دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

با پیگیری نهاد در خصوص مرگ سیده منصوره حسینی؛

دستورالعمل آموزشی و راهکارهای اصلاحی پیشگیری از مرگ مادران باردار ابلاغ شد

سیده منصوره حسینی

پس از پیگیری‌های دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه ای ضمن تایید قصور پزشکی در مرگ سیده منصوره حسینی، دستورالعمل آموزشی به همراه راهکارهای اصلاحی با هدف یادگیری و پیشگیری از وقوع مجدد وقایع مشابه را تهیه و به کلیه دستگاه‌ها، مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان همدان، ابلاغ کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، در پی مرگ سیده منصوره حسینی شعار، رییس کتابخانه مرکزی همدان، که در آذر ماه سال گذشته  در هنگام زایمان در بیمارستان بوعلی همدان به دلیل قصور و خطای پزشکی دیده از دنیا فروبست، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ضمن تسلیت به خانواده وی و جامعه کتابدارن کشور، طی نامه ای به حسن قاضی زاده هاشمی وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خواستار رسیدگی فوری به این حادثه شد.

علیرضا مختارپور در این نامه ضمن تشریح اتفاقات رخ داده در روز حادثه، مبنی بر اقدام متصدیان درمان برای تزریق دارویی خاص، علی رغم تأکیدات مکرر همراهان آن مرحومه نسبت به حساسیت دارویی ایشان، که در نهایت منجر به کما رفتن و فوت رئیس کتابخانه مرکزی همدان شد، خواستار تشکیل هیأت رسیدگی به این واقعه و همچنین تهیه دستورالعمل های لازم برای رعایت همه جانبه اقدامات پزشکی در موارد مشابه شد. متن کامل نامه را (اینجـــــا) بخوانید.

انتشار این نامه بلافاصله با پیگیری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ارجاع این موضوع به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان همدان همراه شد؛ به طوری که در فاصله کوتاهی از ارسال این نامه، عباس زارع نژاد مشاور وزیر بهداشت در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها عنوان کرد که وزارت بهداشت در مرگ و میر نوزادان و مادران کوتاه نمی‌آید و قطعا اگر در این اتفاق قصوری صورت گرفته باشد، به شدت برخورد خواهد شد. متن کامل این خبر را (اینجــــا) بخوانید.

همچنین با ارسال نامه ای از سوی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت بهداشت به دبیرکل نهاد، تحقیقات انجام شده در مورد مرگ رییس کتابخانه مرکزی همدان تشریح شد. بر این اساس موضوع مرگ سیده منصوره حسینی برای پیگیری  در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان همدان قرار گرفت که پس از جمع‌آوری اطلاعات توسط تیم کارشناسی معاونت درمان و معانت بهداشت دانشگاه در قالب تیم‌های پرسشگری و تشکیل جلسه بررسی و تحلیل واقعه در دفتر ریاست دانشگاه، رخ دادن شوک آنافیلاکسی در اثر تزریق داروی آنتی بیوتیک (آمپی‌سیلین) محرز شد که گزارش این روند و همچنین سناریوی آموزشی و راهکارهای اصلاحی به منظور یادگیری و پیشگیری از وقوع مجدد وقایع مشابه، به مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارسال شد.

در ادامه، این پرونده از معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان همدان، به سازمان نظام پزشکی این استان ارجاع شد و پس از رسیدگی با قید فوریت در چهارجلسه رسیدگی به مرگ، گزارش قطعی پزشکی قانونی مبنی بر محرز بودن شوک آنافیلاکسی، رای نهایی درباره این پرونده صادر شد.

در این نامه با اشاره به درخواست دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبنی بر تهیه دستورالعمل های لازم برای رعایت همه جانبه اقدامات پزشکی در موارد مشابه، بر تهیه دستورالعمل آموزشی به همراه راهکارهای اصلاحی با هدف یادگیری و پیشگیری از وقوع مجدد وقایع مشابه به مرگ مرحومه سیده منصوره حسینی، تاکید شده و به دفتر نظارت و اعتبارسنجی وزارت بهداشت، معاونت‌های آموزشی، غذا و دارو، بهداشتی، دانشکده‌های پزشکی، پرستاری و مامایی و پیراپزشکی و کلیه مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان همدان، ابلاغ شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 11 =