چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱

راضیه تجار عنوان کرد؛

ثبت خاطرات کتابداران به حفظ و اشاعه ارزش‌های کتابداری کمک می‌کند

راضیه تجار

راضیه تجار، از داوران سومین دوره جشنواره خاطره‌نویسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، مطالعه خاطرات با محوریت کتاب را دارای لذتی مضاعف دانست و گفت: ثبت خاطرات کتابداران به حفظ و اشاعه ارزش‌های کتابداری کمک می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، راضیه تجار، از داوران سومین دوره جشنواره خاطره‌نویسی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، طی گفت‌وگویی درباره برگزاری این جشنواره گفت: به طورکلی خواندن خاطرات افراد، همواره از لذتبخش خواندنی‌ها به حساب می‌آمده است، اما وقتی این خاطرات حول محور کتاب و کتابخوانی و کتابخانه باشد، لذتی مضاعف خواهد داشت.

وی افزود: اگرچه همیشه جشنواره‌ و حرکت فرهنگی ظرفیت ارتقاء سطح کیفی را دارند، اما به عنوان کسی که دو دوره داور جشنواره خاطره نویسی نهاد بوده‌ام، می‌توانم بر مثبت بودن و موثر بودن برگزاری این جشنواره صحه بگذارم و با توجه به اینکه آثار برگزیده این جشنواره به صورت کتاب منتشر خواهد شد، می‌توانم بگویم قطعا افراد بسیاری در اقسا نقاط کشور هستند که از خواندن این خواطرات لذت خواهند برد.

تجار با تأکید بر اینکه ثبت خاطرات کتابداران به حفظ و اشاعه ارزش‌های کتابداری کمک می‌کند، گفت: ثبت و خوانده شدن این خاطرات حتما می‌تواند برای کتابداران جوان و با انگیزه، آموزنده باشد و به نوعی با به اشتراک گذاشتن خاطرات، برخی تجربیات به سایر کتابداران نیز منتقل می‌شود و در ذهن و جان آنها مانا خواهد ماند.

این نویسنده پیشکسوت با اشاره به لزوم مجهز شدن کابداران به فنون و ساختار نگارش گفت: برای اینکه یک خاطره به دل مخاطبان خود بنشیند چند عامل نیاز است؛ انتخاب سوژه، نوع نگاه کتابدار به سوژه، نوع پرداخت سوژه و در نهایت نوع نگارش آن عواملی هستند که یک خاطره را به خوبی منتقل می‌کنند. بر این اساس تصور می‌کنم که می‌توان با برگزاری چند جلسه برای کتابداران آنها را با فنون و ساختار نگارش بیشتر از پیش آشنا کرد.

گفتنی است همزمان با آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، اختتامیه سومین جشنواره خاطره نویسی کتابداران و اعضای کتابخانه‌ها، با معرفی برترین آثار در دو بخش برگزیده و شایسته تقدیر برگزار می شود و طی آن  ۷ نفر برگزیده در استان یزد و ۳۸ شایسته تقدیر در سایر استان ها مورد تجلیل قرار می گیرند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 6 =