سه‌شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶

با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی انجام شد؛

رونق کتابخوانی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی

1 (3).jpg

کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در هفته پایانی تیر و روزهای ابتدایی مردادماه، با برگزاری برنامه‌های فرهنگی، پذیرای علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی در هفته پایانی تیر و روزهای ابتدایی مردادماه ۱۳۹۸، با برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، پذیرای اعضاء و علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی شدند.


کتابخانه باقرالعلوم(ع) خشکرود میزبان نشست کتاب‌خوان شد
با حضور جمعی از دختران شهر خشکرود شهرستان زرندیه، نشست کتاب‌خوان با موضوع حجاب و عفاف در کتابخانه عمومی حضرت باقرالعلوم(ع) برگزار شد.
در این نشست «حیا» نوشته امیرحسین بانکی پور فرد، توسط زهره چمن پیرا؛ «پرنیان» نوشته محمد رضاخانی، توسط حورا چمن پیرا؛ «به سپیدی یک رویا» نوشته فاطمه سلیمانی، توسط نازنین حسین زاده؛ «در ناب در صدف حجاب» نوشته احمد محسنی گرگانی، توسط فاطمه دلیریان و «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی، توسط معصومه متقی  معرفی و به اشتراک گذاشته شد.


کارگاه آموزش مبانی قصه گویی در کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
با حضور جمعی از مادران خانه دار شهر ساوه، کارگاه آموزش مبانی قصه گویی در کتابخانه عمومی سلمان ساوجی برگزار شد.
زهره طالب حقیقی، مسئول کتابخانه سلمان ساوجی در خصوص این کارگاه گفت: قصه‌گویی لحظه‌های ناب و غیرقابل تکراری است که قصه‌گو با بهره‌گیری از قابلیت‌های وجودی، زبان اندام و ابزار توانمندی چون لحن و کلام، در ذهن شنونده خلق می‌کند تا مخاطب بتواند حوادث و شخصیت‌های قصه را با تمام وجود درک کند.
طالب حقیقی افزود: قصه گویی راهی طبیعی برای آشنا کردن کودکان با دنیای اعجاب انگیز کتاب‌ها و خواندن است و مهارت‌های گوش دادن و صحبت کردن را در کودکان تقویت می کند.


برگزاری نشست کتاب‌خوان در کتابخانه آیت الله مقدسی محلات
نشست کتاب‌خوان با محوریت معرفی کتاب های نورسیده با حضور جمعی از اعضای کتابخانه عمومی آیت الله مقدسی شهر محلات برگزار شد.
در این نشست محمدرضا یارمحمدی کتاب «برکت» نوشته ابراهیم اکبری دیزگاه؛ رضا غضنفری کتاب «زایو» اثر مصطفی رضایی کلورزی؛ علیرضا چنگایی کتاب «برادر من تویی» نوشته داوود امیریان؛ مهدی انصاری کتاب «بر دیوار کافه» نوشته احمدرضا احمدی؛ علی میرزائی کتاب «شب ناسور» اثر ابراهیم حسن بیگی و مهدی اسماعیلی کتاب «سال سی ام» نوشته رضا نساجی را برای دوستان خود معرفی کردند.


ساخت کاردستی با کاغذهای رنگی در کتابخانه اشراق دلیجان
با هدف پرکردن اوقات فراغت کودکان در تابستان و به همت مریم سادات جلالی، مسئول کتابخانه عمومی اشراق، کارگاه ساخت کاردستی با کاغذهای رنگی با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان شهر دلیجان برگزار شد.
در این برنامه کودکان با نوارهایی از کاغذ رنگی، گل های کاغذی درست کردند و با قرار دادن کارهای خود در کنارهم، یک تابلوی زیبا درست کرده و با مفهوم کار گروهی بیشتر آشنا شدند.


