شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵

آخرین جمعه ماه رمضان با کتاب و کتابخوانی رنگ تازه ای گرفت؛

نگاهی به حضور پرشور و فعال کتابداران سراسر کشور در روز جهانی قدس

حضور کتابداران مازندران در راهپیمایی روز قدس

کتابداران سراسر کشور با حضور در راهپیمایی روز قدس ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین با برپایی غرفه هایی در مسیر راهپیمایی به ارائه خدمات فرهنگی از جمله توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی کتابخانه های عمومی و خدمات متنوع این کتابخانه ها پرداختند و مردم را با فعالیت های متنوع خود آشنا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، راهپیمایی روز جهانی قدس امسال نیز پرشکوه‌تر از هر سال آخرین در آخرین  روز جمعه ماه مبارک رمضان برابر با دهم خردادماه سال ۹۸، برگزار شد. علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز به مناسبت فرا رسیدن این روز با انتشار پیامی، از کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کرد.

دبیرکل نهاد در این متن با ذکر آیات ۴ تا ۶ سوره مبارکه «اسراء» نوشت: «چهل سال پیش در واپسین آدینه رمضان المبارک سال ۵۸، بذر مبارک و متبرکی با دستان رهبر کبیر انقلاب اسلامی بر جغرافیای انسانیت افشانده شد؛ بذری که شجرۀ طیبه‌ای شد برای وجدان‌های بیدار، روح‌های عابد و جان‎های ستمستیز؛ تا مقدّرات قبلۀ اول مسلمین را بگونه‌ای دیگر رقم زند و فریاد اتحاد و انسجام را از حنجره تمامی آزادی‌خواهان جهان به گوش رژیم سفّاک و غیر انسانی صهیونیستی و حامیان مستکبرش برساند. روز جهانی قدس میراثی سترگ و گرانبها است که نشانی از عمق نفوذ استراتژیک انقلاب در عرصههای جهانی و دوراندیشی، اعتقاد و پایبندی‌ آن یگانه‎ی انقلاب به اندیشهی وحدت و انسجام اسلامی در مقابل زورگویان عرصه جهانی و نیز آمیزهای از آموزه‌های مقاومت و ایثار، و مبارزه و استکبارستیزی با خود دارد تا به حکم آیاتِ محکماتِ «یُثَبّتْ أَقْدَامَکُمْ»، جهان شاهد وعده الهی ِ «إِن تَنصُرُواْ اللَّهَ یَنصُرْکُمْ» و فرو ریختن خانه عنکبوتیِ گرگ‎صفتان و کودک ‏کشان عالم شود.

روز قدس امسال همچون سالیان پیش مجمع عظیم اعلام انزجار و برائتِ آزادگان عالم برعلیه ظلم و بیداد دژخیمان صهیونیستی خواهد بود. امسال نیز همچون سال‎های گذشته، کتابداران و کارکنان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در کنار آحاد ملت شریف و روزه‎دار ایران در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کرده و زمینه را برای نابودی کامل رژیم کودک‎کش اسرائیل فراهم خواهند کرد. که بحول و قوّۀ الهی صبح نزدیک است؛ إن‎شاءالله»

بر این اساس کتابداران سراسر کشور و ادارات کل کتابخانه‌های عمومی در استان‌های مختلف، با حضور پر شور خود در راهپیمایی روز قدس ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، با برپایی غرفه هایی در مسیر راهپیمایی، به ارائه خدمات فرهنگی از جمله توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی کتابخانه های عمومی و خدمات متنوع این کتابخانه ها پرداختند و مردم را با فعالیت های متنوع خود آشنا کردند.

برای اطلاع از اخبار تفصیلی روز قدس در استان‌های مختلف را (اینــــجا) را ببینید.

در ادامه گزارشی اجمالی از برنامه‌های اجرا شده از سوی ادارات کل کتابخانه‌های عمومی کشور در استان‌های مختلف، در راهپیمایی روز جهانی قدس را می خوانید.


