شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

به همت کتابداران صورت پذیرفت؛

استقبال شهروندان استان مرکزی از برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی

IMG_20190508_091642.jpg

همزمان با هفته اول تیرماه، ویژه برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، همزمان با هفته اول تیرماه، ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی برگزار شد که مورد استقبال شهروندان این استان قرار گرفت.

برنامه‌هایی با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی شهدای هندودر
همزمان با ایام برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه‌های متنوع فرهنگی از جمله جمع خوانی کتاب، نشست کتاب‌خوان، کلاس قصه گویی، نمایشگاه کتاب و مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی شهدای شهر هندودر برگزار شد.

سلسله نشست‌های کتاب‌خوان رضوی در کتابخانه علامه دلیجانی برگزار شد
به منظور جذب مشارکت اعضای کتابخانه و دانش آموزان در بخش پویش مجازی جشنواره کتابخوانی رضوی، ۳ نشست کتاب‌خوان مدرسه ای و ۴ نشست کتابخانه ای با محوریت کتاب‌های جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد و در این نشست‌ها مجموعا ۳۰ نفر به معرفی کتاب پرداختند. برخی از کتاب های معرفی شده در این سلسله نشست‌ها عبارتند از: سبک زندگی امام رضا(ع)، امام رضا(ع) و زندگی، اعترافات غلامان، در عصمت، سیره تقوی، راز آن بوی شگفت، درختی که بال درآورد، فصل فیروزه، مهارت‌های ارتباط موثر در سیره امام رضا(ع)، چهارده قصه چهارده معصوم(ع)، دوست مهربان کبوترها، نشانه ها، اقیانوس مشرق، مژده گل، بانوی ملکوت، چلچراغ شیراز، اقیانوس هشتم و مسافر هشتم.

نشست کتاب‌خوان رضوی در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
با حضور جمعی از کودکان شهر محلات، نشست کتاب‌خوان با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی برگزار شد.
در این نشست «کبوترها و آهوها» نوشته احمد میرزاده، توسط حانیه سینجلی؛ «امام رضا(ع)» نوشته زهرا عبدی، توسط فرزین حیدریان؛ «با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده، توسط محمد یوسف وجگانی ؛ «٨ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی، توسط ملیکا صمدی؛ «مهربان‌ترین پیامبر» نوشته غلامرضا حیدری‌ابهری، توسط امیرعلی امیری و «۱۲ قصه از امام علی(ع) و یارانش» نوشته مژگان شیخی، توسط محمد سینجلی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

ترویج جشنواره کتابخوانی رضوی در جشنواره گلاب گیری نراق
به همت کتابخانه عمومی اشراق دلیجان، فراخوان نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در حاشیه محل برگزاری جشنواره گلاب گیری نراق توزیع شد. در این برنامه فهیمه لطفعلی و اکرم مهرافر، کتابداران شهرستان دلیجان ضمن توضیح نحوه شرکت در جشنواره رضوی، به ضبط ویدیوی معرفی کتاب ویژه پویش مجازی جشنواره کتابخوانی رضوی از کودکان و نوجوانان پرداختند.

معرفی و جمع خوانی «درختی که بال درآورد» در کتابخانه الغدیر راونج
با حضور کودکان روستای راونج شهرستان دلیجان، کتاب «درختی که بال درآورد» نوشته مجید ملا محمدی از سری کتاب‌های نهمین جشنواره کتابخانه رضوی در کتابخانه عمومی الغدیر راونج معرفی و جمع خوانی شد.

برگزاری نشست کتاب‌خوان در کتابخانه شهید هاشمی نژاد ساوه
با حضور پرشور کودکان و نوجوانان شهر ساوه، نشست کتاب‌خوان در بخش کودک کتابخانه عمومی شهید هاشمی نژاد برگزار شد.

ویژه برنامه‌های جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه شهدای مالمیر
همزمان با برگزاری نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، برنامه‌های متنوع فرهنگی نظیر جمع خوانی، معرفی کتاب و مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی شهدای روستای مالمیر شهرستان شازند برگزار شد.

جمع خوانی کتاب «پول، خدا، بچه ها» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
کتاب «پول، خدا، بچه ها» تالیف غلامرضا حیدری ابهری در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی شهر محلات جمع خوانی شد و کودکان درباره مسائل مطرح شده در کتاب به گفت و گو پرداختند.
فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: این کتاب که در ۷ فصل تالیف شده است، در پی آن است تا مفاهیم اقتصادی را از منظر اسلام به کودکان آموزش دهد. «پول»، «کسب و کار»، «خرید و فروش»، «اسراف و صرفه جویی»، «کمک به فقیران»، «پرسش‌های گوناگون» و «زنگ ضرب المثل‌ها» عناوین فصل‌های هفت‌گانه این کتاب هستند.
خسروی افزود: نویسنده در هر فصل سوالاتی را طرح و پاسخ های آن ها را عنوان کرده است. نویسنده در فصل پایانی سعی کرده ضرب المثل‌هایی مرتبط با مسئله پول و امور مالی را نیز طرح کند تا فرهنگ غنی ادبی را نیز به خواننده خود منتقل کند.
وی ادامه داد: این اثر که به آموزش سبک زندگی اسلامی در مسائل مالی می پردازد به سوالات گوناگون در این حوزه پاسخ می دهد و در کنار پاسخگویی به این سوالات، اطلاعات جذابی را نیز به خواننده ارائه می کند.