کتاب‌خوان با موضوع سبک زندگی اسلامی در شهر ساوه برگزار شد
با هدف ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی، نشست کتاب‌خوان با معرفی پنج اثر مرتبط با این موضوع در کتابخانه عمومی علامه عسگری شهر ساوه برگزار شد.
در این نشست «بهم می آد؟» نوشته رنده عبدالفتاح، توسط سوگند غفاری؛ «خاطرات سفیر» نوشته نیلوفر شادمهری، توسط مانیا معینی؛ «علی بی خیال» نوشته گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی، توسط اکرم بی جفا؛ «یادت باشد» نوشته محمدرسول ملاحسنی، توسط زهرا قره شیخ بیات و «قصه دلبری» نوشته محمدعلی جعفری، توسط مبینا اسماعیلی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.
 


کارگاه آموزشی ویژه سالمندان در کتابخانه الغدیر راونج
با حضور اهالی روستای راونج شهرستان دلیجان، کارگاه آموزشی پیشگیری از سقوط، سوانح و حوادث ویژه سالمندان در کتابخانه عمومی الغدیر برگزار شد.
 


جمع خوانی «شاهنامه فردوسی» در کتابخانه قائم مقام فرمهین
با هدف آشنایی اعضای نوجوان با شخصیت فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی، برنامه جمع خوانی کتاب «برگزیده شاهنامه» نوشته زینت سادات طباطبایی در کتابخانه عمومی قائم مقام فراهانی شهر فرمهین برگزار شد.


برگزاری نشست کتاب‌خوان ویژه کودکان در کتابخانه شهدای سنجان
با حضور جمعی از دختران شهر اراک، نشست کتاب‌خوان ویژه کودکان در کتابخانه عمومی شهدای سنجان برگزار شد.
در این نشست «گنجشک چه می‌گفت؟» نوشته مژگان شیخی، توسط پریا سعادت؛ «قصه‌های آقای کله پوک» نوشته عباس قدیر محسنی، توسط ریحانه آقاخانی؛ «قصه‌های بهلول عاقل» نوشته محمود متدین، توسط پرنیا سعادت؛ «سفرهای گالیور» نوشته جاناتان سویفت، توسط صدف میرزابابایی، «اینجا ایران است» نوشته فریبا کلهر توسط ملیکا بهادری و  «ماهی بالای درخت» نوشته لیندا مالالی هانت، توسط مریم نجفی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.


جمع خوانی کتاب «حکمرانی حکیمانه» در شهر خنجین
به همت حسین شاهمیرزالو، مسئول کتابخانه عمومی شهید اسداله هاشمی، برنامه جمع خوانی کتاب «حکمرانی حکیمانه» نوشته مصطفی دلشاد تهرانی با حضور جمعی از نوجوانان شهر خنجین شهرستان فراهان برگزار شد.


نشست کتاب‌خوان در کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
با حضور جمعی از دختران جوان شهر ساوه، نشست کتاب‌خوان در کتابخانه عمومی سلمان ساوجی برگزار شد.
در این نشست «حرم دل»؛ «صد سال تنهایی»؛ «من زنده ام»؛ «گفتارهایی در باب میم»؛ «شب شیشه ای» و «شاید عروس دریایی» توسط شرکت کنندگان معرفی و به اشتراک گذاشته شد.


کارگاه خلاصه نویسی در کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان شهر قورچی باشی شهرستان خمین، کارگاه خلاصه نویسی در کتابخانه عمومی شهدای قورچی باشی برگزار شد.
مژگان یوسفی، مسئول کتابخانه شهدای قورچی باشی گفت: در این برنامه کودکان، خلاصه بهترین کتابی را که در کتابخانه خوانده بودند بر روی کاغذ نوشتند و برای یکدیگر خواندند. 
یوسفی افزود: هدف نهایی خواندن یک متن یا قصه، درک آن است و  برای اینکه کودکان این مفهوم را درک کنند، باید بدانند که چطور نوشته را خلاصه کنند. کودکان باید یاد بگیرند که اطلاعات بی اهمیت را حذف کنند و بر آنچه که واقعا سعی دارند یاد بگیرند، تمرکز کنند.


جلسه حافظ خوانی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه برگزار شد
با حضور جمعی از دوستداران کتابخوانی، جلسه حافظ خوانی در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.
 


