چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۱

ویژه کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان کرمان؛

دوره آموزشی «آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» برگزار شد

دوره آموزشی

دوره آموزشی «آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» ویژه رؤسای شهرستان ها، کارشناسان ستادی، مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان کرمان در کتابخانه مرکزی کرمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، دوره آموزشی «آشنایی با اسناد، نسخ خطی و نفایس چاپی» ویژه رؤسای شهرستان ها، کارشناسان ستادی، مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان، با تدریس رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و اسناد کتابخانه مرکزی ارومیه و کارشناس نسخ خطی کشور و با حضور احمد وفائی، مدیرکل کتابخانه های عمومی، در تالار دکتر باستانی پاریزی کتابخانه مرکزی برگزار شد.

در این کارگاه احمد وفائی، مدیرکل کتابخانه های عمومی با اشاره به پیشینه تاریخی و فرهنگی استان کرمان، اظهار داشت: نسخ خطی، میراث مکتوب ما هستند و در استان کرمان نیز با پیشینه فرهنگی بسیار غنی، هنوز منابع خطی بسیاری نزد مردم است که باید با فراخوان و فرهنگ‌سازی درست و فراهم‌کردن شرایط مطلوب برای نگهدای این اسناد، در راستای حفظ آن ها قدم برداریم.

وی همچنین از ایجاد بخش ویژه اسناد و نسخ خطی مجهز، در کتابخانه مرکزی کرمان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این بخش، امکان بازدید و حفظ و شناسایی سرمایه های ارزشمند و گنجینه های تاریخی فراهم می شود.

وفائی از اقدام نهاد کتابخانه های عمومی کشور به منظور شناسایی نسخ خطی کتابخانه های عمومی و نگهداری صحیح و اصولی و حفظ منابع نسخ خطی و چاپ سنگی تقدیر کرد.

محمود پور با اشاره به پیشینه فرهنگی کرمان، اظهار داشت: آشنایی با مقوله حفظ و نگهداری آثار ملی و هویت فرهنگی مردمان هر کشور مهم است. امید است بخش ویژه اسناد و نسخ خطی کرمان آنگونه که در خور و شایسته نام کرمان است، طراحی و راه اندازی شود.

محمودپور، مدرس دوره به بیان روش‌های شناخت کتب خطی، چاپ سنگی و چاپ سربی پرداخت و تفاوت‌ها و شباهت‌های این‌گونه اسناد را تشریح کرد.

آسیب‌ شناسی این حوزه و روش های نسخه‌شناسی، حفاظت اسناد خطی، شیوه های نگهداری نسخ خطی و توجه به جمع آوری اسناد از منازل از دیگر مباحثی بود که در این دوره آموزشی مطرح شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 1 =