهبان

آیین رونمایی و بررسی سه کتاب محمدرضا آل‌ ابراهیم، نویسنده و پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادبیات عامیانه استهبان، با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس، در ادامه برنامه های گرامیداشت هفته کتاب در فارس، نشست بررسی و رونمایی سه کتاب «داستان های سته‌بان»، «نگاهی به ۲۶ کتاب» و «گزارش هفتگی انجمن داستان نویسان استهبان» از آثار محمدرضا آل ابراهیم، ۴ آذرماه با حضور نویسنده اثر، روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس؛ احمدرضا کمالی سروستانی، فرماندار استهبان؛ حجت الاسلام مصطفی خاوری، امام جمعه شهرستان و جمعی از علاقمندان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست با تأکید بر اینکه امسال برای دومین بار متوالی در هفته کتاب از خدمات استاد آل ابراهیم قدردانی می شود، گفت: محمدرضا آل ابراهیم یک گنجینه برای استان فارس  است.

روح الله منوچهری ثبت فرهنگ عامه مردم فارس را ضروری دانست و گفت: استاد آل ابراهیم به تنهایی یک «انسان‌کتابخانه» است. او تمام خاطرات و پیشینه این دیار را  آموخته و ثبت کرده است. در کمترین شهر ایران اسلامی فردی به تنهایی ده ها اثر درباره فرهنگ زادگاهش خلق کرده است.

وی از راه اندازی بخش‌های فارس شناسی در کتابخانه های عمومی استان خبر داد و افزود: درصدد هستیم که در هر شهرستان، بخشی به معرفی نویسندگان و آثار تألیف شده درباره شهرستان اختصاص یابد. در شیراز نیز بخش فارس شناسی و شیراز شناسی راه اندازی خواهد شد. برای این منظور خوشبختانه کتاب های بخش استهبان شناسی به واسطه تلاش های محمدرضا آل‌ابراهیم آماده است.

منوچهری کتابخانه عمومی را راحت ترین و ارزان ترین راه برای دسترسی به کتاب توصیف کرد و گفت: کتابخانه عمومی در ادامه مسیر خود، به سوی تبدیل شدن به فرهنگسراهای اجتماعی حرکت می کند و در این راستا، باید کارکرد این مراکز تغییر کند. برگزاری این نشست و برنامه هایی از این دست که به صورت روزانه در کتابخانه‌های عمومی برگزار می شود، نشان دهنده این تغییر است.

منوچهری از کتاب «من امین فقیری را دوست دارم» اثر محمدرضا آل ابراهیم یاد کرد و گفت: به نمایندگی از  کتابداران می گویم که تمامی جامعه فرهیختگان استاد آل‌ ابراهیم را دوست دارند.

امام جمعه شهرستان استهبان نیز در این نشست با قدردانی از محمدرضا آل ابراهیم، کار او را ارزشمند دانست و گفت: حفظ باورها و آداب و رسوم محلی ما مهم و ارزشمند است. بسیاری از این باورها برای نسل جوان ناشناخته است و به‌تدریج گرد فراموشی بر آن ها می نشیند.

حجت الاسلام مصطفی خاوری با بیان اینکه صداوسیما و رسانه های ملی با سیطره خود، فرهنگ رسمی را جایگزین خرده فرهنگ ها می کنند، گفت: آداب و رسوم محلی قطعه های پازل فرهنگ ایرانی است که زیر پرچم اسلام شکل گرفته است.

وی از خدمات کتابخانه های عمومی استهبان قدردانی کرد و گفت: کتابخانه های عمومی در بحث برگزاری برنامه های فرهنگی به ویژه در حوزه آموزش های قرآنی بسیار خلاق بوده اند.

فرماندار استهبان نیز با اشاره به اهمیت حفظ پیشینه این شهرستان، عنوان کرد: آنچه پایدار می ماند، اقدامات فرهنگی است که در فرهنگ دینی ما نیز تأکید شده است.

احمدرضا کمالی سروستانی خاطرنشان کرد: زمانی که برخی در شهرهای دیگر کتاب سوزی کرده و رسم مغول و داعش را زنده می کنند، در استهبان آیین تقدیر از کتاب و خالق آن برگزار می شود و این  برای ما افتخار است.
 

برای ثبت فرهنگ استهبان، باید عمر نوح از خدا خواست

محمدرضا آل ابراهیمی نیز در این نشست حضور در جمع مردم استهبان را دلیل اشتیاق خود برای ادامه نوشتن درباره فرهنگ این دیار دانست و گفت: حضور و علاقه جوانان همین شهر است که مرا به کارم دلگرم می کند. استهبان شهرستانی اصیل و با قدمت است و  فرهنگ مردم این دیار باید ثبت و حفظ شود.

وی افزود: برای ثبت تمامی جنبه های فرهنگ این مردم اصیل، باید عمر نوح از خدا خواست. ۵۲ کتاب تاکنون از من منتشر شده و کتاب هایی را نیز در همین زمینه در دست تألیف دارم. کتاب های «دوبیتی های محلی»، «صنابع دستی محلی»، «شبان کارگان ایج»، «زندگی نامه چند شخصیت برجسته استهبان»، «گویش شناسی استهبان»، «کمی هم بخندیم» و چند کتاب دیگر نیز آماده چاپ است.  

این پژوهشگر فرهنگ عامه از همه مردم خواست که قلم را حفظ کنند. وی گفت: خواهش می کنم همه شما روزانه حتی به اندازه سه خط خاطره خود را بنویسید تا حافظه و پشتوانه این مردم به یادگار بماند.

آل ابراهیم به تشکیل انجمن داستان نویسان شهر استهبان اشاره کرد و گفت: این انجمن در سال ۷۶ تشکیل شد. از این انجمن تاکنون نویسندگان و ادیبان بسیاری برخاسته اند که مسیر ثبت فرهنگ مردم استهبان را ادامه می دهند.

گفتنی است این نشست با رونمایی و نقد سه اثر این نویسنده برجسته استهبان ادامه یافت؛ مژگان قاسمی کتاب «گزارش هفتگی انجمن داستان نویسان استهبان»، سید مسیح ناظمی کتاب «نگاهی به ۲۶ کتاب» و حمیدرضا گلسرخی نیز کتاب «داستان های سته‌بان» را نقد و بررسی کردند.

در پایان این نشست ضمن قدردانی از خدمات ارزشمند محمدرضا آل ابراهیم، از ۱۱ برگزیده جشنواره کتابخوانی رضوی استهبان و اعضای انجمن داستان نویسان استهبان تجلیل شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 1 =