دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۱

همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب؛

نشست کتاب‌خوان فرهیختگان در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد

نشست کتاب‌خوان فرهیختگان ارومیه

به مناسبت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، نشست کتاب‌خوان فرهیختگان با حضور چهره‌های فرهنگی و ادبی در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌غربی، نشست کتاب‌خوان فرهیختگان با حضور موسی نوری، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی؛ فرشید مرامی، مسئول خانه کتاب اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ کامران داوری نیکو، نویسنده و پژوهشگر؛ رضا تقی‌زاده، ناشر و نویسنده؛ سیاوش رحیمی، نویسنده؛ آیدا مجیدآبادی، شاعر و نویسنده؛ دانشجویان و علاقمندان در کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار شد.

در این نشست، موسی نوری، معاون امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن ابراز خرسندی از حضور در این نشست، اظهار داشت: امید است بتوانیم با برگزاری چنین جلساتی در معرفی هرچه بیشتر افتخارات استان گامی مثبت برداریم.

در قلمرو شعر وادب زبان ترکی

رضا تقی‌زاده، نویسنده و مسئول نشر دورنالار به معرفی کتاب خود با عنوان«در قلمرو شعر و ادب زبان ترکی» پرداخت و گفت: حدود هشت عنوان کتاب از من به چاپ رسیده است که دو جلد درباره ادبیات و باقی داستان و رمان است. مهم ترین ویژگی کتاب‌های من این است که سعی داشته‌ام وقایع تاریخی را در قالب روایت‌های داستانی به مخاطب عرضه کنم؛ چراکه فکر می‌کنم دیگر زمان تاریخ‌نگاری‌های سنتی گذشته است و انتظار خواننده‌ امروز چیزی فراتر از دانستن تاریخ تشکیل سلسله‌ها و وقوع جنگ‌ها است.

درهای آسمان روی زمین باز می‌شود

در ادامه‌ نشست، سیاوش رحیمی به معرفی یکی از کتاب‌های خود با عنوان «درهای آسمان روی زمین باز می‌شود» پرداخت و گفت: این کتاب رمانی درباره‌ی وقایع دفاع مقدس در ۷۲۶ است. در این کتاب از خاطرات شهدایی چون شهید باکری نیز استفاده شده است.

رحیمی پس از خوانش صفحاتی از مقدمه‌ی کتاب، با اشاره به برخی از ویژگی‌های این اثر گفت: یکی از ویژگی‌های این کتاب، نگاه متفاوت به مقوله‌ جنگ است. من سعی کرده‌ام علاوه بر نشان دادن جنبه‌های آرمانی و مقدس جنگ ایران و عراق، تبعات مخرب جنگ را نیز انعکاس دهم و از مشکلاتی که مردم آن دوره را درگیر کرده بود سخن بگویم. سعی داشته‌ام برای پرهیز از تکرار، هر فصل را به گونه‌ای متفاوت آغاز کنم. استفاده از مضامین فولکلور آذربایجان، استفاده از شعرها و داستانک‌ها، بهره‌گیری از عناصر و آرایه‌های مختلف ادبی از ویژگی‌های دیگر این کتاب است.

غزال رمیده از غزل

«غزال رمیده از غزل» عنوان سومین کتابی بود که توسط کامران داوری نیکو، نویسنده اثر معرفی شد.

داوری درباره این کتاب گفت: این کتاب توسط نشر نیستان در تهران منتشر و نامزد جایزه‌ی ادبی شهید حبیب غنی‌پور شده است. این رمان سعی داشته مطالب را به پیوسته و فشرده ارائه دهد؛ چراکه اطناب و روایت‌های بسیار طولانی از حوصله مخاطب امروز خارج است.

معرفی مضامین، لالایی‌ها و قصه های فولکلور، درج پانویس برای توضیح بیشتر مطالب درج شده در خلال داستان، استفاده از عناصر و ملودی‌های موسیقی از دیگر ویژگی‌های این کتاب است.

خورشیدهای همیشه

 آخرین کتاب معرفی شده، کتاب «خورشیدهای همیشه» اثر آیدا مجیدآبادی بود. مجیدآبادی در معرفی این کتاب، گفت: این کتاب امسال از سوی نشر سیب سرخ در تهران روانه‌ بازار کتاب شده و موضوع اصلی آن، نقد و گفتگو است و درباره پنج شاعر معاصر نگاشته شده است.

وی ادامه داد: در این کتاب، یادداشت‌ها و صحبت های بزرگان و مشاهیر ادب و هنر ایران درج شده است.

مجیدآبادی افزود: سعی کرده ام در این کتاب حوصله‌ مخاطب را در نظر داشته باشم، از تکرار مکررات بپرهیزم، مطالب را به صورت موجز گردآوری کنم، از پرداختن به زندگی شخصی هنرمندان پرهیز کرده و بیشتر آثار آن ها را مورد بحث قرار دهم.

در پایان نشست فرهیختگان، از ارائه‌دهندگان کتاب‌، با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 5 =