شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۱

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان؛

کتابداران در اشاعه فرهنگ کتابخوانی در سال ۹۷ نقش محوری داشتند

شمس الدینی

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان اظهار داشت: کتابداران در اشاعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در سال ۹۷ نقش مهم و محوری داشته اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان، مصطفی شمس الدینی پور، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ اداره کل کتابخانه های عمومی ضمن برنامه ریزی جهت دستیابی به اهداف مورد نظر، اقدامات موثری در حوزه های مختلف با همکاری مسئولان و کتابداران کتابخانه های عمومی سراسر استان انجام داد.

شمس الدینی پور گفت: همزمان با روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در سال ۹۷، کتابخانه عمومی شهید باهنر کرمان با مساحت ۹۰۰ متر مربع و موجودی ۱۵۰۰۰ نسخه کتاب از سوی سپاه ثارالله استان به اداره کل کتابخانه های عمومی واگذار و با اعتبارات تخصیص داده شده از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور تعمیر و تجهیز شد.

سرپرست کتابخانه های عمومی گفت: در سال ۹۷ بخش فضای مجازی کتابخانه شهید باهنر نیز با بیش از ۱۲۰۰ نسخه کتاب با محورهای فضای مجازی، رسانه و ارتباطات، بازاریابی مجازی، فضای مجازی و خانواده، فضای مجازی جاذبه ها و آسیب ها، قوانین حقوق سایبری و ... به بهره برداری رسید.

وی افزود: در سال گذشته با انعقاد تفاهم نامه میان انجمن نابینایان ایران در خصوص راه‌اندازی و تجهیز کتابخانه ویژه نابینایان، این بخش مرمت و در دو  قسمت کودکان و بزرگسالان ایجاد شد. خوشبختانه کتابخانه نابینایان نقطه عطفی برای این قشر از جامعه شده است و برنامه‌های متعدد آموزشی، کارآفرینی، کارگاه های متنوع در آن اجرا می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان گفت: در سال ۹۷ مرحوم مصطفی ترابی موسوی، مؤسس کتابخانه ترابی موسوی و عضو انجمن خیرین کتابخانه ساز کرمان با هدف حمایت و تقویت کتابخانه برای جذب جوانان و نوجوانان به این نهاد فرهنگی، مبلغ ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال به کتابخانه و مجتمع فرهنگی و هنری ترابی موسوی کمک کرد.

وی افزود: خانواده مرحوم جابر طهماسبی، نیز مبلغ یک میلیارد ریال از دیه فرزندشان را، برای ساخت کتابخانه در شهرستان کوهبنان اهدا کردند.

شمس الدینی پور اظهار داشت: برنامه های فرهنگی ویژه ای در کتابخانه های عمومی استان، شامل ۱۵ نشست کتاب ‌خوان تخصصی، ۷۲۹ نشست کتاب خوان کتابخانه ای، ۴۲۳ نشست کتاب خوان مدرسه ای، ۳۷۶ مسابقه کتاب‌خوانی، ۸۹ جلسه نقد و بررسی کتاب،۳۶  رونمایی کتاب، ۱۷۵۴ نمایشگاه کتاب، ۱۱۴۲ جمع خوانی کتاب، ۲۳۶۰ فعالیت جنبی در بخش کودک و ... در سال ۹۷ برگزار شد.

وی گفت: در سال ۹۷ بیش از  یک میلیون و ۶۰۰ هزار نسخه کتاب به منابع کتابخانه های عمومی اضافه شد و ۱۳۰ هزار نفر در کتابخانه های عمومی عضو شدند.

شمس الدینی پور در ادامه عنوان کرد: در این سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به کتابخانه های عمومی استان مراجعه کرده و بیش از  ۱۱۳ هزار کتاب را به امانت برده و از خدمات این مراکز استفاده کرده اند.

وی با اشاره به انعقاد ۴۲ تفاهم نامه با مراکز فرهنگی و آموزشی درسطح استان، ادامه داد: در استان کرمان ۶۲ انجمن با بیش از ۱۰۰۰ نفر عضو  فعالیت می کند و در سال گذشته ۲۴۵ جلسه با بیش از ۷۰۰ مصوبه برگزار شد.

وی تصریح کرد: آنچه موجب هویت بخشی به کتابخانه های عمومی شده است، کتابداران هستند که به عنوان نیروهای متخصص و متعهد و مجرب می توانند نقش اصلی و موثر در تحقق اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور ایفا کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 2 =