چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۶

با حضور نویسنده اثر برگزار شد؛

نشست نقد و بررسی کتاب «دروازه مردگان» در شهرستان اسلامشهر

نقد اسلامشهر

جلسه نقد و بررسی کتاب «دروازه مردگان» نوشته حمیدرضا شاه آبادی با حضور نویسنده اثر در کتابخانه شهید مصطفی خمینی اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، همزمان با بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جلسه نقد و بررسی کتاب «دروازه مردگان» نوشته حمیدرضا شاه آبادی با حضور نویسنده اثر؛ علیرضا جعفری، معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری اسلامشهر؛ مجید جعفری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان؛ میثم مرادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد؛ داود بهارلو، رئیس بنیاد شهید چهاردانگه؛ قدیر آرمیان، رئیس ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان و علاقمندان به فرهنگ مکتوب و کتاب خوانی در کتابخانه عمومی شهید مصطفی خمینی شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

در این نشست حمیدرضا شاه آبادی، نویسنده کتاب «دروازه مردگان» با اشاره به ایده و انگیزه اصلی از نگارش کتاب، اظهار کرد: کتاب «دروازه‌ مردگان» به صورت داستان از زندگی واقعی کودکان کار در دوران قاجاریه به نگارش در آمده و مطالبی تاریخی از سرنوشت این کودکان را برای خواننده بیان می کند.

شاه آبادی با بیان اینکه کتاب «دروازه‌ مردگان» با بهره‌گیری از اسناد و مدارک دوران کهن به بخشی از تاریخ ایران زمین پرداخته، افزود: در دوره قاجار در منازل حوض آبی وجود داشت که برای تامین آب مصرفی مورد استفاده قرار می‌گرفت. در برخی منازل و به ویژه خانه های اعیانی عمق و وسعت این بخش زیاد بوده و در مواردی اتفاق افتاده، که کسی به داخل حوض سقوط کرده و گاه زنده بیرون نیامده است.

مولف کتاب دروازه مردگان، تاکید کرد: در این کتاب به سرنوشت چند کودک کار در خانه های درباری و اعیانی در تهران قدیم که در حین کشیدن آب به داخل حوض سقوط کرده‌اند، پرداخته شده و در قالب یک داستان ترسناک ولی جذاب و قابل فهم برای نسل جوان به رشته تحریر درآمده و تلاش شده بحثی فلسفی از جهان بینی و شناخت جهان و ذات خداوند مطرح کند.

وی با اشاره به ویژگی‌های شخصیت های داستان، بیان کرد: در این کتاب سعی شده به نوعی تلاش‌ها و فعالیت‌های مرحوم میرزا حسن خان رشدیه به عنوان پایه گذار و بنیانگذار احداث مدرسه به سبک نوین در ایران بیان و به ایشان ادای احترام شود.

شاه آبادی با اشاره به اینکه زبان قاجاری یک زبان سنگین است، بیان کرد: زبان مورد استفاده در دوران قاجار بسیار پیچیده بود و قابل فهم برای نسل امروز نیست. به جهت درک و فهم و آسان مطالب سعی کردم معادل کلمات و جملات، بر اساس فرم شخصیت امروزی داستان بیان شود و توصیه می کنم جوانانی که به دنبال هیجان هستند، این کتاب را مطالعه کنند. مطالعه کتاب به کودکان و خردسالان خوشایند و مناسب نیست.

وی با اشاره به اینکه داستان شخصیت پردازی بسیار بدیعی دارد، تاکید کرد: یکی از مهم ترین اهداف این داستان، آموزش و آگاهی بخشی به جامعه و تغییر باورهای نادرست درباره علل شیوع بیماری وبا در ایران بوده است.

نویسنده کتاب «دروازه مردگان» با اشاره به این که جلد سوم این کتاب در حال نگارش بوده و به زودی منتشر خواهد شد، خاطرنشان کرد: متاسفانه بدون توجه به نیاز جامعه کتاب‌هایی منتشر می شود، که به فروش نمی رود، در حالی که اگر نویسنده قبل از تالیف کتاب به نیاز جامعه و بازار مصرف توجه کند و در این راستا اثری خلق کند، قطعاً با استقبال عمومی روبه رو می شود.

در ادامه این نشست سپیده خلیلی، نویسنده، مترجم و روزنامه نگار به عنوان منتقد کتاب با اشاره به نقاط قوت و ضعف کتاب دروازه مردگان، اظهار کرد: این کتاب به دو شخصیت اصلی، رضا و مجید، از دو نسل و دوران متفاوت پرداخته است.

وی با اشاره به ویژگی‌های کتاب، گفت: این اثر نخستین کتابی است که بر اساس ژانر وحشت در ایران نوشته شده، در حالی که کتاب‌های پیشین بر پایه کتاب ها و داستان های خارجی، تالیف شده است و استفاده از  المان های ایرانی و اسلامی و بیان واقعیت‌های تاریخی از دیگر  ویژگی های مثبت کتاب است.

خلیلی با انتقاد از نثر دیالوگ‌ها و گفتگوهای مورد استفاده رضا در این داستان، تاکید کرد: با توجه به شناختی که مخاطب از شخصیت تاریخی داستان یعنی رضا به دست می‌آورد، انتظار شنیدن کلمات و جملات پیچیده ای که مورد استفاده در دوران قاجار بوده را دارد، در حالی که چنین نیست.

وی با قدردانی از تلاش‌های حمیدرضا شاه آبادی به عنوان یک نویسنده موفق، خاطرنشان کرد: در دورانی که نسل جدید کودکان کمتر به سمت مطالعه  کتاب می روند، این کتاب جذابیت ویژه ای داشته و توانسته در کمتر از یک سال به چاپ چهارم برسد.  

در این نشست علیرضا جعفری، معاون سیاسی انتظامی فرمانداری شهرستان اسلامشهر، با تقدیر از فعالیت های انجام شده برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، اظهار کرد: در عصر کنونی که شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی به شدت در جامعه انسانی رسوخ کرده و باعث تغییر رفتار و فرهنگ نسل جوان شده، مطالعه کتاب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 جعفری خاطرنشان کرد: باید دستگاه‌های متولی و فرهنگی در کشور با همکاری مولفین و نویسندگان آثاری را تولید و خلق کنند، که زمینه ایجاد علاقه مندی و گرایش هر چه بیشتر اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان و نوجوان را فراهم آورد.

در پایان با اهدای لوح تقدیر از نویسنده کتاب و منتقد تقدیر شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 10 =