معرفی کتاب ویژه اصناف در شهرستان دلیجان
به همت کتابخانه عمومی اشراق و به مناسبت گرامیداشت روز اصناف، فهیمه لطفعلی و مریم سادات جلالی، کتابداران شهرستان دلیجان با حضور در بین اصناف مختلف از جمله آژانس های مسافربری، صنف پوشاک، صنف طلافروشان، صنف گل فروشان و صنف مبل فروشان به بیان اهمیت مطالعه و کتابخوانی پرداختند و کتاب‌های مفیدی را در زمینه کسب و کار به فروشندگان و بازاریان معرفی کردند.
در این برنامه کتاب‌هایی همچون «رزق حلال از دیدگاه آیات و روایات» نوشته احمد تشکر، «هر آنچه در مورد کسب کار و تجارت می دانم از مادرم آموختم» نوشته تیم ناکس، «اخلاق در تجارت» نوشته محمد علمی و «رازهای بزرگان کسب و کار» نوشته وحید دهقانی توسط کتابداران دلیجانی معرفی شد.

نشست کتاب‌خوان ویژه جشنواره کتابخوانی رضوی در روستای مرزیجران اراک
به همت عبدالله صادق آبادی، مسئول کتابخانه عمومی شهدای مرزیجران، نشست کتاب‌خوان ویژه جشنواره کتابخوانی رضوی در روستای مرزیجران شهرستان اراک برگزار شد.
در این نشست «آواز مرغ باران» نوشته مجید ملامحمدی، توسط مهدی امیدوار؛ «درختی که بال در آورد» نوشته مجید ملامحمدی، توسط محسن حمزه لو؛ «ماه غریب من» نوشته مجید ملامحمدی، توسط حسین نعیمی و «کاش تو را می دیدم» نوشته مژگان شیخی، توسط بهنام صفری معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

جمع خوانی کتاب در کتابخانه امام حسن مجتبی(ع) شهر زاویه
همزمان با ایام برگزاری نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» در کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) شهر زاویه جمع خوانی شد.

ترویج جشنواره کتابخوانی رضوی در روستای جاسب دلیجان
کتابداران شهرستان دلیجان با حضور در روستای جاسب، ضمن توضیح نحوه شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی، نحوه شرکت در بخش پویش مجازی را به اعضای کتابخانه عمومی واران آموزش دادند و آمار مشارکت مردم در این روستا و روستاهای اطراف مورد بررسی قرار گرفت.

جمع خوانی کتاب «در عصمت» در کتابخانه حضرت زهرا(س) مهاجران
با حضور جمعی از بانوان شهر مهاجران، کتاب «در عصمت» نوشته علی اشرف عبدی در کتابخانه عمومی حضرت زهرا(س) معرفی و جمع خوانی شد.

داستان خوانی کتاب «اژدهای عینکی کله اره‌ای» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
به همت فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی، کتاب «اژدهای عینکی کله اره‌ای» نوشته حمید اباذری با حضور جمعی از کودکان شهر محلات جمع خوانی شد.
خسروی در خصوص این کتاب گفت: «اژدهای عینکی کله اره‌ای» داستانی از زاویه دید کودک امروزی است. کودکی که انواع و اقسام اسباب‌بازی‌ و سرگرمی‌ها در اختیارش قرار می‌گیرد و به بیان دقیق‌تر با این وسایل محدود و محاصره می‌شود، تا بزرگترها بتوانند به کارهایشان برسند.

کتابخانه شهید هاشمی نژاد ساوه میزبان نشست کتاب‌خوان شد
به همت شقایق ایزدی، کتابدار کتابخانه شهید هاشمی نژاد شهر ساوه، نشست کتاب‌خوان با حضور جمعی از پسران نوجوان برگزار شد.
در این نشست «چرا مارها و حیوانات دیگر فلس دارند؟» نوشته کلر لوئیس، توسط آرمین پورایوبی؛ «ماجراهای سه پسر بچه، پشت میله‌های زندان» نوشته اولف بلانک، توسط علی عاملی؛ «با کبوترهای گنبد» نوشته احمد میرزاده، توسط محمدمهدی کرد و «مخترعان و ایده‌های داغ داغ» نوشته مایک گلداسمیت، توسط محمدعرفان تقوی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

مشارکت مردم روستای راوه دلیجان در جشنواره کتابخوانی رضوی
به همت فهیمه لطفعلی و سیدحمید درخوشی، کتابداران شهرستان دلیجان فراخوان نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در روستای راوه توزیع شد.
روستای راوه یکی از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان دلیجان است و در این برنامه کتابداران دلیجانی ضمن توضیح نحوه شرکت در جشنواره رضوی، با ارائه بروشورها و کتاب های جشنواره، کودکان و نوجوانان و اهالی این روستا را به شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی دعوت کردند.

