چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴

به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم؛

نشست کتاب‌خوان فرهیختگان در قم برگزار شد

عکس یادگاری با ارائه دهندگان کتاب در نشست کتابخوان فرهیختگان قم

به مناسبت گرامیداشت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، نشست کتاب‌خوان فرهیختگان با حضور شماری از چهره‌های فرهنگی و علمی و مسئولان استان قم و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به مناسبت گرامیداشت بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، نشست کتاب‌خوان فرهیختگان با حضور حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءاله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم؛ حسن مالکی نژاد، رئیس کمیسیون فرهنگی ورزشی و اجتماعی شورای شهرقم؛ معصومه ظهیری، معاون فرهنگی تبلیغی حوزه های علمیه خواهران کشور؛ مهران حیدری بنی، مدیرکل هواشناسی استان قم؛ علی اصغر نظری، رئیس انجمن خوشنویسان قم؛ حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری، پژوهشگر و نویسنده کتاب های کودک و نوجوان؛ رضا ابوذر، نویسنده، کارگردان و رئیس انجمن سینمای جوانان استان قم و عیسی زارعی، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی دانشکده صدا و سیمای مرکز قم و شماری از دانشجویان و اقشار مختلف در تالار غدیر اداره کل کتابخانه های عمومی برگزار شد.

«پایی که جا ماند» روایت بی‌نظیر حسینی‌پور از زندان‌های عراق

حسن مالکی نژاد، رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم در این نشست ضمن معرفی کتاب «پایی که جا ماند» برگرفته از یادداشت‌های روزانه سید ناصر حسینی‌پور از زندان‌های داخلی عراق، اظهار داشت: این شخصیت در سن ۱۶ سالگی در جزیره مجنون به اسارت گرفته شد و خاطرات اسارت خود را در این کتاب ماندگار کرد.

حسن مالکی‌نژاد بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد کتاب «پایی که جا ماند» فرموده‌اند که «تاکنون هیچ کتاب و سخنی ندیده و نشنیده‌ام که صحنه‌های اسارت رزمندگان ما در چنگال بعثی‌ها را به این شیوه مطلوب به تصویر کشیده باشد.»

وی با بیان اینکه سید ناصر حسینی‌پور در کتاب «پایی که جا ماند» مخاطب را با عمق احساسات و اندیشه‌های خود همراه می‌کند، گفت: این شخصیت در نوشته‌های خود عنصر صداقت را به شیوه مطلوب مورد توجه قرار داده و هر آنچه که به چشم دیده را در کتاب به ثبت رسانده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم، اظهار داشت: نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» از یک منظر صبر، استقامت و بردباری جوانان انقلابی که برگرفته از توکل و اعتقاد جوانان است و از منظر دیگری سختی‌های دوران دفاع مقدس به ویژه دوران اسارت رزمندگان را به شیوه مطلوب به تصویر کشیده است.

حسن مالکی‌نژاد یادآور شد: اینکه یک فرد ۱۶ ساله در دوران اسارت نیز به این فکر می‌کند تا خاطرات خود را به ثبت رسانده و ماندگار کند، نشان از دغدغه‌مندی یک نوجوان انقلابی است و اکنون ما باید به دنبال ترویج این نوع دغدغه‌مندی‌ها باشیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم، بیان کرد: افرادی که دست به قلم هستند باید به صورتی قلم بزنند که در روز قیامت سر خود را بالا گرفته و همانند سید ناصر حسینی‌پورها بگویند که با کتاب و نوشته خود توانسته‌اند افراد بسیاری را آگاه و به سمت روشنایی هدایت کنند.

فیلمنامه کتاب «شیر دار خوین» تهیه می‌شود

رضا ابوذر، نویسنده، کارگران و رئیس انجمن سینمای جوانان استان قم طی سخنانی با اشاره به ویژگی‌های کتاب «شیر دار خوین»، اظهار داشت: فاطمه دولتی نویسنده این کتاب به شیوه ای مطلوب و با استفاده از ابزار نوشتن، داستان زندگی شهید جواد دل‌آذر را به تصویر کشیده است.