آذربایجان شرقی

مسئولین، کارکنان و کتابداران کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با حضور در راهپیمایی باشکوه روز قدس، ضمن مشارکت در این رویداد مهم، به تبلیغ و ترویج کتاب و کتابخوانی، فرهنگ و سیره رضوی پرداختند. فعالیت های تبلیغاتی برای ترغیب علاقه مندان به شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، معرفی منابع و نصب نرم‌افزار جشنواره، برنامه‌های قصه گویی، نقاشی ویژه کودکان شرکت کننده و توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور، پوستر و نقشه معرفی کتابخانه های عمومی به راهپیمایان از جمله برنامه‌هایی بود که با استقبال پرشور حاضران رو به رو شد.


آذربایجان غربی

مسئولین، کارکنان و کتابداران استان آذربایجان غربی نیز همگام با سایر ملت روزه‌دار همزمان با آخریم جمعه ماه مبارک رمضان، با حضور در راهپیمایی روز قدس، با آرمان‌های مردم مظلوم فلسطین تجدید میثاق کردند. طی این مراسم کتابداران این استان به ارائه برخی خدمات فرهنگی چون بروشورهای اطلاع‌رسانی از نحوه شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت.


اصفهان

اداره کل کتابخانه های عمومی استان اصفهان با برپایی غرفه و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در میدان امام خمینی(ره) همزمان با خروش مردم انقلابی اصفهان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، ضمن ترویج جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند. کتابداران و کترکنان اداره کل کتابخانه های عمومی اصفهان در این روز با برپایی غرفه در میدان امام خمینی (ره) محل تجمع مردم انقلابی و ولایت مدار اصفهان در راهپیمایی روز جهانی قدس، ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از اقدامات خصمانه رژیم جعلی و منحوس اسرائیل، به برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و همچنین تبلیغ و ترویج جشنواره ملی کتابخوانی رضوی و پخش اقلام تبلیغاتی جشنواره پرداختند.


اردبیل

همزمان با راهپیمایی روز جهانی قدس، کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی استان اردبیل با حضور در راهپیمایی روز قدس ضمن تجدید میثاق با آرمان های قدس شریف، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند. اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان اردبیل با برپایی غرفه‌ای در مسیر راهپیمایی روز قدس، ضمن بهره‌گیری از فرصت حضور خانواده‌ها در این راهپیمایی باشکوه، با توزیع تراکت‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و همچنین برگزاری مسابقه نقاشی از منابع  این جشنواره به معرفی جشنواره پرداخت.

ترسیم پرچم بر روی دست و صورت کودکان، توزیع بروشور های و پوستر های معرفی کتابخانه و جشنواره کتاب خوانی رضوی و قصه گویی برای کودکان از دیگر برنامه های اجرا شده در این غرفه بود.

1559286700141.jpg


البرز

اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز با برپایی غرفه‌ای در مسیر راهپیمایی روز قدس، برنامه‌های فرهنگی اجرا کرد. اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان البرز همچنین ضمن بهره‌گیری از فرصت حضور خانواده‌ها در این راهپیمایی باشکوه، با توزیع تراکت‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی به معرفی این جشنواره پرداخت و با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی بخش ترسیم نقاشی این جشنواره را در بین کودکان اجرا کرد. ادارات شهرستانی نیز ضمن حضور حماسی در این راهپیمایی، هر کدام به فراخور شرایط شهرستان خود با توزیع تراکت و برپایی غرفه به تبیین نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند.

گفتنی است ادارات شهرستانی نیز ضمن حضور حماسی در این راهپیمایی، هر کدام به فراخور شرایط شهرستان خود با توزیع تراکت و برپایی غرفه به معرفی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند.


ایلام

راهپیمایی روز قدس در استان ایلام نیز با حضور فعال مسئولین، کارکنان و کتابداران ایلام همراه بود که کتابداران این استان با برپای غرفه‌ای برای معرفی خدمات کتابخانه‌ای در استان، اقدام به ارائه برخی خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان از جمله برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع قدس و معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی در مسیر راهپیمایی پرداختند. 


بوشهر

کتابداران و مسئولین اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر نیز همزمان با روز جهانی قدس، با حضور در راهپیمایی این روز حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کردند. برپایی غرفه ویژه کودکان و نوجوانان و توزیع بروشورهای اطلاع‌رسانی از نحوه شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، از جمله اقدامات این اداره کل در راهپیمایی روز قدس بوده است.