قصه گویی برای اعضای کودک در کتابخانه شهدای علیشار
با حضور جمعی از کودکان روستای علیشار شهرستان زرندیه، برنامه قصه گویی از کتاب «لاک پشت باهوش» در کتابخانه عمومی شهدای علیشار برگزار شد.

جمع خوانی کتاب «ازدواج با خورشید» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
با حضور جمعی از کودکان شهر محلات، کتاب «ازدواج با خورشید» نوشته احمد اکبرپور در کتابخانه عمومی علامه طباطبایی معرفی و داستان خوانی شد.
فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: نویسنده کتاب، داستان «ازدواج با خورشید» را از گنجینه ادبیات کهن و فولکلور ایرانی انتخاب و با روایتی نو بازنویسی کرده است. روایتی که با همراهی تصاویر جذاب و پر از رنگ‌های زنده و شاد، از آثار قابل توجه و ممتاز است.
خسروی افزود: کتاب «ازدواج با خورشید» در کنار داستانی جذاب و خوش‌خوان به طور غیرمستقیم اهمیت و ارزش توجه به ویژگی‌های درونی و بیرونی را، چه برتری‌ باشند و چه محدودیت، به مخاطب یادآوری می‌کند و تعریف ملموس‌تری از مفاهیمی همچون بزرگی، قدرت و برتری برای کودک امروزی فراهم می‌آورد.

آموزش خطاطی و نقاشی در کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
با هدف پرکردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، کتابخانه عمومی سلمان ساوجی شهر ساوه به برگزاری کلاس آموزش خطاطی و نقاشی اقدام کرد.

جمع خوانی کتاب در کتابخانه شهدای قورچی باشی
با حضور کودکان فعال عضو کتابخانه شهدای شهر قورچی باشی، کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی در بخش کودک کتابخانه معرفی و جمع خوانی شد.

آموزش کاردستی به کودکان در کتابخانه سرداران شهید خمین
در راستای افزایش مهارت و خلاقیت در کودکان، کتابداران کتابخانه عمومی سرداران شهید شهر خمین به برگزاری کارگاه آموزش کاردستی در بخش کودک کتابخانه اقدام کردند. 

جمع خوانی کتاب «زندگانی امام جعفر صادق(ع)» در شهر خنجین
به همت کتابخانه عمومی سردارشهید اسداله هاشمی، کتاب «زندگانی امام جعفر صادق(ع)» نوشته منصور کریمیان با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان شهر خنجین معرفی و جمع خوانی شد.

کارگاه آموزش مبانی قصه گویی در شهر ساوه برگزار شد
به همت کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج)، کارگاه آموزش مبانی قصه گویی ویژه مادران خانه دار در شهر ساوه برگزار شد.
اصغر تنهایی، کارشناس امور فرهنگی اجتماعی شهرداری ساوه در این کارگاه عناصر قصه را معرفی کرد و گفت: قصه گویی، گفتن یک حکایت یا داستان اساطیری، تاریخی و تخیلی است و هر کسی می‌تواند با فراگیری مهارت‌های لازم، قصه گو شود.

داستان خوانی کتاب «مهمونی رنگین کمونی» در کتابخانه علامه طباطبایی محلات
به همت فاطمه خسروی، کتابدار کتابخانه عمومی علامه طباطبایی، برنامه معرفی و جمع خوانی کتاب «مهمونی رنگین کمونی» با حضور جمعی از کودکان شهر محلات برگزار شد.
خسروی در خصوص این کتاب گفت: «مهمونی رنگین کمونی» نوشته معصومه ذباح بوده و حاوی داستانی آموزنده با مضمون چاره‌اندیشی است.

وی خاطرنشان شد: در ادامه این برنامه نیز تعدادی کاغذ رنگی در اختیار کودکان قرار گرفت و از آن ها خواسته شد کاغذی که رنگ آن را دوست ندارند، انتخاب و مطابق با سلیقه خود، آن را به کاردستی مورد علاقه خود تبدیل کنند.

نشست «باغبانان محبت» در کتابخانه حضرت ولیعصر(عج) ساوه
با حضور جمعی از بانوان خانه دار شهر ساوه، نشست هفتگی «باغبانان محبت» در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) برگزار شد و اعضا به خوانش گروهی کتاب «بررسی منشأ اجتماعی افسردگی ایرانی» نوشته مجتبی مهربان شاهاندشتی پرداختند.

