یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷

همزمان با دهه مبارک فجر و با حضور دبیرکل، معاونان و مدیران نهاد و مسئولان تهران؛

کتابخانه عمومی باباطاهر بازگشایی شد

افتتاح کتابخانه باباطاهر شهر تهران

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کتابخانه عمومی باباطاهر با حضور علیرضا مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور و جمع کثیری از اهالی محله آشتیانی تهران بازگشایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، صبح امروز چهارشنبه ۱۷بهمن؛  کتابخانه عمومی باباطاهر با حضور علیرضا مختارپور؛ دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، روح الله هاشمی ذاکر، مشاور دبیر کل؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی، امین متولیان، معاون برنامه‌ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، حسام قربانعلی، مدیرکل امور مجلس و استان‌های نهاد، هادی امیری، مدیرکل عمرانی نهاد،شکرالله حسن بیگی، معاون استاندار تهران، عبدالعظیم رضایی، معاون سیاسی – انتظامی فرمانداری تهران؛ علی نیکنام؛ مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران، جمعی از مسئولان و مردم منطقه ۱۳ شهرداری تهران، همزمان با دهه فجر، بازگشایی شد.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در آیین افتتاح کتابخانه باباطاهر تهران گفت : در سال ۹۷ نهاد کتابخانه های عمومی برای بازگشایی، تعمیر و بازسازی کتابخانه‌ها قدم بزرگی برداشت .

وی افزود: روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه بزرگترین کتابخانه عمومی کشور در مشهد افتتاح شد و تقریبا در سه هفته گذشته نیز ۴ کتاب خانه روستایی نیز در قشم به بهره‌برداری رسید و تا پایان  سال جاری ۴۰ کتابخانه دیگر در مناطق مختلف کشور افتتاح و بازگشایی می‌شود .

وی افتتاح و افزایش عضو گیری ها را یکی از مواردی دانست که خطای برخی تحلیل ها را در کشور نشان می دهد.

مختار پور با بیان اینکه دچار مشکل خطای تحلیل در همه زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، فرهنگی، دینی و سایر زمینه‌ها هستیم، گفت: هر ساله نزدیک دهه فجر که می شود تحلیل هایی از سوی دشمنان و برخی افراد دلزده از نظام منتشر می شود که امسال دیگر ۲۲ بهمنی در کار نخواهد بود، اما دوباهر ۲۲ بهمن مردم برای حمایت از انقلاب به خیابان ها می آیند و می بینیم این تحلیل ها چقدر غلط است. دشمن در خارج و برخی عوامل در داخل، این تحلیل‌ها را انجام می‌دهند تا جوانان را از دین، انقلاب و ایران خودشان جدا کنند .

وی گفت: در این تحلیل‌ها عنوان می‌شود با وجود این همه آسیب و گرانی مردم همراه انقلاب نیستند، اما این تحلیل اشتباهی است چرا که مردم با جان و مال خود از انقلاب دفاع می کنند.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگ هم این تحلیل‌های اشتباه وجود دارد، افزود: گفته می‌شود با ظهور و گسترش رسانه‌های مجازی، دیگر مردم کتاب نمی خوانند و یا اگر بخواهند کتاب بخوانند در موبایل و رایانه شخصی خود کتاب می خوانند. اما درست در یک روز بعد از افتتاح و زمانی که قرار نبود ثبت نامی از اعضا صورت بگیرد، خبر رسید که برای ثبت نام و عضویت در این کتابخانه ازدحام به وجود آمده است.

دبیرکل نهاد تأکید کرد: روزی نیست که از نمایندگان مجلس، ائمه جمعه، استانداران و فرمانداران برای افتتاح کتابخانه‌های جدید، درخواست نداشته باشم؛ این استقبال نشان دهنده این است که تحلیل برخی که گمان می‌کنند عصر کتابخانه‌ها گذشته است، تحلیل غلطی است‌. خوشا به حال کسانی که در دام خطاهای تحلیلی در هیچ یک از حوزه ها نیفتند .

مختارپور در ادامه نهاد خانواده، نهاد مدرسه، مسجد و کتابخانه را از مهم‌ترین نهادهای سنتی (به معنی پایدار و دیرپا) در جامعه دانست و گفت: امروز رسانه هم به این چهار نهاد اضافه شده است و یک پنج ضلعی را تشکیل داده اند. اگر این ۵ ضلع با هم هماهنگ باشند به این معنی که برای مثال اگر دانش آموز در مسجد می شنود که دروغگویی بد است، در خانه دروغ نشنود؛ از رسانه صداقت را بیاموزد همانطور که در مدرسه، خانه، کتابخانه و مسجد صداقت را می آموزد، تربیت شکل می گیرد .

