شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

معرفی کتاب/ نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی

درختی که بال درآورد

منابع جشنواره

کتاب «درختی که بال درآورد»، اثر مجید ملّامحمدی، عمدتاً شامل روایت‌های اخلاقی از زندگی امام جواد (ع) است و فقط چند داستان به ماجراهای تاریخی اشاره دارد.

کتاب: درختی که بال درآورد (داستان هایی از زندگی امام جواد علیه السلام)

نویسنده: مجید ملّامحمدی

انتشارات: موسسه بوستان کتاب

احسان رضایی- حجتالاسلام محمد محمدی اشتهاردی، یکی از روحانیان داستاننویس بود که در دهه پنجاه و شصت آثار زیادی برای نسل کودک و نوجوان تولید کرد. کتاب­های مرحوم محمدی اشتهاردی با طرح جلدهای خاصی که صادق صندوقی، نقاش معروف برای آنها طراحی میکرد آغازگر راهی شد که به تولید و بازنویسی داستانهای تاریخ اسلام برای کودکان و نوجوانان منجر شد. مجید ملامحمدی هم که فرزند آن مرحوم است، راه پدر را ادامه داده و از دهه هفتاد تا به امروز، حدود ۱۴۰عنوان کتاب برای مخاطب کودک و نوجوان تالیف کرده است که شامل شعر، داستان و تحقیقات دینی و ادبی است که بیشترشان در حوزه مفاهیم دینی جا دارند.

از مجید ملامحمدی پیش از این آثار مختلفی در مورد زندگی معصومین خوانده بودیم که برای گروههای سنی متفاوت نوشته شده بود. مثلاً در مورد حضرت رضا(ع) آقای ملامحمدی این آثار را دارد: «ماه غریب من» (که با استقبال مخاطبان مواجه شده و تیراژی نزدیک به ۴۰ هزار نسخه دارد)، «قصههای مهربانی از امام رضا(ع)»، «رضاجان خوش آمدی»، «مهربانترین»، «مرغابیهای مهمان» و  ...  موضوع کتاب «درختی که بال درآورد» اما برای فرزند امام هشتم، حضرت جواد(ع) است. این کتاب مجموعه ۱۳ روایت داستانی از زندگی امام نهم است که برای مخاطب نوجوان نوشته شده. البته آقای ملامحمدی دو اثر دیگر دربارۀ حضرت جواد (ع) برای مخاطب کودک هم دارد: «قصههای مهربانی از امام جواد(ع)» و مژدۀ گل». همین پرکاری ایشان در این حوزه، نشان از تسلط او بر منابع و مآخذ تاریخی در مورد موضوع کتاب دارد و باعث اطمینان خاطر مخاطب خواهد بود.

برگردیم سراغ کتاب «درختی که بال درآورد»؛ داستانهای این کتاب عمدتاً شامل روایتهای اخلاقی از زندگی امام جواد(ع) است و فقط چند داستان به ماجراهای تاریخی اشاره دارد: داستان اول «جواد پنج ساله» دربارۀ هجرت امام رضا(ع) از مدینه به مرو است، «برگزیدۀ بزرگ خدا» به شهادت امام رضا(ع) و امامت جواد الائمه(ع) پرداخته و داستان «عروسی دختر خلیفه» ماجرای عقد ازدواج ام فضل، دختر مأمون با حضرت است که با هدف نفوذ به داخل خانه امام و کنترل آن صورت گرفت. بجز اینها ۱۰ داستان دیگر، درسهای اخلاقی و رفتاری از زندگی امام جواد(ع) است که می­تواند به انتقال غیرمستقیم مفاهیم سبک زندگی دینی به مخاطب نوجوان کمک کند. هر داستان همراه با یک تصویر ساده اما پر جزئیات است که در خدمت انتقال بهتر ماجرای داستان و ارتباط مخاطب با آن قرار گرفته.

در مجموع اثر، کاری مناسب برای گروه مخاطب نوجوان و حتی کودک به حساب میآید. «درختی که بال درآورد» یک جلد از مجموعه ۱۴ جلدی داستانهای معصومین است که انتشارات بوستان کتاب منتشر کرده و ۷ جلد آن را مجید ملامحمدی و ۷ جلد دیگر را محمود پوروهاب نوشته است. پدر و مادرها میتوانند اگر از این جلد خوششان آمد، باقی مجموعه را هم تهیه کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
9 + 6 =