یکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲

نهاد؛ نویسندگان؛ پانزدهمین سالروز تأسیس-۵

هدایت‌الله بهبودی: باید به پاس فعالیت‌های نهاد در حوزه فرهنگ، تمام قد ایستاد

هدايت‌الله بهبودي

هدایت‌الله بهبودی در یادداشتی تأکید کرد: پیشرفت در عرصه کتابخوانی وابسته به پیشرفت در سایر حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره خواهد بود، تلاش و اقدامات موثر نهاد در حوزه فرهنگ، شنا کردن برخلاف جریان آب و اقدامی قابل احترام است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، هدایت الله بهبودی به مناسبت پانزدهمین سالگرد تأسیس نهاد یادداشتی نگاشته است که در ادامه می خوانید.

کاری که نهاد کتابخانه های عمومی کشور به خصوص در موقعیت فعلی، برای توسعه کتابخوانی انجام می‌دهد، به نوعی شنا کردن بر خلاف جهت جریان آب است؛ چرا که تمام شاخص‌هایی که ما در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره در کشور داریم، همگی بر خلاف جهت جریان فرهنگ عمومی و در اینجا فرهنگ کتابخوانی است.

من تعجب می کنم از سازمان‌ها و دستگاه‌هایی که به طور مجرد موضوع علاقه‌مندی مردم به کتاب و کتابخوانی را مورد توجه قرار می‌دهند و درباره آن صحبت می‌کنند. این سازمان‌ها ضمن ارائه آماری از وضعیت و سرانه کتابخوانی در کشور، با شجاعت عنوان می‌کنند که ما در این زمینه چقدر توسعه نیافته هستیم!

اما اصل قضیه این است که این موضوع تاثیر و ارتباط مستقیم و غیر قابل انکاری با دیگر شاخص‌های موجود در کشور دارد. پیشرفت در حوزه فرهنگ و در اینجا بحث کتابخوانی را نمی‌توان جدای از عدم پیشرفت دیگر ابعاد جامعه ارزیابی کرد و تا زمانی که سیاست، اقتصاد و دیگر ابعاد جامعه پیشرفت نکند، کتابخوانی ما نیز پیشرفت نخواهد کرد.

بنابراین ما باید همه عوامل رشد و توسعه را با هم دیگر در نظر بگیریم. همه این عوامل تار و پود یک جامعه هستند که وقتی درست و به شکل صحیحی بافته شوند، تابلوی خوش نما و خوش نقشی از اجتماع را به نمایش می‌گذارند و در این میان موضوع کتاب و کتابخوانی نقوش اسلیمی این فرش دیدنی هستند. اما اگر موضوع کتابخوانی در این فرش غائب است، به دلیل غیبت دیگر عوامل جامعه است.

بر این اساس معتقدم اقداماتی که نهاد کتابخانه های عمومی در شرایط فعلی جامعه انجام می دهد که با موفقیت‌هایی در حوزه فرهنگی کشور همراه بوده است، شنا کردن برخلاف جریان آب است. اگر فعالیت‌های نهاد طی سال‌های اخیر با موفقیت‌هایی روبه‌رو بوده، نه تنها باید برای آن کف زد، بلکه باید به احترام آنها ایستاد و به چشم احترام به آن نگاه کرد، چرا که کاری خارق عادت انجام گرفته است.

امیدوارم روزی برسد که با حمایت از این حرکت‌ها، به تماشای فرش زیبا و کامل جامعه فرهنگی‌مان بنشینیم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =