شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۳

در هفته دوم شهریور؛

۴ جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در خراسان رضوی برگزار شد

image-20190907083906-1.jpeg

در هفته دوم شهریور چهار بخش و شهر خراسان رضوی شاهد برگزرای جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خرسان رضوی، در هفته دوم شهریور چهار بخش و شهر خراسان رضوی شاهد برگزرای جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بودند.

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بجستان برگزار شد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی در محل سالن اجتماعات فرمانداری بجستان برگزارشد.

حسن حیدری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی بجستان گفت: سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بجستان با حضور فرماندار، معاون سیاسی، اجتماعی فرماندار و اعضای انجمن کتابخانه های شهرستان به منظور راهکارهای ایجاد انگیزه مطالعه و اعتلای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش آموزان، مدیران، مربیان مدارس و مهدکودک ها در سال ۹۸ در شهرستان برگزار شد.

حیدری تعیین حق عضویت کتابخانه های شهرستان در سال ۹۸، عضویت حداکثری کارکنان ادارات شهرستان در کتابخانه ها سطح شهرستان، تقدیر از دانش آموزان عضو فعال کتابخانه و افزایش تعامل اداره کتابخانه های شهرستان با اداره آموزش و پروررش، اداره بهزیستی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه های علمیه خواهران و برادران با توجه به نزدیک شدن به بازگشایی مدارس و مهدکودک ها، را از مهمترین مصوبات جلسه ذکر کرد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی کلات برگزار شد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کلات در محل فرمانداری با حضور اکثریت اعضا برگزار شد.

شادان آراسته، معاون سیاسی امنیتی اجتماعی فرمانداری کلات؛ ضمن تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین(ع) گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از مولفه های پیشرفت جامعه است و در سطح شهرستان نیز به ارتقای این مولفه کمک کنیم  و یکی از این راهکارها توجه به مبالغ دریافتی به عنوان حق عضویت  کتابخانه است که می توان شرایط مالی افرادی را که تحت پوشش هیچ یک از ارگان های حمایتی نیستند را نیز در نظر بگیریم و درصورتی که تشخیص داده شود فرد توان پرداخت را ندارد مبلغی کمتر را دریافت کنیم تا فرد بتواند از امکانات و خدمات کتابخانه استفاده نماید.

وی تاکید کرد: بایدکتابخانه های کلاسی هر مدرسه توسط انجمن اولیاء و مربیان تقویت و راه اندازی شود تا شاهد گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین دانش آموزان باشیم زیرا ممکن است دانش آموزی نتواند به کتابخانه های سطح شهر مراجعه کند و یا اینکه علاقه ای به این امر نداشته باشد ولی با دیدن قفسه کوچک کتاب در کلاس امکان علاقمندی وی وجود دارد.

مریم قدیمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کلات نیز در این جلسه گفت: برنامه معرفی کتاب توسط دانش آموزان در صبحگاه مدارس یکی از راهکارهای ایجاد انگیزه مطالعه در دانش آموزان است.

وی در ادامه نکاتی را در خصوص چگونگی گسترش فرهنگ مطالعه در بین دانش آموزان بیان کرد و از سه مولفه مدیر مدرسه، معلم، کتابخانه آموزشگاه به عنوان کسانی که می توانند تاثیرات مثبتی در گسترش فرهنگ مطالعه در بین دانش آموزان داشته باشند یاد کرد.

بررسی راه حل افزایش فرهنگ کتاب و کتابخوانی در روستای پاک نفطه نیز از مصوبات این جلسه بود.

احداث کتابخانه در روستای تپه سلام مشهد مقدس

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش رضویه مشهد مقدس در روستای تپه سلام و با موضوع ایجاد کتابخانه نهادی در این روستا برگزار شد.

قاسم علی طالبی، بخشداربخش رضویه در این جلسه با تقدیر از فعالیت های ترویجی نهاد کتابخانه های عمومی گفت: توسعه شاخص های فرهنگی و بویژه کتابخانه ای از اولویت های اصلی ما در بخش رضویه مشهد مقدس است.

رئیس اداره کتابخانه های مشهد مقدس نیز د راین جلسه گفت: با کمک خیرین کتابخانه ساز مقرر شد اولین کتابخانه نهادی در بخش رضویه در روستای تپه سلام احداث شود.

محمدرضا بدیع زادگان ادامه داد: روستای تپه سلام یکی از روستاهای پرجمعیت شهرستان مشهد محسوب می شود که راه اندازی کتابخانه به عنوان پایگاه فرهنگی اجتماعی یکی از ضروریات آن است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد با اشاره به ظرفیت جلسات انجمن کتابخانه های عمومی افزود: برگزاری جلسات انجمن بخش های رضویه و احمد آباد مشهد در روستاها باعث کارامدی بالای این جلسات و عملیاتی شدن مصوبات شده است.

درپایان این جلسه، اعضای انجمن از زمین اهدایی توسط خیرین برای ساخت کتابخانه بازدید کردند.

شایان ذکر است کتابخانه عمومی روستای چهار هزار نفری تپه سلام بخش رضویه مشهد مقدس در زمینی به مساحت ۵۰۰ متر مربع و زیربنای ۱۹۰ متر با کمک و همیاری خیران و نیک اندیشان احداث خواهد شد.

سومین جلسه انجمن کتابخانه های بخش احمدآباد مشهد برگزار شد

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی بخش احمدآباد مشهد با حضور اکثریت اعضا و برای بررسی مسائل مربوط به روستای بازه حور، در این روستا برگزار شد.

 در این جلسه که به ریاست حمید مرادخواه، بخشدار و با حضور رئیس اداره کتابخانه های عمومی مشهد، اعضای انجمن و مسئولین روستا برگزار شد، موضوع راه اندازی کتابخانه در این روستا مورد بررسی قرار گرفت.

حمید مرادخواه، بخشدار بخش احمدآباد مشهد مقدس، با اشاره به لزوم گسترش فضاهای کتابخانه ای افزود: جلسات انجمن در این بخش را به صورت مرتب و در موعد مقرر در روستاهای مختلف با هدف توسعه فرهنگ مطالعه در این بخش برگزار خواهیم کرد.

محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد، در این جلسه گفت: یکی از مصوبات در جلسه های گذشته انجمن احمدآباد، برگزاری جلسه در روستاهایی است که ظرفیت راه اندازی کتابخانه را دارند.

وی افزود: همجواری روستای بازه حور با روستای رباط سفید باعث ایجاد جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفر در این منطقه شده است که راه اندازی یک باب کتابخانه می تواند نیازهای اطلاعاتی و مطالعاتی این دو روستا را مرتفع سازد.

واگذاری حق انتفاع مجتمع فرهنگی روستای بازه حور به نهاد کتابخانه های عمومی، اهدای ۳۰۰ عنوان کتاب به شورای اسلامی روستا از طرف آموزش و پرورش، صدور گواهی استحکام بنای مجتمع توسط بخشداری از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 1 =