چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۷

احمد شعبانی،‌ عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان مطرح کرد؛

عشق، پیش نیاز کار کتابداری است

شعباني

احمد شعبانی،‌ عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب به کتابداران کشور، اظهار داشت: عشق، پیش نیاز کار کتابداری است و کتابداران ما با متن،‌ محتوا و فرهنگ آمیخته شده اند.

احمد شعبانی،‌ عضو هیأت علمی دانشگاه اصفهان، در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، در خصوص نقش اجتماعی کتابخانه های عمومی،‌ اظهار داشت: از ابتدای قرن بیستم کتابخانه های عمومی، رسالت آموزش و سرگرمی را در دستور کار داشتند. آموزش، به معنای مطالعه با هدف یادگیری و سرگرمی، به منظور پرکردن اوقات فراغت با هدف ترفیع ذهن و اندیشه افراد. امروزه اما، همگام با تغییرات جامعه در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، مدیریتی و ... کارکردهای کتابخانه های عمومی نیز دستخوش تغییر شده است.

وی افزود: در حال حاضر کتابخانه عمومی به منزله یک مأخذ مشارکتی، عدالتی و سرمایه اجتماعی مورد توجه قرار می گیرد. با تغییر کارکردهای نهادها و سازمان ها در تمامی جوامع، ابزارهای مورد استفاده آن ها و به دنبال آن، روش ها و رویه های انجام کار دچار تحول شد. توجه کتابخانه های عمومی به جنبه های اجتماعی، حدود سه دهه سابقه دارد و  عمدتا از کشورهای پیشرفته سرمایه داری، که در آن ها طبقات نقشی اساسی در تصمیم گیری های سیاسی دارند، آغاز شد و به مرور به سایر کشورها انتقال پیدا کرد. بنابراین زمانی که از اجتماعی شدن کتابخانه ها سخن می گوییم، همگانی شدن کتابخانه ها و عملکردهای اجتماعی این مراکز مد نظر است. در واقع در حال حاضر کتابخانه های عمومی مأخذ اجتماعی هستند که می توانند بر موضوعات مختلف اجتماعی همچون بحث طبقات اجتماعی، عدالت و ... اثرگذار باشند. نگاه به تجربه کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا، نمونه خوبی از نقش اجتماعی کتابخانه های عمومی بر زندگی افراد جامعه است. این کتابخانه ها محلی برای رفع تعارضات فکری و تفاوت های طبقاتی محسوب شده و منابعی ارزشمند به جامعه عرضه می کنند.

وی با اشاره به وضعیت کتابخانه های عمومی کشور، بیان کرد: ما در کشوری در حال توسعه زندگی می کنیم و چنانچه کتابخانه تربیت تبریز را، که در سال ۱۳۰۰ توسط مرحوم محمد علی تربیت گشایش یافت، به عنوان اولین کتابخانه در نظر بگیریم، می توانیم بگوییم که پیشینه کتابخانه های عمومی در کشور ما به یک قرن می رسد. من طی دو ماه اخیر از کتابخانه های مرکزی شهرهای همدان و تبریز و پیش از آن از چند کتابخانه عمومی در تهران بازدید داشتم و می توانم بگویم که این کتابخانه ها به لحاظ نیروی انسانی، فضای کتابخانه ای، امکانات و تجهیزات در وضعیت بسیار مناسبی هستند. با این حال، بحث کتابخانه های عمومی کشور باید از دو منظر مورد توجه قرار گیرد.

شعبانی تصریح کرد: نخست، منابع مالی که باید از سوی دولت تأمین شده و در جهت مجموعه سازی، منابع انسانی، ساخت فضاهای کتابخانه ای، دیجیتال سازی و تجهیز کتابخانه ها به فناوری های نوین صرف شود تا ما را در وضعیت مطلوبی قرار دهد. چراکه گستردگی جغرافیایی کشور ما و پراکندگی آبادی ها،‌ گه گاه دسترسی کاربران به کتابخانه ها را دشوار می کند؛ که البته سازوکارهایی همچون راه اندازی کتابخانه های سیار و مشارکتی از سوی نهاد و یا ارائه خدمات فرهنگی در مساجد، تا حدودی به حل این موضوع کمک کرده است اما هنوز با شرایط ایده آل فاصله داریم. دومین مسئله حائز اهمیت این است که کتابخانه های عمومی ما از سوی مآخذ سازمانی متفاوتی حمایت می شوند؛ بخشی از آن ها تحت نظر شهرداری، برخی تحت نظر نهاد کتابخانه های عمومی هستند و برخی کتابخانه های عمومی نیز تحت نظر آستان قدس رضوی فعالیت می کنند. به اعتقاد من بهتر است شورای راهبردی مشترکی برای تمامی کتابخانه های عمومی ایجاد شود تا در زمینه ارائه خدمات به کاربران یکدستی به وجود آید. نهاد کتابخانه های عمومی می تواند در این خصوص پیش قدم شده و تصمیمات مناسبی اتخاذ کند.

شعبانی ضمن تبریک فرارسیدن هفته کتاب به کتابداران کشور، اظهار داشت: عشق، پیش نیاز کار کتابداری است و تمامی کتابداران ما در سراسر کشور به این عشق معترف هستند. شاید کتابداران ما در حوزه دانشگاهی، تخصصی، عمومی و ... دستمزدهای زیادی نگیرند اما با این حال حاضر به ترک شغل خود نیستند. کتابداران ما با متن،‌ محتوا و فرهنگ آمیخته شده اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 2 =