مختارپور بیان کرد: اگر در مسجد کتابخوانی ترویج پیدا کند و در کتابخانه به مسائل دینی اهمیت داده شود و فرزندان در خانه به سلامت روحی، علمی و معنوی تشویق شوند و از رسانه‌ها نیز الگوی مثبت علمی و فرهنگی را دریافت کنند، ضعف‌ها و نواقصی که در همه جوامع هست و در جامعه ما به دلیل دشمنی و تحریم و فشار استکبار جهانی، بیشتر درک می‌شود، به راحتی رفع خواهد شد.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین افزود: مدیران این نهاد که اغلب از نسل جوان کشور هستند در دام تحلیل‌های غلط نیفتاده اند و به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اگر به دام این تحلیل  ها می افتادند وسعت کتابخانه باباطاهر را دوبرابر نمی کردند.

وی افزود: در فروردین سال ۹۶، تعداد ۱۰ کتابخانه در یک روز در شهر شیراز افتتاح شد که ۹ کتابخانه آن در حاشیه شهر بود. در برخی از این کتابخانه ها به دلیل تأخیری که در روز افتتاح برای بازگشایی به وجود آمد، مردم با فرزندان شان حدود یک ساعت و نیم پشت در کتابخانه ایستادند تا کتابخانه باز شود. امروز می بینیم کتابخانه یار مهربان شیراز یکی از پرمخاطب ترین کتابخانه‌های کشور است.

دبیر کل کتابخانه های عمومی کشور با اشاره به سخنان خانم جان ریچاردز مسئول کمیته دائمی کتابخانه های عمومی ایفلا اظهار داشت: پس از بازدید وی از کتابخانه های شیراز، تهران و مشهد ایشان مصاحبه کرد و راجع به آینده کتابخانه ها سخن گفت. چند عبارت در صحبت هایشان بود که جلب توجه می کرد. در شیراز به کودکان گفتند: «شما کودکان بسیار خوشبختی هستید که چنین کتابخانه زیبایی دارید»، همچنین در مشهد ایشان کتابداران را فعال، متخصص و دلسوز توصیف کردند. در کتابخانه محقق حلی گفت: تعجب می کنم کتابداران از صبح زود در محل کار خود حاضر هستند و به مردم ارائه خدمت می کنند. این مسئول باسابقه ایفلا که کتابخانه های زیادی را در کشورهای توسعه یافته دیده است از دیدن کتابخانه‌های ما، منابع و اعضای کتابخانه ها دچار شگفتی شده است. این مسیر به لطف خداوند و با کمک مسئولان نظام و کمک کتابداران ادامه پیدا خواهد کرد .

وی افزود: قرار بود امسال یکصد کتابخانه در کشور به بهره برداری برسد که از این تعداد ۶۰ کتابخانه تا کنون افتتاح شده و ۴۰ کتابخانه دیگر نیز تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

 مختارپور همچنین گفت: کتابخانه پارک شهر، از قدیمی ترین و معتبرترین کتابخانه نهاد بود که بعد از حادثه پلاسکو نهاد کتابخانه ها به طور جدی با تشکیل کمیته ای وضعیت کتابخانه ها را بررسی کرد که ۲۲ کتابخانه در معرض خطر را تعطیل کرد. کتابخانه پارک شهر از جمله این کتابخانه‌ها بود که پیش از آن دچار آسیب شده بود. این کتابخانه از آنجایی که در منطقه میراث فرهنگی واقع شده است با حفظ سازه قدیمی بازسازی شده است. مدیرکل عمرانی وقت نهاد  بارها به من گزارش دادند اگر کتابخانه را تخریب کنیم و از نو بسازیم هم هزینه کمتری دارد وهم سریعتر به بهره برداری می رسد. اما این کار با تأکید میراث فرهنگی بر حفظ سازه قدیمی کمی به طول انجامید که پس از بازسازی شاهد افزایش وسعت و کاربری کتابخانه خواهید بود. بنابراین ما در نهاد هم کتابخانه جدید می سازیم و هم کتابخانه های قدیمی را بازسازی می کنیم. این اتفاق علیرغم وجود مشکلات مالی و بودجه‌ای و سختی‌های فراوان در نهاد افتاده است و نشان دادیم با همین امکانات موجود و همدلی دستگاه‌های مختلف از جمله استانداری‌ها، شوراهای شهر و شهرداران می توانیم کتابخانه ها را توسعه بدهیم.

دبیرکل نهاد با اشاره به سخنان شهردار مشهد در افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد گفت: شهردار جوان و متعهد مشهد اذعان کرد 45 روز پیش از افتتاح هیچ کس باور نداشت پروژه کتابخانه مرکزی مشهد به بهره برداری برسد. مطبوعات و رسانه های استان در زمان مطرح شدن این وعده تیتر زدند: باز هم وعده مسئولان. اما روز بعد از افتتاح روزنامه ها و رسانه ها تیتر زدند: طلسم شکسته شد.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک کتابخانه‌هایی بهتر بزرگتر و با محتوایی بسیار خوب در اختیار مردم و نسل جوان قرار گیرد.

همچنین در این مراسم علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران در ابتدای سخنان خود از صبر و شکیبایی مردم خوب  که در این سال ها برای ساخت کتابخانه صبوری کردند، تا کتابخانه به ثمر برسد، تشکر کرد.

وی گفت: چهل سال از انقلاب اسلامی گذشت و در این سال ها در زمینه های فرهنگی، علمی و اجتماعی پیشرفت داشتیم؛ قبل از انقلاب تعداد کتابخانه های تهران و اطراف تهران به تعداد انگشتان دست نمی رسید اما اکنون ۱۵۵ کتابخانه در استان تهران فعالیت دارد.  

نیکنام ادامه داد: در روستاهای پرجمعیت پایتخت نیز  ۲۸ کتابخانه فعالیت دارند و ۶ کتابخانه سیار در روستاهای دوردست خدمات ارائه می دهند.  

وی افزود: با هدف ارائه خدمات کتابخانه ای به روستاها و مناطق دورافتاده استان؛ سه دستگاه مینی بوس به عنوان کتابخانه سیارخریداری شده که در آینده نزدیک آماده ارائه خدمات به مردم در روستاهای شهرستان های اسلامشهر و بهارستان خواهند بود.

نیکنام با بیان اینکه امسال هم تعمیرات خوبی در کتابخانه ها داشتیم، گفت: امسال کتابخانه طباطبایی در هفته کتاب بازگشایی شد و کتابخانه عراقچی از برادران عراقچی تحویل گرفته شد و پس از استاندارد سازی در اختیار شهروندان قرار گرفت.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران ابراز امیدواری کرد: کتابخانه رسالت نیز پس از انجام عملیات بازسازی و تجهیز تا پایان سال راه‌اندازی خواهد شود و امیدوارم با حمایت استانداری بتوانیم کتابخانه پارک شهر را تا اردیبهشت ماه سال ۹۸ راه اندازی کنیم.

همچنین هادی امیری مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، تأکید کرد: کتابخانه باباطاهر در سال ۹۵ تخریب و با کمبود اعتبار مواجه شد که از سوی شهرداری به نهاد کتابخانه های عمومی تحویل داده شد .

وی گفت : با توجه ویژه دبیر کل نهاد، اعتبار ۱۴ میلیارد ریال به این کتابخانه اختصاص یافته، تکمیل و راه اندازی شد .

امیری خاطر نشان کرد: از سوی شهرداری منطقه ۱۳ نیز ۸۰۰ میلیون تومان برای این کتابخانه تامین اعتبار شد .

به گفته امیری، اکنون کتابخانه باباطاهر از ۴۶۵ متر به ۱۰۰۰ مترمربع، افزایش بنا داشته است .

در ادامه آیین برگزاری بازگشایی کتابخانه عمومی باباطاهر ؛گروه سرود دانش آموزی به اجرای چند قطعه سرود به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پرداختند.

گفتنی است در پایان این آیین از خانواده شهیدان حمیدرضا و محمد بیات، هادی امیری، مدیرکل عمرانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، محبوبه کفیلی، مسئول کتابخانه عمومی باباطاهر، رحمان زاده، شهردار منطقه ۱۳، عباس عالی، شهردارناحیه ۴ منطقه ۱۳، حمیدبهداد فرد، دبیر شورایاری محله آشتیانی به پاس زحمات و همیاری مستمر در روند بازسازی کتابخانه با ارائه لوح تقدیر قدردانی شد.

کتابخانه عمومی باباطاهر در منطقه ۱۳ شهرداری تهران محله آشتیانی واقع شده است؛ این کتابخانه ۴۶۵ متر وسعت داشت که پس از بازسازی به ۱۲۰۰ متر بنا افزایش یافت. این کتابخانه دارای بخش های تخصصی کودک، نوجوان، مرجع، نشریات، کلاس های آموزشی و پایگاه داده است که دارای ۳۰ هزار جلد کتاب و ۵۴ جلد کتاب مرجع می باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 6 =