تهران

اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران با برپایی غرفه و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی در چهار راه ولیعصر(عج) ضلع شرقی پارک دانشجو، همگام با مردم انقلابی تهران در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، ضمن ترویج جشنواره ملی کتابخوانی رضوی، در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند. برنامه های متنوع فرهنگی نظیر قصه خوانی و معرفی منابع کودک و نوجوان جشنواره کتابخوانی رضوی، نقاشی کودک با موضوع نهمین جشنواره رضوی، طراحی، تبلیغات و توزیع اقلام تبلیغاتی و اینفوگرافیک نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، رنگ آمیزی چهره کودکان با موضوع کتاب و قدس و همچنین پخش اقلام تبلیغاتی جشنواره رضوی از جمله اقدامات انجام شده در این مراسم بوده است.


چهارمحال و بختیاری

همزمان با موج حمایت از مردم مظلوم فلسطین در سراسر کشور، اداره کل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری نیز با برپایی غرفه‌ای در مسیر راهپیمایی روز قدس، خدمات و برنامه‌های فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان را به حاضران در این راهپیمایی ارائه داد. مسابقه نقاشی با موضوع فلسطین و معرفی برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در استان چهارمحال و بختیاری، از جمله برنامه‌های اجرا شده در این غرفه بود.


خراسان جنوبی

کتابداران استان خراسان جنوبی نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس و برپای فرفه‌ای برای معرفی خدمات کتابخانه‌ای در این استان، ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، اقدام به ارائه برخی خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان از جمله معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی در مسیر راهپیمایی روز قدس پرداختند. 


خراسان رضوی

با مشارکت گسترده راهپیمایان روزه دار روز قدس در استان خراسان رضوی، بزرگ ترین کتاب مردمی قدس شامل دلنوشته و نامه به مردم فلسطین نگاشته شد.  این طرح با هدف ثبت و ضبط گوشه ای از حماسه حضور و فریاد حمایت مردم مسلمان ایران اسلامی از آرمان های قدس شریف و مردم مظلوم فلسطین انجام شد. طرح نگارش بزرگ ترین کتاب مردمی فلسطین با چاپ برگه هایی با سربرگ روز قدس و با عنوان دل نوشته به مردم فلسطین و نقاشی کودکانه با موضوع فلسطین در سراسر استان خراسان رضوی آغاز شد. آخرین جمعه ماه مبارک رمضان همزمان با روز قدس، ادارات کتابخانه های عمومی شهرستان ها با برپایی غرفه و حضور در جمع راهپیمایان نسبت به توزیع برگه ها و جمع آوری دل نوشته های مردمی اقدام کردند.

در مشهد مقدس نیز با برپایی کتابخانه عمومی نمادین فلسطین در میدان بسیج، طرح نگارش بزرگ ترین کتاب مردمی فلطسین اجرا شد و با استقبال بی نظیر مسئولان استان، کودکان و نوجوانان مواجه شد.

روز جهانی قدس-خراسان رضوی


خراسان شمالی

مسئولان و کتابداران اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در مراسم روز قدس، ضمن برپایی غرفه‌ای در جمع خیل عظیم راهپیمایان، اقدام به مشاوره رایگان علاقمندان به شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و معرفی منابع دوازده گانه این جشنواره کردند. توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی کتابخانه های عمومی، نمایش کتاب‌هایی با موضوع قدس شریف و آرمان مردم مظلوم فلسطین از جمله برنامه‌های اجرا شده در این استان بوده است.


خوزستان

کتابداران استان خوزستان با حضور در راهپیمایی روز قدس، ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، به توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی کتابخانه‌های عمومی و همچنین راهنمای شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند. برپایی غرفه ویژه کودک و نوجوان و برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع فلسطین از دیگر اقدامات اداره کل کتابخانه‌های استان خوزستان بود.


سمنان

برپایی غرفه ویژه کودکان و نوجوانان و اجرای برنامه‌های فرهنگی در مسیر راهپیمایی روز قدس، از اقدامات اداره کل کتابخانه های عمومی سمنان همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و راهپیمایی روز قدس بود که با استقبال گسترده حاضران در راهپیمایی روبه‌رو شد.


