شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱

با حضور مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛

جلسه کارگروه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استان چهارمحال و بختیاری برگزار شد

کارگروه ترویج

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری چهارمحال و بختیاری در جلسه کارگروه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: سرانه مطالعه پایین، بحرانی پنهان در جامعه امروز ما است که باید به آن توجه شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری، در راستای اجرای مصوبه ۶۹۲ شورای فرهنگ عمومی کشور دومین جلسه کارگروه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی استان در سال ۹۸، به ریاست شهرام مقدس، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و با حضور فرهاد خلیل مقدم، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ فرزاد رحیمی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ علی شهریارپور، معاون هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان؛ مرداس طاهری، فرماندار شهرستان فارسان؛ علی طهماسبی، بخشدار مرکزی بروجن، جمعی از شهرداران، نمایندگان دستگاه های اجرایی و مراکز آموزش عالی استان در سالن شهید مردانی استانداری با محوریت تقویت زیرساخت های ترویج فرهنگ کتابخوانی با هدف کاهش آسیب های اجتماعی برگزار شد.


در این جلسه مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری به علل پایین بودن سرانه مطالعه در کشور اشاره کرد و افزود: یکی از نگرانی های اصلی جامعه ما کمبود سرانه مطالعه به عنوان بحرانی پنهان در جامعه است و برای رفع این بحران باید احساس نیاز به کتاب و کتابخوانی ایجاد شود. این نیاز می تواند منجر به ایجاد تقاضا شود.


مقدس اظهار داشت: همه جوامع دائما در حال تحول هستند. باید تغییرات دائمی را ساختارمند سازیم تا به آسیب تبدیل نشوند و برای این ساختاردهی، کتاب می تواند راهگشا باشد. بنابراین باید ایده های خوب کتابخوانی را در برنامه ها و سیاست های اصلی جامعه گنجاند، تا شاهد نتایجی خوب و آینده ای روشن باشیم.


در ادامه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن ارائه گزارش روند پیگیری مصوبات جلسه گذشته به تأثیر کتابخوانی در کاهش آسیب های اشاره کرد و گفت: کتاب و کتابخوانی به عنوان یکی از کاربردی ترین ابزار برای کاهش آسیب های اجتماعی محسوب می شود؛ ایجاد کتابخانه های مشارکتی در زندان ها یکی از برنامه های این نهاد برای تحقق این مهم است. 


خلیل مقدم افزود: تاکنون ۵ کتابخانه مشارکتی با همکاری اداره کل زندان های استان ایجاد شده است. این کتابخانه ها از نظر منابع و نرم افزار تحت حمایت اداره کل کتابخانه ها هستند و در برنامه های مختلف از جمله جشنواره کتابخوانی رضوی شاهد حضور پرشور اعضای این کتابخانه ها بوده ایم.


استقرار سازه های کوچک کتابخانه ای در سالن های انتظار زندان، تقویت منابع کتابخانه های مستقر در زندان ها، تلاش برای کسب موفقیت در طرح پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و گزارش اداره کل امور زندان ها از کتابخانه های موجود در این سازمان از مهم ترین مباحث مطرح شده در این جلسه بود.


گفتنی است، در این جلسه مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به معرفی کتاب «مهارت های زندگی» از انتشارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پرداخت و به سوالات حاظران در خصوص مباحث مطرح شده در این کتاب پاسخ گفت.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 11 =