یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹

با برگزاری آیین اختتامیه؛

برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در ساری و میاندورود تقدیر شدند

اختتامیه جشنواره رضوی در ساری

آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان های ساری و میاندورود با حضور جمعی از مسئولان و اهالی فرهنگ و ادب استان مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، روز چهارشنبه، 16 مردادماه آیین اختتامیه نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی شهرستان های ساری و میاندورود با حضور معاون سیاسی- امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری، مدیرکل امور بانوان و خانواده، فرماندار ساری، فرماندار میاندورود، مدیرکل بیمه سلامت استان و جمعی دیگر از مسئولان و اهالی فرهنگ استان و همچنین کتابداران و برگزیدگان جشنواره در سالن اجتماعات بانک تجارت ساری برگزار و از ۲۹ برگزیده تقدیر شد.

حسین حسن نژاد، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران، در این مراسم اظهار داشت: کتاب آیینه اندیشه متفکران است. انسان می تواند جلوه ای از اسماء الهی باشد و خلق کردن یکی از این جلوه ها است و نوشتن کتاب نمونه ای از خلق کردن محسوب می شود. با کتاب، با اندیشه و با دانستن می توان عبد صالح خدا شد و از این رو، کتاب و قلم ابزاری مقدس محسوب می شود و خالق هر کتاب و اثری محترم است.

حسن نژاد ادامه داد: کتاب خواندن سبب اندیشه ورزی، ژرف نگری و تولید اندیشه می شود و با وجود اینکه خود مخلوق اندیشه و تفکر است، می تواند زایش اندیشه ای نو را سبب شود. خلقت انسان ها به گونه ای است که به دنبال بیشتر دانستن می روند و کتاب فرصتی برای تبدیل کویر ذهن به دانایی است و دانایی، موجب ایجاد توانایی می شود که بهبود روابط انسان با سایر مخلوقات و خالق را در پی دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در ادامه بیان داشت: هر کاری که منجر به ترویج مطالعه و افزایش سرانه کتابخوانی شود، امری مبارک است و اگر آراسته به مسائل و عُلقه های دینی شود، مقدس خواهد شد؛ دانستن با کمک ابزارهای دینی و مذهبی و عرفانی، به آرامش روحی فرد و جامعه کمک می کند.

وی افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی از آنجا که هم به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک می کند و هم آشنایی بیشتر با ولی نعمت ما حضرت امام رضا(ع) را سبب می شود، قابل تحسین و تقدیر است و باید از نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مدیریت کتابخانه های عمومی استان و همه کسانی که در برگزاری آن اثرگذار بودند، تقدیر کرد.

حسن نژاد در پایان سخنان خود گفت: آمار شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی از سال ۱۳۹۵ که حدود دویست و سی و هشت هزار نفر بود به بیش از یک میلیون و سیصد و شصت هزار نفر در کشور رسیده است و این نشان می دهد این جشنواره دارای جذابیت هایی بوده که توانسته مردم را با خود همراه کند و به یقین، سرآمد این جذابیت ها امام رضا(ع) بوده اند که دل ها را مجذوب خود کرده اند.

آرزو ولیپور، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان نیز در این مراسم اظهار داشت: سال گذشته ۵۲ هزار نفر در جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کرده بودند و گمان خیلی ها این بود که کار در سال جاری برای تکرار این میزان مشارکت سخت است اما با تلاش روسای ادارات کتابخانه ها، کتابداران و به ویژه با حمایت های استاندار محترم به عنوان رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان و فرمانداران به عنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان ها، آمار شرکت کنندگان در جشنواره به ۹۲ هزار نفر رسید و ارادت و دلباختگی مردم استان به آستان مقدس امام رضا(ع) را اثبات کرد.

وی افزود: نکته جالبی که در آمارهای این جشنواره وجود دارد این است که در تقابل معروف کتاب و فضای مجازی، این جشنواره فضای مجازی را به خدمت کتابخوانی درآورد به طوری که ۷۲ درصد شرکت کنندگان، از طریق کتاب های دیجیتال و آزمون مجازی در جشنواره شرکت کردند که نشان می دهد با یک برنامه ریزی درست، فضای مجازی نه تنها یک تهدید بلکه یک فرصت برای ترویج کتابخوانی است.