رضا ابوذر با خواندن یکی از بخش‌های کتاب «شیر دار خوین» با عنوان «منم غلام علی»، تصریح کرد: اکنون در تلاش هستیم تا نمایشنامه و فیلمنامه زندگی شهید جواد دل‌آذر را با استفاده از این کتاب تهیه کنیم.


پرداختن کتاب «تئوری انتخاب» به پنج نیاز اساسی انسان

عیسی زارعی، استاد دانشگاه و معاون پژوهشی دانشکده صدا و سیمای مرکز قم نیز به معرفی کتاب «تئوری انتخاب» با محوریت درآمدی بر روان‌شناسی امید پرداخت و گفت: این کتاب نوشته ویلیم گلسر از روانشناسان بنام بین‌المللی است که توسط علی صاحبی ترجمه شده و در اختیار ایرانیان قرار گرفته است. این شخصیت معتقد است که مشکلات روانشناسی برگرفته از ناتوانی در عدم ارتباط گیری صحیح و نبود همدلی و همزبانی با دیگران است و به همین علت پنج نیاز اساسی عشق و احساس، تفریح، آزادی، خودمختاری و قدرت را در انسان‌ها شناسایی کرده که انجام فعالیت‌های مختلف برای پاسخ دادن به این نیازها است.

عیسی زارعی با بیان اینکه به تعبیر ویلیام گلسر وضعیت امروز ما حاصل انتخابات خود ما است، افزود: بر اساس کتاب «تئوری انتخاب» انسان‌ها هستند که به صورت ژنتیکی دوست دارند با مدیریت و اعمال نظرات خود بر دیگران، قدرت خود را نشان دهند.


 آموزش اصولی در حوزه تربیت با استفاده از کتاب «ادب الهی»
 

حجت‌الاسلام غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده و پژوهشگر حوزه کتاب های کودک و نوجوان در معرفی کتاب «ادب الهی» با موضوع «حیا، موهبتی الهی» اثر آیت الله مجتهدی تهرانی، عنوان کرد: با نظرات و تئوری‌های مختلفی که در حوزه تربیتی مطرح می‌شود، مسئولیت پدر و مادر در جامعه امروزی به میزانی سنگین شده است که برخی فکر می‌کنند یا باید کارشناس تربیتی باشند یا فرزندان را به حال خود رها کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا حیدری ابهری با تاکید بر اینکه سنگین شدن بار تعلیم و تربیت موجب تعطیلی آن می‌شود، گفت: ما باید نکاتی را به مردم بیاموزیم که توجه به آن ها به شکل گیری رفتار مناسب بیانجامد. به گفته آیت‌الله مجتهدی تهرانی اگر فضیلت حیا را به فرزند خود بیاموزیم فرزمند ما به سمت دیگر فضائل نیز به صورت فطری سوق داده خواهد شد.

نویسنده و پژوهشگر حوزه کتاب کودک و نوجوان با بیان اینکه بسیاری از صفت‌های خوب برگرفته از صفت ریشه‌ای شرم است، اظهار داشت: انسان اگر شرم داشته باشد از آزار پدر و مادر خود خجالت می‌کشد؛ یا اینکه از گذر عمر بدون عمل نیک خجل‌ خواهد بود.

مسافران قبل از سفر «آب و هواشناسی توریسم» را مطالعه کنند

مهران حیدری بنی، مدیرکل هواشناسی استان قم طی سخنانی ضمن معرفی کتاب «آب و هواشناسی توریسم»، اظهار داشت: این کتاب می‌تواند اطلاعات مناسبی را در اختیار همگان به ویژه مسافران قرار دهد؛ چراکه مطالب ساده و عامه‌پسند در این کتاب با زبانی شیوا و روان مطرح شده است.

