شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۶

آخرین شاه، آخرین دربار

آخرین شاه، آخرین دربار

عنوان کتاب: آخرین شاه، آخرین دربار (ده‌سال پایانی رژیم پهلوی به روایت اسدالله خان علم)  

نویسنده: موسی فقیه‌ حقانی

انتشارات: مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران / تعداد صفحات: ۴۱۰

برای نسل کنونی که نسل چهارم انقلاب اسلامی نامیده می‌شود، دانستن تاریخ  انقلاب اسلامی و چراییِ وقوع آن بسیار ضروری است. در همین راستا یکی از مناسبت‌ترین شخصیت‌ها که می‌تواند به خوبی دربار و نظام شاهنشاهی را به ما معرفی نماید، اسد الله علم است. شخصیتی که از نزدیک‌ترین چهره‌های سیاسی نزد محمدرضا شاه محسوب می‌شد.

اسدالله‌ علم علاوه بر سابقه نخست‌وزیری در اوایل دهه چهل،  تا سال ۱۳۵۶ به مدت ۱۰ سال وزیر دربار شاه و به نوعی یار غار او بود؛ بنابراین یادداشت‌های هفت جلدی او از مهم‌ترین منابع برای بررسی ساختار تصمیم‌گیری رژیم پهلوی به حساب می‌آید. یادداشت‌هایی که او وصیّت کرده بود پس از مرگش و در زمانی که رژیم پهلوی بر سر کار نباشند منتشر شود.

این اثر را می‌توان خلاصه‌ای از دوره هفت جلدی یادداشت‌های اسدالله‌علم دانست. در این اثر می‌توان به راحتی مناسبات اجتماعی ایران و روابط بین جامعه و دربار را به ادراک مخاطب رساند و همچنین رعایت توالی تاریخی اثر با این که تلخیصی از یادداشت‌های علم می‌باشد به هم نخورده است و یک پیوستگی و انسجام محسوس در آن موجود است. از طرفی دیگر از وجوه جذاب این اثر قرار دادن یک عکس مرتبط ذیل هر موضوع است که این اثر را برای مخاطب نسل چهارم انقلاب اسلامی جذاب می‌نماید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 5 =