ولیپور ادامه داد: برگزارکنندگان این جشنواره باید خداوند متعال را شاکر باشند و حتما هستند چراکه به واسطه چنین فعالیتی، در واقع افتخار خادمی حضرت ثامن الحجج(ع) را بدست آورده اند. کتابداران، سنگربانان علم و معرفت هستند و ثابت کردند با تمام وجود و با عشق و علاقه قلبی هر آنچه در توان داشتند را برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره و بهره مند ساختن اقشار مختلف جامعه از منابع مفید آن، به خدمت گرفتند که در اینجا از زحمات یکایک آن ها تشکر کرده و از خداوند متعال، بهترین ها را برای آنها مسئلت می کنم و امیدوارم مورد عنایت حضرت امام رضا(ع) نیز واقع شوند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان در پایان ابراز امیدواری کرد این مُهر طلایی در استان تا سال های سال به لطف امام رضا(ع) پایدار بماند.

همچنین ابوذر علیزاده، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان ساری در ابتدای این جلسه با اعلام خبر افزایش دو و نیم برابری تعداد شرکت کنندگان در شهرستان ساری نسبت به سال گذشته، گفت: با همکاری فرمانداری و همه دستگاه های اجرایی، دانشگاه ها، مدارس و همت کتابداران پرتلاش ساری، تعداد شرکت کنندگان از ۳۵۰۰ نفر به ۷۵۰۰ نفر رسید که بسیار امیدبخش است.

وی برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را به دلیل معرفی کتاب های مفید، افزایش شناخت نسبت به شخصیت امام رضا(ع) و معارف رضوی بسیار ارزشمند دانست و اظهار داشت: این جشنواره را فرصت مغتنمی می دانیم که جامعه را به سمت بایسته های مقدس سوق داده و روشنی بیشتری را به اهالی کتاب و مطالعه نوید می دهد.

در این مراسم  از ۲۹ نفر از برگزیدگان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در ساری و میاندورود تقدیر شد؛ اسامی برگزیدگان به این شرح است:

از کتابخانه عمومی آزادگان ساری:

محمدمهدی مرادی در بخش کودک؛ ماتینا مرادی و مبینا منصوری در بخش نوجوان؛ صغری درزی و سیده محبوبه نبیان در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی علامه ابن شهرآشوب ساروی:

امینه محمدنژاد در بخش کودک؛ علی اصغر محمدی و افسانه جعفری در بخش بزرگسال و سیده الهام یوسفی در بخش خانوادگی.

از کتابخانه عمومی شهید علمدار ساری:

محمداحسان خورشیدی در بخش نوجوان و فاطمه افضلی تویه درواری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی اهل بیت(ع) ساری:

الهه رضایی در بخش کودک؛ تهمینه اسکندری و علی عادلی فرد در بخش بزرگسال؛ مریم هدایتی در بخش خانوادگی.

از کتابخانه عمومی حضرت ولی عصر(عج) کیاسر:

سمیه اسماعیلی در بخش نوجوان؛ علیرضا آهنگری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه عمومی حاج فتاح مهدوی شهر فریم:

نیوشا مختاری در بخش کودک؛ ابوالفضل ایلالی در بخش نوجوان؛ رقیه جعفری در بخش بزرگسال.

از کتابخانه مرحوم رضایی روستای عرب محله ساری:

زهرا بابایی لله مرزی در بخش بزرگسال.

یک برگزیده از کتابخانه شهید مطهری زندان ساری.

از کتابخانه عمومی امیرالمونین(ع) شهرستان میاندورود:

امیر عمویی، فاطمه نادری و سیده مریم حسینی در بخش کودک؛ امیررضا نصرالله زاده، زهرا محمدی و زهرا خانلری در بخش بزرگسال.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 9 =