جمع خوانی کتاب «لینالونا» در کتابخانه علامه عسگری ساوه
با هدف اشاعه فرهنگ عفاف و حجاب، کتاب «لینالونا» نوشته کلر ژوبرت با حضور جمعی از اعضای کودک و نوجوان کتابخانه عمومی علامه عسگری شهر ساوه جمع خوانی شد. 
سعیده رونقی، کتابدار کتابخانه علامه عسگری گفت: با مطالعه این کتاب کودکان به صورت غیر مستقیم با مفهوم حجاب آشنا می شوند و در قالب یک داستان جذاب، ارزش و مفهوم حجاب توضیح داده می شود.
رونقی افزود: تقویت اعتماد به نفس، انس هرچه بیشتر با کتاب و گسترش مهارت‌های خواندن از دیگر اهداف این برنامه جمع خوانی بود.


جلسه قصه گویی در کتابخانه شهید بهشتی خمین برگزار شد
با حضور جمعی از کودکان شهر خمین، جلسه قصه گویی از کتاب «قصه‌های زینب» نوشته مهری ماهوتی با هدف آموزش احکام به زبان ساده برای دختران در کتابخانه عمومی شهید بهشتی برگزار شد.


جمع خوانی کتاب برای کودکان در کتابخانه شهدای روستای مالمیر
با حضور جمعی از کودکان روستای مالمیر شهرستان شازند، کتاب «خدا بهترین بهترین ها است» در کتابخانه عمومی شهدای مالمیر معرفی و جمع خوانی شد.


مسابقه «ک مثل کتاب» در کتابخانه فاضلین نراقی شهر نراق
به همت کتابخانه عمومی فاضلین نراقی شهر نراق شهرستان دلیجان، مسابقه «ک مثل کتاب» در بخش کودک این کتابخانه اجرا شد.
مریم قجری، مسئول کتابخانه فاضلین نراقی گفت: این مسابقه و بازی گروهی به منظور آشنایی بیشتر اعضا با عناوین کتاب های موجود در قفسه های بخش کودک انجام شد.


شرح و تفسیر نهج البلاغه در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با حضور جمعی از اعضای فعال، جلسه شرح و تفسیر نهج البلاغه در دو نوبت در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.


برگزاری کلاس خوشنویسی در کتابخانه شهدای سنجان اراک
همزمان با فصل تابستان و به منظورغنی ساختن اوقات فراغت نوجوانان، کلاس آموزش خوشنویسی در کتابخانه عمومی شهدای سنجان شهر اراک برگزار شد. مرضیه بخشنده، مسئول کتابخانه شهدای سنجان هدف از برگزاری این کلاس های آموزشی را کشف استعدادها در این رشته و غنی سازی اوقات فراغت اعضا دانست.


نشست شاهنامه خوانی در کتابخانه شهید بهشتی خمین برگزار شد
با هدف آشنایی نوجوانان با فرهنگ اصیل ایرانی، جمع خوانی داستان‌های شاهنامه با حضور اعضای فعال کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار و بخش‌هایی از کتاب «شاهنامه» به نظم و نثر برای شرکت کنندگان خوانده شد. 


برگزاری جلسه مثنوی خوانی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با هدف آشنایی با شاهکارهای ادبیات فارسی، جلسه مثنوی خوانی و بررسی کتاب «مثنوی معنوی» مولانا در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.


قصه گویی برای کودکان دلیجانی در بخش کودک کتابخانه اشراق
همزمان با فصل تابستان، برنامه قصه گویی از کتاب «پهلوان پشه» نوشته محمدرضا شمس با حضور جمعی از کودکان در بخش کودک کتابخانه عمومی اشراق شهر دلیجان برگزار شد و در ادامه اعضا در برنامه ساخت کاردستی و مسابقه حدس کلمات شرکت کردند.


نشست کتاب‌خوان حجاب در کتابخانه امام خمینی(ره) گرکان 
با حضور دختران نوجوان روستای گرکان شهرستان آشتیان، نشست کتاب‌خوان با موضوع حجاب و نماز در کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) برگزار شد.
در این نشست «چادری از شکوفه» نوشته زینب مسرور، توسط فاطمه مختاری؛ «چادر آسمانی» نوشته سید محمد مهاجرانی ، توسط مریم شاکری؛ «قصه‌های زینب» نوشته مهری ماهوتی ، توسط زهرا قدیری و «باغ سبز نماز» نوشته سید محمد مهاجرانی، توسط زهرا قرائی معرفی و به اشتراک گذاشته شد. 