سیستان و بلوچستان

کتابداران سیستان و بلوچستان، با حضور در راهپیمایی روز قدس ضمن حمایت از آرمان فلسطین با برپایی غرفه هایی در مسیر راهپیمایی به ارائه خدمات فرهنگی پرداختند. مشاوره شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی از مهمترین اقدامات این اداره کل در راهپیمایی روز قدس بود.


فارس

کتابداران استان فارس نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس و برپای فرفه‌ای برای معرفی خدمات کتابخانه‌ای در استان فارس، ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، اقدام به ارائه برخی خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان از جمله معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی در مسیر راهپیمایی روز قدس پرداختند. 


قزوین

همزمان با موج حمایت از مردم مظلوم فلسطین در سراسر کشور، اداره کل کتابخانه های عمومی قزوین نیز با برپایی غرفه‌ای در مسیر راهپیمایی روز قدس، خدمات و برنامه‌های فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان را به حاضران در این راهپیمایی ارائه داد. مسابقه نقاشی با موضوع فلسطین و معرفی برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در استان قزوین، از جمله برنامه‌های اجرا شده در این غرفه بود.


قم

اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس، با برپایی غرفه‌ای ویژه معرفی برنامه‌ها و خدمات کتابخانه‌های عمومی این استان، حضوری پر رنگ در مراسم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان داشت. در این مراسم مسئولین، کارکنان و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان قم ضمن شرکت در راهپیمایی روز قدس و حمایت از مردم مظلوم فلسطین به معرفی برنامه‌های خود، از جمله معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی به حاضران در این مراسم پرداختند.


کردستان

کتابداران استان کردستان نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس و برپای فرفه‌ای برای معرفی خدمات کتابخانه‌ای در این استان، ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، اقدام به ارائه برخی خدمات فرهنگی به کودکان و نوجوانان از جمله معرفی جشنواره کتابخوانی رضوی در مسیر راهپیمایی روز قدس پرداختند. توزیع اقلام فرهنگی و ترویجی در میان راهپیمایان از دیگر برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌های استان کردستان در این مراسم بود.


کرمان

همزمان با راهپیمایی روز جهانی قدس، کتابداران و کارکنان کتابخانه های عمومی استان کرمان نیز با حضور در راهپیمایی روز قدس ضمن تجدید میثاق با آرمان های قدس شریف، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند. اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمان با برپایی غرفه‌ای در مسیر راهپیمایی روز قدس، ضمن بهره‌گیری از فرصت حضور خانواده‌ها در این راهپیمایی باشکوه، با توزیع تراکت‌های نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی و همچنین برگزاری مسابقه نقاشی از منابع  این جشنواره به معرفی جشنواره پرداخت.


کرمانشاه

مسولین و کتابداران اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه ضمن شرکت در راهپیمایی روز جهانی قدس، با هدف حضور پرشور و  معرفی خدمات و فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه های عمومی استان، با برپایی غرفه «کودک و نقاشی» به ارائه خدمات فرهنگی و به خصوص معرفی و راهنمایی حاضران مسیر راهپیمایی برای شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند. در این غرفه برنامه هایی متنوع از قبیل «نقاشی کودک با موضوع نهمین جشنواره رضوی و استفاده از منابع جشنواره»، «طراحی و رنگ آمیزی چهره کودکان با موضوع کتاب و قدس»، «تبلیغات و توزیع بروشور و اینفوگرافی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی» اجرا شد.


کهگیلویه و بویراحمد

مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی کهگیلویه و بویراحمد نیز با حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس، ضمن بیان انزجار خود از رژیم کودک کش اسرائیل، برنامه‌هایی از جمله برپایی نمایشگاه کتاب با موضوع فلسطین، ایستگاه نقاشی، مسابقه کتابخوانی با موضوع آزادی قدس شریف، توزیع و اهدای کتاب از برنامه های فرهنگی کتابداران در راهپیمایی روز قدس را در استان کهگیلویه و بویراحمد اجرا کردند.


