چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۱

به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان قم انجام شد؛

برگزاری۳۷ کارگاه آموزشی متنوع در کتابخانه های عمومی قم با حضور کودکان و نوجوانان

37 کارگاه آموزشی در کتابخانه های عمومی قم با حضور کودکان ونوجوانان

به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان قم، ۳۷ کارگاه آموزشی با حضور کودکان، نوجوانان و جوانان در موضوعات متنوع در کتابخانه های عمومی قم تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به همت کتابداران کتابخانه های عمومی استان قم، ۳۷ کارگاه آموزشی با موضوعات متنوع در کتابخانه های عمومی قم با حضور کودکان و نوجوانان و جوانان تشکیل شد.

کتابخانه نرگس میزبان برگزاری کارگاه خوشنویسی با تدریس زهرا حیدری بیک نژاد، استاد خوشنویسی شد. وی در این کارگاه های مقدماتی خطاطی، به آموزش خط تحریری به هنرجویان نوجوان پرداخت.

کارگاه های آموزش طراحی و نمد دوزی در کتابخانه عمومی نرگس

اعظم امینی کیوج، مربی نخستین کارگاه، با هدف آموزش کارهای هنری و تزئینی، انواع طراحی، نقاشی و عکاسی مورد علاقه هنرجویان را همراه با ترسیم چهره های مختلف و همچنین مقایسه عکاسی های حرفه ای و غیرحرفه ای آموزش داد. وی شیوه های تصویرسازی اصولی و نحوه کپی نگاری از طرح ها را اجرا کرد.

در کارگاه نمد دوزی نیز، اعظم امینی کیوج، مربی دومین دوره، آموزش دوخت دندان موشی را همراه با طراحی الگو و برش نمد و پر کردن آن آموزش داد.

کارگاه های آموزش نقاشی و کاردستی خلاق در کتابخانه عمومی نرگس

در این کارگاه، با تدریس نفیسه صادقی، کودکان با ترسیم خطوط، شکل های مختلف و زیبایی را به تصویر کشیدند و سپس به رنگ آمیزی آن ها پرداختند.

ساخت بادبادک خوبی ها در کتابخانه عمومی شهدای قم

کارگاه آموزش ساخت بادبادک خوبی ها، توسط نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم، با هدف شکل گیری شخصیت مثبت در کودکان و تقویت و پرورش رفتار درست و گفتار مناسب ویژه این گروه سنی با حضور مادران برگزار شد.

در این کارگاه، نفیسه نصیری از مادران خواست برای رفع ایرادهای فرزندان خود، با انجام بازی های شاد، ویژگی های مثبت و برخوردهای خوب کودکشان را در طول یک هفته، بر روی کاغذهایی باریک و حلقه ای شکل به رشته تحریر دربیاورند و آن را به انتهای بادبادک ها آویزان کنند و سپس با شور و اشتیاق، در منزل و بخش کودک کتابخانه با حضور دیگران بلند بخوانند تا کودک به انجام رفتارهای شایسته تشویق شود. 

کارگاه های آموزش کاردستی در کتابخانه عمومی شهدای قم

در نخستین کارگاه، نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم، ساخت حلزون را با استفاده از اشکال هندسی ساده مرحله به مرحله آموزش داد. سپس کودکان به ساخت کاردستی حلزون پرداختند.

در دومین کارگاه، آموزش اریگامی و کاردستی با موضوع ساخت «پنگوئن»، به مربیگری نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم، اعضا طبق آموزش ها به ساخت کاردستی پرداختند.

در سومین کارگاه، نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم، با حضور مادران به ساخت ابرازهای مختلف، به قصه گویی پرداخت.

کارگاه آموزش ساخت روزنامه دیواری در کتابخانه عمومی شهدای قم

در این کارگاه، نفیسه نصیری، کتابدار کتابخانه شهدای قم، با تقسیم بندی نوجوانان بر اساس رده سنی به سه گروه، به آموزش ساخت روزنامه دیواری با موضوع آزاد پرداخت. در آغاز، نوجوانان سرگروه ضمن یادداشت برداری از مطالب و داستان های جذاب مجلات کودکان و نوجوانان و همفکری و تبادل اطلاعات با یکدیگر، به رقابت با دیگر گروه ها پرداختند. در پایان نیز به بهترین روزنامه ها دیواری های خلاق و جذاب، کارت امتیاز تعلق گرفت.