نشست «باغبانان محبت» در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه برگزار شد
با حضور جمعی از بانوان شهر ساوه و با هدف افزایش مهارت‌های زندگی، نشست هفتگی «باغبانان محبت» در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) برگزار شد.


قصه گویی برای کودکان در مهدکودک مانیا شهر دلیجان
اکرم مهرادفر، کتابدار کتابخانه عمومی اشراق شهر دلیجان با حضور در مهدکودک مانیا، به قصه گویی از کتاب «ماجراهای زنبور کوچولو» نوشته نویسنده پروین علی پور برای کودکان پرداخت.
همچنین دو کتاب شعر «این کارا زشته بچه» سروده رودابه حمزه ای و «اتل متل تابستون» سروده غلامحسین مردانیان برای کودکان مهدکودک مانیا شعرخوانی شد.


آموزش خوشنویسی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان، کلاس آموزش خوشنویسی و خط نستعلیق در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.


تهیه کاردستی با مواد دور ریختنی در کتابخانه شهید بهشتی خمین
به همت اشرف شمسی، مسئول کتابخانه عمومی شهید بهشتی، برنامه ساخت کاردستی با مواد دور ریختنی با حضور جمعی از کودکان شهر خمین برگزار شد.


معرفی و جمع خوانی کتاب «موش کتابخانه» در روستای راونج
به همت یارمحمد بندعلی، مسئول کتابخانه عمومی الغدیر، کتاب «موش کتابخانه» نوشته دنیل کرک با حضور جمعی از کودکان روستای راونج شهرستان دلیجان معرفی و جمع خوانی شد.


بلندخوانی کتاب «لباس همیشگی من» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
با هدف ایجاد انگیزه برای مطالعه و آشنایی کودکان با مفهوم بازیافت و محیط زیست، کارگاه ساخت کلاژ در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهرمحلات برگزار شد.
در این برنامه کتاب «لباس همیشگی من» نوشته هری یت زیفرت نیز برای کودکان خوانده شد و چگونگی ساخت کاردستی کلاژ با استفاده از تکه های پارچه و وسایل دورریز به کودکان آموزش داده شد.
فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: این کتاب داستانی درباره خیاطی، صرفه‌ جویی، استفاده بهینه و باز مصرف پوشاک و حفاظت از محیط‌ زیست است و مخاطب در خلال داستان اصطلاحات مربوط به دوزندگی و ابزار دوخت و دوز را نیز فرا می‌ گیرد.

خسروی افزود: تصاویر کتاب ترکیبی از کلاژ و نقاشی هستند و به خوبی با موضوع داستان هماهنگی دارند. این کتاب برای آموزش مهارت‌های عملی به کودکان کاربرد دارد.


برگزاری کلاس نقاشی و مسابقه در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با هدف پرکردن اوقات فراغت اعضا و آشنایی با خدمات کتابخانه، کلاس نقاشی و مسابقه رنگ آمیزی در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.


معرفی و جمع خوانی کتاب در کتابخانه الغدیر راونج
با حضور جمعی از کودکان روستای راونج شهرستان دلیجان، کتاب «زلزله ای اگر بیاد» در کتابخانه عمومی الغدیر معرفی و جمع خوانی شد.


برگزاری مسابقه نقاشی در کتابخانه شهید بهشتی خمین
با هدف شکوفایی و رشد خلاقیت در کودکان، مسابقه نقاشی با موضوع آزاد در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین برگزار شد.


آموزش ساخت اوریگامی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
جمعی از کودکان و نوجوانان شهر ساوه با حضور در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه، در کارگاه آموزشی ساخت اوریگامی شرکت کردند.


جمع خوانی کتاب «شاهنامه فردوسی» در کتابخانه فاضلین نراقی
با حضور اعضای کودک کتابخانه عمومی فاضلین نراقی شهر نراق، کتاب «قصه‌های شاهنامه فردوسی» نوشته زینب سادات طباطبایی معرفی و جمع خوانی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 6 =