چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۵

معرفی کتاب/ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

۸ قصه از امام جواد (ع) برای بچه‌ها

منابع جشنواره

۸ قصه از امام جواد (ع) برای بچه ها مجموعه ای است از روایت ها و داستان های مختلفی که از سفر امام رضا(ع) به مرو شروع می شود و اینکه حضرت قبل از سفر، پسرشان امام جواد(ع) را به عنوان جانشین معرفی می کنند.

کتاب: ۸ قصه از امام جواد (ع) برای بچه ها

نویسنده: حسین فتاحی

انتشارات: قدیانی

احسان رضایی- حسین فتاحی، نویسنده ای است که چهار دهه از عمرش را صرف نوشتن برای کودکان و نوجوانان کرده و حدود ۲۰۰ عنوان کتاب داستانی برای گروه های سنی مختلف کودک در کارنامه اش دارد. کتاب هایی که هم فروش و خواننده و شهرت و هم جوایز ادبی مختلفی را به ارمغان آورده اند، ازجمله یک دوره کتاب سال وزارت ارشاد برای رمان «آتش در خرمن»، دو دوره جایزه تشویقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رمان های «راهزن ها» و «پری نخلستان»، دو دوره لوح زرین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای کتاب «راهزن ها» و ...

فتاحی در مراسم بزرگداشتی که بهمن ماه ۹۷  توسط نهاد کتابخانه های عمومی برایش برپا شد، در مورد اهمیت قصه های دینی گفته بود: «شناخت ما از پیامبران و آنچه که از کربلا و امام حسین (ع) میدانیم به واسطه قصه هایی است که از آنها وجود دارد و ادبیات می تواند بازگو کننده عقاید، فرهنگ و تمدن یک جامعه باشد». او دلیل اینکه خودش داستان های مذهبی برای کودکان می نویسد را هم اینطور توضیح داده بود که: «اگر داستان مذهبی نوشته ام، هدفم فقط تبلیغ دین نیست، تبلیغ انسانیت و فطرت آدم ها بوده است». کتاب «۸ قصه از امام جواد(ع) برای بچه ها» حاصل یک عمر تجربۀ چنین نویسنده ای است. 
کتاب، مجموعه ای است از روایت ها و داستان های مختلفی که از سفر امام رضا(ع) به مرو شروع می شود و اینکه حضرت قبل از سفر، پسرشان امام جواد(ع) را به عنوان جانشین معرفی می کنند. روایت بعدی به زمان شهادت امام رضا(ع) می پردازد و داستان های بعدی، همگی به مسایلی که در دورۀ امامت حضرت جواد(ع) اتفاق افتاد اختصاص دارد، موضوعاتی نظیر پذیرش امامت آن حضرت، کرامات او (در داستان درخت خشکی که با آب وضوی حضرت دوباره سبز میشود) و خصوصیات اخلاقی حضرت. ویژگی اصلی این داستان ها، زبان ساده، روان و خوشخوان آنهاست که باعث می شود تا مخاطب کودک هم به خوبی داستان را بفهمد و با آن ارتباط بگیرد. به عنوان نمونه بخشی از داستان سوم کتاب، داستان «عموی مهربان» را بخوانید که روایتی است از احترامی که علی بن جعفر صادق(ع) پیرترین فرد از بنی هاشم به امام جواد(ع) جوان می گذاشت. داستان اینطور شروع می شود: «من علی، پسر امام جعفر صادق(ع) هستم.  برادر موسی کاظم(ع) و عموی امام رضا(ع). پیرترین کسی که از خانوادۀ پیامبر در مدینه زندگی می کند. از وقتی خلیفۀ ظالم، پسر برادرم، امام رضا(ع) را زهر داد و شهید کرد، همۀ ما نوادگان و فرزندان پیامبر، عزادار و دلشکسته ایم.  تنها دلخوشی ما خانوادۀ پیامبر، پسر کوچک او، محمد تقی(ع) است. روزی اتفاق جالبی افتاد که بد نیست برایتان بگویم...»
اگر کتاب مناسبی برای آشنایی فرزندتان با حضرت جواد(ع) میخواهید، این کتاب پیشنهاد مناسبی است. تصویرسازی کتاب را سید حسام الدین طباطبایی انجام داده که او هم مثل نویسندۀ اثر معروف و موفق است. طباطبایی تا به حال به خاطر تصویرگری های متفاوتش برای کتاب های کودک، برنده بیش از ۱۰ جایزه داخلی و بین المللی شده است، از جمله فستیوال پادوآ (ایتالیا) و نمایشگاه تصویرسازی بلگراد (صربستان)، جایزه جشنوارۀ مطبوعات، جشنوارۀ هنر جوان، جشنوارۀ جهان اسلام، جشنوارۀ کتاب های درسی، جشنوارۀ مولانا و ... 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 11 =