کارگاه های آموزش نقاشی، رنگ آمیزی و خوشنویسی در کتابخانه عمومی یادگار امام (ره) قم

در نخستین کارگاه، فاطمه صاحبی، مدرس این دوره، به نوجوانان ترسیم نقاشی با استفاده از اشکال هندسی و اشیای بی جان را آموزش داد. سپس هنرجویان به نقاشی و رنگ آمیزی نقاشی های خود پرداختند.

در کارگاه خوشنویسی نیز، فاطمه موحد، مربی این دوره، به آموزش خط تحریری پرداخت.

کارگاه های آموزشی خلاق شو (اریگامی و روبیک) و آموزش خیاطی در کتابخانه عمومی یادگار امام (ره) قم

در کارگاه اوریگامی که به مربیگری زهرا امینی تشکیل شد، ساخت مثلث با تا کردن مقواهای رنگی و چسباندن ملیله بر روی کاغذ آموزش داده شد.

در کارگاه روبیک نیز، سید علیرضا نوربخش، از اعضای فعال کتابخانه یادگار امام (ره) به آموزش روبیک پرداخت.

آموزش رسم الگو به شیوه گرلاوین در کارگاه خیاطی، توسط مریم نخعی با هدف شناخت ابزار خیاطی، طراحی و یادگیری دوخت های استاندارد و همچنین آشنایی و تهیه ابزار آن ها، از دیگر برنامه های جانبی این کتابخانه بود.
 

کارگاه آموزش نویسندگی ویژه نوجوانان در کتابخانه عمومی یادگار امام (ره) قم

در کارگاه آموزش نویسندگی، علی سلیمانی، مدرس، نویسنده و منتقد، از نوجوانان خواست به داستان نویسی بپردازند. در پایان هر یک از داستان ها بلندخوانی شد و مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

کارگاه آموزش داستان نویسی و نویسندگی در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در سومین کارگاه نویسندگی، مرضیه نفری، مدرس و مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، به «کلمات» و گستردگی دایره واژگان به عنوان ابزاری مهم در امر نویسندگی اشاره کرد و گفت: استفاده از ضرب المثل ها از دیگر مسائل حائز اهمیت در داستان نویسی است.

وی سپس به ارائه مطالبی در خصوص شیوه شخصیت پردازی و همچنین فضاسازی در داستان پرداخت.

کارگاه آموزش مشاعره همراه با برگزاری مسابقه در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در نخستین کارگاه آموزشی مشاعره، فاطمه مسعودی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای، درباره معانی مشاعره و شیوه های برگزاری این مسابقه و چگونگی حفظ شعر، نکاتی را بیان کرد.

در ادامه، مرضیه نفری، مربی این کارگاه، بیان کرد: مشاعره به حفظ هویت ملی و درمان برخی از بیماری ها همانند افسردگی کمک شایانی می کند.

هجدهمین کارگاه آموزش نویسندگی خلاق ویژه روشندلان در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در هجدهمین کارگاه آموزش نویسندگی خلاق، محبوبه حاجی مرتضایی، مربی این کارگاه، به مبحث داستان پردازی مدرن و ویژگی های آن پرداخت. سپس کتاب «گل های قاصدک» نوشته بورخس بررسی و خوانده شد.

یادآور می شود یکی از مباحث اصلی این نشست، بکارگیری خلاقیت بود. در داستان های رئالیستی این عناصر نقش و جایگاهی ندارند چراکه در این سبک، داستان بر اساس واقعیت شکل می گیرد و نویسنده واقع گرا است.
 

کارگاه آموزش زبان انگلیسی به کودکان نابینا در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

طیبه عبدلی، مسئول بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه ای، با برگزاری دوره آموزشی زبان انگلیسی، میزبان کودکان روشندل شد. در این جلسه، پیمان اسماعیل گل، مدرس این دوره با هدف آشنایی اعضا با زبان لاتین با طرح پرسش ها و مکالمه هایی به تعیین سطح آن ها پرداخت.

کارگاه آموزش مسیر یابی به نابینایان در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

حسن عبدلی، کتابدار بخش نابینایان، به منظور آشنایی نابینایان و کم بینایان با مهارت های حرکتی و حفظ تعادل در مکان های پر رفت و آمد که با ازدحام جمعیت همراه است، کارگاه آموزش مسیریابی ویژه روشندلان را برگزار کرد. در این دوره شیوه های موثر در جهت یابی همچون استفاده صحیح از دست و پا هنگام پیاده روی، شنوایی فعال، شیوه حرکت عصا، کمک از حس لامسه  آموزش داده شد.

کارگاه آموزشی خلاقیت در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در نخستین کارگاه خلاقیت، فریده جعفریان، مدرس این دوره برای آشنایی هر چه بیشتر با ویژگی های شخصی و رفتاری کودکان و همچنین شناخت روحیات و خلق و خوی این گروه سنی، از علایق و سلایق آنان سوال کرد. وی پس از برگزاری آزمون های روانشناسی، شخصیت فردی و اجتماعی هر کودک و نحوه برخورد با آن ها را برای خانواده ها تشریح کرد.  

کارگاه آموزشی سبک زندگی در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در کارگاه آموزش سبک زندگی، محمد قاسمی درباره اصول و مبانی طب اسلامی، مطالبی را بیان کرد. وی گفت: بهره گیری از علم و دانش اهل بیت پیامبر (ع) و الگوبرداری از سبک زندگی این بزرگواران، باعث ایجاد انگیزه و امید و سلامت روح و جسم و همچنین پیشرفت در زمینه های مختلف می شود. در پایان نشست، پرسش و پاسخ با محوریت سبک زندگی اسلامی برگزار شد.

زنگ بازی در بخش کودک در کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای قم (مرکزی شهرستان)

در این برنامه نیره خداداشهری، ضمن ارائه توضیحات و آموزش های لازم درباره کاربرد هر یک از اسباب بازی های فکری، وسایل مورد علاقه ی اعضا را در اختیار آنان قرار داد تا ساعتی شیرین و خاطره انگیز را در کنار یکدیگر تجربه کنند.  

کارگاه آموزش بازی با اسباب بازی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی الزهرا(س)

در این برنامه زهره آقایی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه الزهرا(س)، از کودکان خواست با تشکیل حلقه ای دایره ای شکل، شعرخوانی کنند. پس از آن، نشست پرسش و پاسخ با موضوعات آزاد برگزار شد.

کارگاه آموزش نقاشی با مداد رنگی و پاستل در بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی الزهرا(س)

فاطمه سیدی، مربی این کارگاه در ابتدا درباره ابزار نقاشی و کاربرد آن ها صحبت کرد. سپس توسط این مربی، هنرجویان کودک، تعیین سطح شدند و هر یک از آنان با استفاده از مداد رنگی و پاستل، تصاویر زیبایی را با تلفیق رنگ ها خلق کردند.

کارگاه آموزش عروسک سازی و نمد دوزی در بخش کودک و نوجوان کتابخانه عمومی الزهرا(س)

در نخستین کارگاهِ آموزش نمد دوزی، زهرا رحیمی، مدرس این دوره، ضمن ارائه نمونه کارهای عروسکی، در مورد وسایل مورد نیاز و همچنین چگونگی طراحی و دوخت دامن به عنوان لباس عروسک با استفاده از نمد توضیحاتی را بیان کرد. سپس با کمک این مربی عروسک های نمدی و دست ساز توسط هنرجویان ساخته شد.

کارگاه آموزش نقاشی و رنگ آمیزی همراه با بازی در کتابخانه عمومی علامه امینی

در نخستین کارگاه، بتول آصفری، کتابدار بخش کودک و نوجوان ترسیم انواع نقاشی را به کودکان و نوجوانان آموزش داد. سپس هر یک از اعضا به فراخور سن و علایق، نقاشی های زیبایی خلق کردند که از برترین آثار نمایشگاهی برپا شد.

همچنین این کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی در کارگاه دوم، به آموزش ساخت «ماسک خرگوش و سمور» به کودکان و نوجوانان با هدف آشنایی با حیوانات پرداخت. 

گفتنی است کارگاه بازی های فکری از دیگر برنامه های بخش کودک و نوجوان کتابخانه علامه امینی بود.

کارگاه آموزش مشاعره در کتابخانه عمومی امام صادق(ع) فرهنگیان

در نخستین کارگاه آموزش برگزاری مشاعره، حکیمه عابدینی، مسئول کتابخانه امام صادق(ع) فرهنگیان، از نوجوانان خواست در آغاز، اشعار شعرای مورد علاقه خود را بخوانند و سپس به مشاعره با هم بپردازند. وی دقت، تمرکز، علاقه و آشنایی با ادبیات را لازمه موفقیت در مشاعره دانست.

کارگاه آموزش کاردستی در کتابخانه عمومی امام صادق(ع) فرهنگیان

در کارگاه کاردستی اوریگامی، سعیده سلطانی طالع، کتابدار کتابخانه امام صادق(ع) فرهنگیان، با بهره مندی از اُریگامی «هنر کاغذ و تا» ساخت اشکال هندسی را مرحله به مرحله آموزش داد.

کارگاه مشاوره با موضوع عواقب اعتیاد و شیوه های ترک آن در کتابخانه عمومی ریحانه النبی

در این کارگاه، به مراقبت از سلامت روح و روان و پاکیزگی جسم، به عنوان مباحث اصلی اعتیاد اشاره شد.

کارگاه فرزندپروری در کتابخانه عمومی ریحانه النبی

در این کارگاه، درباره اشتباهات شایع فرزند پروری، همچون بی توجهی به رفتار مطلوب، توجه به رفتارهای نامطلوب، تله نردبانی، انتظارات غیرواقع بینانه و عدم ثبات در واکنش به رفتار فرزند از سوی والدین اشاره شد و راهکارهایی نیز در این موارد مطرح شد.

کارگاه آموزشی زنگ علوم در کتابخانه عمومی مریم

در کارگاه آموزشی زنگ علوم، اعضای کتابخانه عمومی مریم، به ترکیب رنگ های مختلف در شیر، ایجاد حباب لوله ای و باد کردن بادکنک با استفاده از گاز تولید شده از ترکیب جوش شیرین و آبغوره پرداختند.

کارگاه آموزش کاردستی برای کودکان در کتابخانه عمومی مریم

در این کارگاه، با استفاده از کاغذ رنگی، چسب و مقوا، ساخت زنبور عسل توسط کتابداران کتابخانه مریم آموزش داده شد.


کارگاه آموزش مشاوره با موضوع یازده قانون طبیعت در کتابخانه عمومی مریم

در این کارگاه، به ۱۱ اصل در قانون طبیعت با عنوان «خلأ و بارش» اشاره شد. که نخستین قانون به آزادسازی ذهن از موارد بی ارزش و در دومین قانون نیز به روحیه بخشندگی و خستگی ناپذیر و همچنین وسعت قلب اشاره می کند.

کارگاه های آموزش نقاشی و کاردستی در کتابخانه عمومی امام علی (ع) 

طیبه قربانی رضوان، مسئول کتابخانه امام علی(ع) در نخستین کارگاه نقاشی، با هدف آشنایی کودکان و نوجوانان با خطوط و اشکال هندسی، طراحی، ترسیم و رنگ آمیزی حیوانات را آموزش داد و درباره این حیوانات با بهره گیری از فرهنگنامه ها توضیحاتی را ارائه کرد.

وی همچنین به آموزش ساخت کاردستی با مواد بازیافتی به منظور استفاده از مواد دورریختنی پرداخت.

در دومین کارگاه نقاشی، معصومه بداقی، کتابدار بخش کودک و نوجوان کتابخانه امام علی(ع)، نقاشی و رنگ آمیزی صحیح را با استفاده از حرکات دست و انگشتان و مدادرنگی به کودکان آموزش داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 2 =