مهران حیدری بنی بیان کرد: گردشگر فردی است که برای یک شبانه‌روز تا یکسال از محل اقامت دائمی خود فاصله گرفته و به مکان دیگر می رود، در این صورت همه ما در گروه گردشگران هستیم. عدم توجه به مباحث هواشناسی ما را با مشکلاتی روبه رو می‌کند. برخی از مسافران به آب و هوا توجه لازم را ندارند به همین علت زمانی که از یک منطقه گرمسیر به منطقه سردسیر می‌رسند با مشکلات مختلفی روبه رو می‌شوند و به دستگاه‌های امدادرسان مراجعه می‌کنند.

مدیرکل هواشناسی استان قم از برگزاری راهپیمایی با موضوع گرمایش جهانی و تغییر اقلیم در کشورهای مختلف یاد کرد و گفت: وضعیت اقتصادی بسیاری از مناطقی که دارای جاذبه‌های گردشگری هستند، به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی است و ممکن است در سال‌های نه‌چندان دور این مناطق با مشکل روبه رو شوند و به صورت کامل کشور و ایالت آن‌ها از بین برود.

مهران حیدری بنی از گردشگری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایه‌های اقتصادی در هر کشور یاد کرد و گفت: توجه به گردشگری می‌تواند در اقتصاد کشورها نیز تاثیرگذار باشد به همین علت موضوع آب و هواشناسی باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرد.

روایت ۲۲۵ داستان مثنوی در قالب یک کتاب

علی اصغر نظری، رئیس انجمن خوشنویسان استان قم با اشاره به مشخصات کتاب «داستان‌های مثنوی»، تصریح کرد: ۲۲۵ داستان از داستان‌های مثنوی توسط محمد محمدی اجتهادی در این کتاب به زبانی ساده و روان به رشته تحریر درآمده است.

رئیس انجمن خوشنویسان استان قم با بیان اینکه مضامین فاخری در آثار مولانا نهفته است، گفت: اکنون در کلاس‌های تدریس خوشنویسی سرمشق‌هایی که به هنرجویان می‌دهیم از آثار مولانا است تا این سرمشق‌ها علاوه بر بار خوشنویسی از بار مفهومی نیز برخودار باشد.
 

ارائه سبک زندگی دینی برگرفته از دروس اخلاق آیت‌الله خوشوقت

معصومه ظهیری، معاون فرهنگی و تبلیغی حوزه علمیه خواهران کشور با اشاره به کتاب «طریق زندگی» برگرفته از آموزه‌های آیت‌الله خوشوقت، عنوان کرد: این عالم دینی در زنجان متولد شد و ۱۳ سال در قم علوم دینی را فرا گرفت. وی در نهایت درس اخلاق خود را در تهران به طلاب و عموم جامعه ارائه کرد که مجموع این مباحث در کتاب «طریق بندگی: بیین سبک زندگی اسلامی در بیانات استاد اخلاق و معرفت حضرت آیت الله خوشوقت (ره)» جمع‌آوری شده است.

معصومه ظهیری اظهار داشت: اگر سیره اهل‌بیت(ع) را با آموزه‌های قرآن عجین کنیم، آن سیره برای ما سبک، درست می‌کند و این سبک است که می‌تواند جامعه را به سمت سعادت و موفقیت هدایت کند.

معاون فرهنگی و تبلیغی حوزه علمیه خواهران کشور با تاکید بر اینکه اعتقاد زمینه عمل صالح را برای انسان فراهم می‌کند، تصریح کرد: در فصول مختلف کتاب «طریق بندگی» به اصول و مسیرهای رسیدن به سبک زندگی اسلامی از جمله مبنای اصلی رفتارها و افکارها اشاره شده است.

خاطرنشان می‌شود، در پایان نشست کتاب خوان ویژه فرهیختگان استان قم از ارائه‌دهندگان کتاب‌های این نشست، با اهدای هدایایی تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 5 =