گلستان

شهرستان سیل زده آق قلا در استان گلستان نیز صحنه حضور مردم برای دفاع از آرمان فلسطین بود. کتابداران و کارکنان اداره کل کتابخانه های عمومی گلستان با حضور گسترده در راهپیمایی این روز با مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند. همچنین کتابداران گلستان نیز با برپایی غرفه ای در مسیر راهپیمایی مردم به ارائه خدمات فرهنگی و کتابخوانی پرداختند.


گیلان

کتابداران کتابخانه های عمومی استان گیلان در شهرهای مختلف استان با حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس ضمن مشارکت در این رویداد مهم، به تبلیغ و ترویج کتاب و کتابخوانی، فرهنگ و سیره رضوی رضوی پرداختند. مسئولان و کتابداران اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در این مراسم، ضمن استقرار ایستگاه کتابخانه عمومی سیار منطقه ازاد انزلی در جمع خیل عظیم راهپیمایان، مشاوره رایگان علاقمندان به شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی با معرفی منابع دوازده گانه این جشنواره انجام شد.

نصب نرم افزار همراه جشنواره کتابخوانی رضوی در تلفن های همراه علاقمندان به شرکت در این جشنواره، توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی کتابخانه های عمومی، نمایش کتاب‌هایی با موضوع قدس شریف و آرمان مردم مظلوم فلسطین در ایستگاه کتابخانه سیار و خدماتی دیگر، از جمله برنامه‌های اجرا شده در این استان بوده است.


لرستان

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز قدس، مردم شهرستان خرم آباد با حضور گسترده در غرفه اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان، از برنامه های فرهنگی متعدد و متنوع این غرفه استقبال کردند. برگزاری مسابقه نقاشی، توزیع بروشور معرفی نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، اهدای کتاب و معرفی خدمات کتابخانه ای از جمله برنامه های متنوع فرهنگی در غرفه اداره کل کتابخانه های عمومی لرستان بود.


مازندران

مسئولین و کتابداران اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران نیز همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، با شرکت در راهپیمایی روز جاهنی قدس، به ارائه برنامه‌ها و خدمات فرهنگی از جمله پویش #با_کتاب_پیروزیم پرداختند که با استقبال خوب راهپیمایان در این مراسم همراه شد.


مرکزی

کتابداران استان مرکزی با حضور در راهپیمایی روز قدس ضمن اعلام حمایت از آرمان فلسطین، به توزیع اقلام فرهنگی نظیر بروشور معرفی فعالیت کتابخانه‌های عمومی و همچنین راهنمای شرکت در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی پرداختند.


هرمزگان

راهپیمایی روز جهانی قدس در استان هرمزگان نیز با حضور مسئولین و کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان برگزار شد که برنامه‌هایی از جمله معرفی نهمین دوره از جشنواره کتابخوانی رضوی به حاضران در مسیر راهپیمایی از جمله برنامه‌های اجرا شده توسط کتابداران کتابخانه‌های استان هرمزگان در این مراسم بود.


همدان

مدیران و کارکنان اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان نیز با حضور پر شور خود در راهپیمایی روز قدس، حمایت خود از ملت‌های مظلوم به ویژه مردم فلسطین را اعلام کردند. به همین منظور برنامه‌های قصه گویی و نقاشی در محل برگزاری نماز جمعه همدان واقع در حسینیه امام خمینی(ره) اجرا شد. هر یک از شهرستان‌های استان همدان نیز به فراخور موقعیت و شرایط فرهنگی و اجتماعی خود برنامه‌های متنوعی در راستای معرفی هرچه بهتر جشنواره کتابخوانی رضوی در نظر گرفته و اجرا کردند.

همچنین برنامه‌های فرهنگی در شهرستان‌های مختلف استان برگزار شد.  کارگاه نقاشی، در شهرستان‌های کبودراهنگ، اسدآباد، فامنین، بهار، ملایر، تویسرکان و نهاوند و رزن برگزار شد. کتابخانه مرکزی همدان نیز در محل مهدکودک ویژه حسینیه امام خمینی(ره) همدان که نماز جمعه در آن برگزار می‌شد، به معرفی منابع جشنواره کتابخوانی رضوی پرداخت و مسابقه نقاشی برای کودکان برگزار  کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 10 =