یکشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹

بازتاب های یک افتتاح؛

افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) در آینه رسانه‌ها

افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد

مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد که با هدیه ویژه مقام معظم رهبری، همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جمعی داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، پروژه ساخت کتابخانه عمومی مرکزی مشهد به نام امام خمینی (قدس سره) پس از گذشت ۲۳ سال از کلنگ‌زنی آن توسط مرحوم حسن حبیبی، معاون اول رئیس جمهور وقت، سرانجام با ورود نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای بازسازی و بهره‌برداری از آن، طی مراسمی در ۱۵ بهمن ماه به دست سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با جمعی از مسئولان کشوری و استانی در فضایی با زیربنای ۱۱ هزار ۵۰۰ متر مربع به افتتاح رسید که اهدای یک جلد کلام‌الله مجید از سوی مقام معظم رهبری به این کتابخانه و یادداشت ایشان برای تقدیر از تکمیل این کتابخانه، مهم‌ترین رویداد این مراسم بود.

در این کتابخانه که در شش طبقه با گنجایش حدود ۲۰۰ هزار نسخه (شامل صدهزار نسخه مخزن اصلی و صدهزار نسخه بخش کودک و نوجوان) ۴۳ خدمت برای مراجعان پیش بینی شده که از این میان ۱۳ خدمت به عنوان خدمات نوین کتابخانه‌ای برای اولین بار برای مراجعان ارائه خواهد شد. بخش‌هایی چون خدمات تحویل مدرک، بخش ناشنوایان، بخش کم سوادان، بخش مادر و کودک، بخش دیداری و شنیداری، بخش مدیریت واحدهای سیار و شعب، پیشخان کتابخانه‌های عمومی، بخش مهد کتاب، آسمان نما و اتاق نجوم، اتاق علم، دفتر پیشخان دولت الکترونیک و رستوران، فروشگاه محصولات فرهنگی از جمله بخش های جدید این کتابخانه است.

اما افتتاح این کتابخانه مدرن با رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در تبدیل کتابخانه‌ها به باشگاه‌های فرهنگی و اجتماعی چند منظوره، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جمعی کشور داشت. به طوری که نمایندگان رسانه‌های مختلف اعم از رسانه‌های صوتی و تصویری، برخط و مکتوب، توجه ویژه‌ای به بازتاب این رویداد داشتند و مطالب مختلفی از فعالیت‌های صورت گرفته در روند بازسازی، برگزاری مراسم افتتاح و در ادامه استقبال عمومی پس از گشوده شدن درب این کتابخانه، روی خروجی رسانه‌های خود قرار دادند.


بر این اساس خبرگزاری مهر با انتشار مطالبی درباره برگزاری مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد با حضور میهمانان داخلی و خارجی و هدیه ویژه رهبر انقلاب به کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) مشهد، به پوشش صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه پرداخت.

این خبرگزاری همچنین با انتشار ویدئویی در صفحه اینستاگرامی خود از آغاز فعالیت کتابخانه مرکزی امام خمینی (قدس سره) یک روز پس از افتتاح، به انعکاس حضور گسترده علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در مشهد برای ثبت نام در بزرگ‌ترین کتابخانه عمومی کشور پرداخت.


خبرگزاری فارس نیز با انتشار مطالبی مختلف ضمن انعکاس جلسات کارگروه افتتاح کتابخانه مرکزی مشهد و انتشار خبر برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور رئیس کمیته کتابخانه‌های عمومی ایفلا و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هدیه ویژه رهبر انقلاب به این کتابخانه، به پوشش صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، رئیس کمیته کتابخانه‌های عمومی ایفلا، پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان رضوی، شهردار مشهد و رئیس کتابخانه ملی ایران در مراسم افتتاحیه پرداخت.


خبرگزاری ایسنا نیز با انتشار مطلب هدیه ویژه یادداشت ایشان مقام معظم رهبری به کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره)، با پوشش کامل مراسم افتتاحیه، صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، رئیس کمیته کتابخانه‌های عمومی ایفلا، پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، استاندار خراسان رضوی، و رئیس کتابخانه ملی ایران را منعکس کرد.


اما این رویداد در رسانه‌های مکتوب نیز با انعکاس گسترده‌ای روبه‌رو بود به طوری که روزنامه اطلاعات با انتشار عکس و گزارشی در صفحه اول خود با عنوان «گشایش بزرگ‌ترین کتابخانه مشهد مقدس با هدیه رهبر معظم انقلاب» به پوشش ویژه این رویداد بزرگ فرهنگی پرداخت.


روزنامه جوان نیز در شماره روز پس از افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) طی مطلبی، اهدای یک جلد کلام الله مجید از سوی مقام معظم رهبری و تقدیر ایشان از دست‌اندرکاران تکمیل این کتابخانه را منتشر کرد.


روزنامه خراسان نیز صفحه اول خود را به این رویداد بزرگ فرهنگی اختصاص داد و با انتشار گزارشی با عنوان «طلسم ۲۳ ساله کتابخانه مرکزی مشهد شکست» به پوشش صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاح این کتابخانه پرداخت.


همچنین روزنامه‌هایی چون سیاست روز و خراسان رضوی نیز از دیگر رسانه‌های مکتوبی بودند که به پوشش افتتاح کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) پرداختند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 8 =