شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۸

عبدالحی میرزاعلی تصریح کرد؛

برگزاری بیش از هزار برنامه فرهنگی در کتابخانه های گلستان در سال ۹۷

عبدالحی میرزاعلی

عبدالحی میرزاعلی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گلستان از رشد ۶ درصدی تعداد کتابخانه های عمومی در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته خبر داد و بر پیگیری توسعه کتابخانه‌ها در سال ۹۸ تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گلستان، عبدالحی میرزاعلی، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در این اداره کل ارائه کرد.

میرزاعلی اظهار داشت: در استان گلستان تعداد ۶۶ باب کتابخانه نهادی (شامل ۳۵ کتابخانه شهری و ۳۱ کتابخانه روستایی) و ۲۰ کتابخانه مشارکتی و در مجموع ۸۶ باب کتابخانه عمومی به منظور خدمت رسانی به مردم وجود دارد. تعداد منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی استان اعم از نهادی و مشارکتی، ۸۴۳۱۸۶ نسخه کتاب است. تعداد ۴۲۱۷۷۱ نسخه کتاب نیز توسط اعضای کتابخانه‌های عمومی در سال ۹۷ به امانت برده شده است.

وی همچنین از عضویت ۵۶۲۹۳ نفر در کتابخانه‌های عمومی استان تا پایان سال ۱۳۹۷ خبر داد.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گلستان در خصوص افتتاح کتابخانه‌های جدید در سال ۹۷ گفت: اردیبهشت سال ۹۷ کتابخانه روستایی شهید گلوی روستای رضا آباد شهرستان رامیان، در هفته دولت نیز ۳ باب کتابخانه روستایی شامل کتابخانه شهید عبدالقیوم قاضیلار روستای سیجوال و دولت محمد بال قزل روستای پنج پیکر در شهرستان ترکمن و کتابخانه شهدای روستای کردآباد در شهرستان علی آباد و همچنین به مناسبت پانزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه سید اسماعیل جرجانی در شهرستان کلاله نیز با حضور مسئولان و مقامات استانی و شهرستانی افتتاح شد.

میرزاعلی میزان افزایش تعداد کتابخانه ها در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته را ۶ درصد عنوان و بر پیگیری توسعه کتابخانه‌ها درسال آینده نیز تاکید کرد.

وی در رابطه با کمک خیرین افزود: در سال ۱۳۹۷ کمک های زیادی به صورت نقدی و غیر نقدی از سوی خیرین استان به کتابخانه های عمومی اهدا شد که واگذاری حق انتفاع ساختمان‌های کتابخانه‌های روستایی در روستاهای سیجوال و پنج پیکر شهرستان بندر ترکمن و روستای کرد آباد شهرستان علی آباد و همچنین روستای رضا آباد شهرستان رامیان از این جمله است.

وی با اشاره به ظرفیت انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی عنوان کرد: در سال ۱۳۹۷ با پیگیری‌های صورت گرفته تعداد ۱۱۸ جلسه انجمن تشکیل شد و از لحاظ کمی و کیفی نسبت به سال ۹۶ شاهد رشد ۳۰ درصدی بودیم.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان، از انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان گالیکش با تشکیل ۷ جلسه و انجمن‌ شهرستان های گمیشان، بندر ترکمن، بندرگز، سیمین شهر و نوکنده هر کدام با تشکیل ۶ جلسه در سال ۹۷ به عنوان فعال‌ترین انجمن‌های استان یاد کرد.

وی در خصوص برگزاری برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های گلستان گفت: بیش از ۱۰۰۰ برنامه در کتابخانه های عمومی سطح استان برگزار شده است.

عبدالحی میرزاعلی با اشاره به برنامه های شاخص فرهنگی در سال ۱۳۹۷، گفت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی با بیش از ۳۱۰۰۰ نفر شرکت کننده، برپایی نمایشگاه های کتاب، نشست های تخصصی کتاب خوانی با همکاری سایر سازمان‌ها، برگزاری کلاس های آموزشی و تخصصی برای کتابداران، کلاس های قصه خوانی برای کودکان، برگزاری مسابقه کتاب خوانی باعنوان «لیگ کتاب خوانی» ویژه دانش آموزان در سطح استان، تجلیل از نویسنده گلستانی ابراهیم حسن بیگی در مراسم چهل قلم به مناسبت چله انقلاب  و ...  با همکاری ادارات فرهنگی چون آموزش وپرورش، کانون پرورش فکری، بنیاد حفظ آثار، اداره کل فرهنگ وارشاد، اداره کل اوقاف، سپاه پاسداران و ... از برنامه های شاخص فرهنگی در سال ۹۷ بوده است.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان در ادامه به امضای ۴ تفاهم نامه با سازمان‌های دولتی در سطح استان اشاره کرد. وی رشد و توسعه کتابخانه‌ها و توفیقات روز افزون درحوزه‌های فرهنگی و کتاب را مستلزم حرکت جهادی و تعامل با دستگاه های فرهنگی دانست و اظهار امیدواری کرد از طریق تعامل با نهادها و سازمان‌های دولتی و خصوصی شاهد پیشرفت کتابخانه‌ها باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 8 =