جمع خوانی «فصل فیروزه» با حضور اعضای نابینای کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
با حضور جمعی از نابینایان شهر ساوه، جلسه جمع خوانی و معرفی کتاب «فصل فیروزه» از منابع نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی سلمان ساوجی برگزار شد.

معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» در کتابخانه شهدای علیشار
با حضور جمعی از کودکان روستای علیشار شهرستان زرندیه، نشست معرفی کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع)» نوشته حسین فتاحی در کتابخانه عمومی شهدای علیشار برگزار شد.
هاجر شیخلر، مسئول کتابخانه شهدای علیشار گفت: قصه‌هایی از دوران کودکی امام جواد(ع)، علم و مهربانی ایشان، شیوه درست کمک به نیازمندان و رفتار خوب و شایسته با مخالفان، نترسیدن از زورمندان و موضوعاتی دیگر همه در داستان‌های زیبای این مجموعه با تصاویر رنگارنگ و جذاب، کودکان را به دنیای قصه‌هایی واقعی از دل تاریخ می‌برد.

جمع خوانی کتاب «شهید چمران» در کتابخانه شهر خنجین 
به همت حسین شاهمیرزالو، مسئول کتابخانه عمومی شهید اسداله هاشمی، کتاب «شهید چمران» نوشته احمد دهقان با حضور جمعی از دختران شهر خنجین معرفی و جمع خوانی شد.

قصه گویی از کتاب «امام رضا(ع)» در کتابخانه امام حسن مجتبی(ع) زاویه
با حضور دانش آموزان پیش دبستانی حضرت خدیجه(س) شهر زاویه، از کتاب «امام رضا(ع)» در کتابخانه عمومی امام حسن مجتبی(ع) برای کودکان قصه گویی شد.

جلسه حافظ خوانی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه برگزار شد
با هدف آشنایی با اشعار فاخر ادبیات فارسی، جلسه حافظ خوانی با حضور جمعی از اعضای فعال در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار شد.

جمع خوانی کتاب «امام رضا(ع)» در کتابخانه شهید هاشمی نژاد ساوه
به همت سیما شهباز، کتابدار کتابخانه شهید هاشمی نژاد، کتاب «امام رضا(ع)» نوشته زهرا عبدی با حضور جمعی از کودکان شهر ساوه جمع خوانی شد. در این برنامه کودکان ضمن آشنایی با زندگی و سیره امام رضا(ع)، به شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی تشویق شدند.

آموزش ساخت کاردستی به کودکان در روستای علیشار زرندیه
به همت هاجر شیخلر، مسئول کتابخانه عمومی شهدای علیشار، برنامه آموزش ساخت کاردستی عروسک‌های نمدی با حضور جمعی از کودکان روستا برگزار شد.

برگزاری کلاس نقاشی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با هدف غنی سازی اوقات فراغت کودکان، کلاس آموزش نقاشی سه شنبه و پنجشنبه هر هفته در کتابخانه عمومی ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار می شود.

شعرخوانی از کتاب «اتل متل تابستون» در روستای کردیجان
به مناسبت آغاز فصل تابستان و به همت زینب توانای آشتیانی، مسئول کتابخانه عمومی سیدالشهدا(ع)، کتاب «اتل متل تابستون» با حضور کودکان روستای کردیجان شهرستان آشتیان جمع خوانی شد.

جلسه مثنوی خوانی در کتابخانه ولیعصر(عج) شهر ساوه
با حضور جمعی از اعضای فعال، جلسه مثنوی خوانی در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) شهر ساوه برگزار و ۲۰ بیت از اشعار مولانا بررسی و تفسیر شد.

نشست کتاب‌خوان رضوی در کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
با حضور جمعی از بانوان شهر ساوه، نشست کتاب‌خوان با محوریت جشنواره کتابخوانی رضوی در کتابخانه عمومی سلمان ساوجی برگزار شد.
در این نشست «فصل فیروزه» نوشته محبوبه زارع، توسط الهام خوشبین؛ «در عصمت» نوشته علی اشرف عبدی، توسط مریم دشوارگر؛ «سیره تقوی» نوشته جواد محدثی، توسط محدثه خندانی و «ابوالفضل(ع) نهضت رضوی» نوشته محمدرضا سنگری، توسط زهرا اقدامی معرفی و به اشتراک گذاشته شد.

برگزاری  کلاس خوشنویسی در کتابخانه ولیعصر(عج) ساوه
با حضور جمعی از کودکان و نوجوانان شهر ساوه، کلاس آموزش خوشنویسی در کتابخانه عمومی حضرت ولیعصر(عج) برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 2 =