چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۹

همزمان با هفته کتاب برگزار شد؛

نقد و بررسی «این وبلاگ واگذار می شود» در کتابخانه جواد الائمه (ع) شهرستان قدس

نقد و بررسی کتاب قدس

نشست نقد و بررسی کتاب «این وبلاگ واگذار می شود» نوشته فرهاد حسن زاده با حضور نویسنده اثر و جمعی از دانش آموزان در کتابخانه عمومی جواد الائمه شهرستان قدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، به همت اداره کتابخانه های عمومی و کتابخانه عمومی جوادالائمه(ع) شهرستان قدس، کتاب «این وبلاگ واگذار می شود» نوشته فرهاد حسن زاده با حضور نویسنده اثر؛ محسن هجری، منتقد کتاب و جمعی از علاقمندان در کتابخانه عمومی جواد الائمه (ع) مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 هر فصل این کتاب پستی از یک وبلاگ است. وبلاگ درنا، دختر جوانی که با خواندن یک دفترچه خاطرات قدیمی تصمیم می‌گیرد داستانی را درباره زال و عشق قدیمی او در وبلاگش منتشر کند و نظرات خوانندگان را بداند. درنا به گذشته زال برمی‌گردد و داستان او و فریبا را روایت می‌کند؛زال نوجوانی آبادانی است که در دوران جنگ یکی از همسایه ها دسته کلیدی به او سپرده اند تا وقتی برگشتند، آن را پس بگیرند. زال دلباخته فریبا دختر همسایه بوده ولی فریبا نسبت به او احساسی نداشته است؛  کلیدی که سال‌ها دست زال ماند چون فکر می‌کرد یک روز فریبا و خانواده‌اش برمی‌گردند و کلید خانه‌شان را از او می‌خواهند. حالا بعد از سی و چند سال وبلاگی به نام دسته کلید به راه می افتد و اتفاق های تازه ای را به دنبال می آورد.

در ابتدای مراسم فرهادحسن زاده، نویسنده کتاب «این وبلاگ واگذار می شود»، ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع علاقمندان به کتابخوانی، گفت: در زمان نوشتن کتاب برای واقعی تر شدن قصه، بخش هایی از آن را در وبلاگی در اختیار دوستان قرار دادم و نظراتشان را دریافت کردم.

محسن هجری، منتقد اثر در این نشست گفت: فرهاد حسن زاده، یک فعال اجتماعی است و در آثار خود سعی کرده برای ارتقای فرهنگ در بین کودک و نوجوان گام بر دارد؛ در آثار نویسنده بیشتر به ادبیات کودک و نوجوان پرداخته شده است.

هجری، «این وبلاگ واگذار می شود» را از سه سطح پرداختن به فرم اثر، بنیان ریشه های روایت و تحلیل تاریخی، زمانی و مکانی روایت مورد بررسی قرار داد. وی اظهار داشت: نقد به معنای خرده گیری و مچ گیری نویسنده نیست. در نقد باید یک اثر را کالبد شکافی کرده و اجزا، محتوا و چگونگی برقراری ارتباط با مخاطب را مورد بررسی قرار داد. در این چهار چوب است که می توان نقاط قوت و ضعف کتاب را شناخت.

وی گفت: «این وبلاگ واگذار می شود» روایت دختر نوجوانی به اسم «درنا» است. درنا راوی یا اول شخص داستان است. نویسنده سعی کرده آگاهی ها و اطلاعات را متناسب با شرایط سنی راوی به مخاطب انتقال دهد. نویسنده خود را محدود به راوی کرده است و هر حرفی را نمی تواند به زبان بیاورد.

این منتقد ادامه داد: درنا، خاطرات مردی را که جنگ را درک کرده، روایت می کند. در این خاطرات زال، به بخشی از  مشکلات عمومی جنگ مانند مهاجرت ها و آوارگی ها پرداخته و مخاطب را به دوران جنگ می برد. در سطح اول خواننده به رویداد تاریخی گذشته باز می گردد. از تکنیک هایی که خواننده را به تفکر وا می دارد، پایان باز داستان است که در این اثر نیز وجود دارد.

هجری در سطح دوم روایت به پوسته دوم اثر پرداخت و افزود: در این کتاب با دو روایت خبر، شبکه های اجتماعی، جنگ و عشق مواجه هستیم. روایت شبکه اجتماعی و جنگ، روایت تاریخی است اما روایت عشق، درونی است که در آثار بزرگانی مانند حافظ و سعدی و غیره وجود دارد.

وی در سومین قسمت تحلیل کتاب به بعد زمانی و مکانی اثر پرداخت و گفت: امروزه شبکه های اجتماعی بخش لاینکف زندگی ما شده است. نوجوان امروزی را نمی توان از شبکه های اجتماعی جدا کرد و به دلیل این وابستگی علاقه به کتاب خوانی کم شده و نویسنده آن را ویژگی نسل امروز می داند. زال، داستان جنگ را روایت می کند و به هویت تاریخی و ملی پرداخته است. نویسنده حس جنگ را به درون مخاطب انتقال داده است.

هجری بیان کرد: اگر نویسنده در اثر ادبی خود انتقال حس را به خوبی انجام ندهد آن اثر موفق نخواهد بود. نمود شکاف نسل، در این اثر دیده می شود. نسل امروز با نماد شبکه اجتماعی و نماد نسل گذشته جنگ بوده است اما پیوند دهنده این دو نسل عشق است.

وی تصریح کرد: در ادبیات با متن ادبی چند لایه ارتباط داریم. هر چه لایه های ادبی متنی بیشتر باشد، آن کار قوی تر است. ویژگی ادبیات این است که هر کس بر اساس درک خود به آن پی می برد. این اثر کاری قوی، چند لایه و قدرتمند است و به مخاطب اجازه تحلیل می دهد.

در ادامه مراسم حاضران در نشست به بیان نظرات خود درباره کتاب پرداختند و به بهترین نظرات مطرح شده هدایایی تعلق گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 1 =