سه‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰

جواد محدثی عنوان کرد؛

آشنایی با سیره ائمه بهترین الگو برای ترویج کتابخوانی است

حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثي

جواد محدثی، نویسنده کتاب «سیره تقوی» با اشاره به تأثیر برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در آشنایی با سیره ائمه معصومین(ع) و ترویج فرهنگ کتابخوانی، گفت: یکی از بهترین موضوعات برای ارائه الگوی مناسب مطالعه، مسائلی است که به فرهنگ دینی ما می‌پردازد و آشنایی با سیره و زندگی ائمه معصومین(ع) نیز از بهترین مسائل برای مطالعه در این حوزه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حجت الاسلام و المسلمین جواد محدثی، نویسنده کتاب «سیره تقوی» اثر معرفی شده به عنوان یکی از منابع بخش جوان و بزرگسال در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی، درباره این کتاب گفت: سیره ائمه معصومین گاهی در کتب تاریخ آمده و گاهی در روایات و آشنایی با آن هم مفید و هم ضروری است. بر این اساس از سال‌های پیش شروع به تولید و ارائه یک مجموعه ۱۴ جلدی درباره ۱۴ معصوم کردم که کتاب «سیره تقوی» درباره زندگانی و سیره و شخصیت امام جواد (ع) یکی از عناوین این مجموعه است.

وی درباره ضرورت نگارش این آثار عنوان کرد: درباره زندگانی و سیره امام جواد (ع) تاکنون آثاری منتشر شده است؛ اما از آنجا که بسیاری از این آثار پیش از انقلاب و یا سال‌های ابتدایی انقلاب به چاپ رسیده‌اند و ممکن است بعد از مدتی فراموش یا از دسترس عموم و پژوهشگران خارج شوند، بنابراین نیاز به تولید آثار جدید درباره سیره اهل بیت (ع) احساس می‌شد.

محدثی با اشاره به محتوای ارائه شده در این کتاب افزود: در این کتاب بر اساس روایاتی که توسط سایر ائمه از زندگی و سیره امام جواد(ع) نقل شده، ۴۰ حدیث از منابع مختلف انتخاب شده که به اخلاقیات و سیره رفتاری امام جواد(ع) پرداخته است. ۴۰ حدیث ارائه شده در این کتاب که غالبا احادیث کوتاهی هستند که همراه با ترجمه و یک صفحه توضیح ارائه شده‌اند. سعی کردم برای این اثر زبانی ساده و روان بکار ببرم تا برای مخاطبان عام نیز، ساده و قابل درک باشد.

نویسنده کتاب «سیره تقوی» گفت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در کنار برکاتی که به واسطه آشنایی بیشتر مردم با ائمه خواهد داشت، در زمینه کتابخوانی نیز از چند جهت قابل توجه  است. اول به دلیل گسترش فرهنگ کتابخوانی و سوق دادن بیشتر مردم به سمت مطالعه؛ اما پس از ایجاد زمینه کتابخوانی باید به موضوع «چه بخوانیم» بپردازیم و در این زمینه الگوهایی ارائه دهیم تا مردم به سالم‌ترین، مفیدترین و موثرترین آثار دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: از جمله بهترین موضوعات برای ارائه الگوی مناسب مطالعه، مسائلی است که به فرهنگ دینی ما می‌پردازد. در این حوزه نیز آشنایی با سیره و زندگی ائمه معصومین می‌تواند بسیار مفید، مهم و اثرگذار باشد.

حجت الاسلام و المسلمین محدثی با اشاره به برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نهاد به واسطه داشتن امکانات و شبکه گسترده کتابخانه‌های عمومی از یک سو و همچنین به دلیل جلب اعتماد عمومی نقش بسیار موثری در این حوزه می‌تواند ایفا کند که نمود بارز این تأثیر را می‌توان در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی مشاهده کرد. اقدامی بسیار ارزشمند که تأثیرات خود را در دراز مدت نشان خواهد داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =