سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹

به میزبانی کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد؛

پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا»

پنجمنین دوره برازش

پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه ودعا» با حضور علیرضا برازش، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمعی از کتابداران و اعضا در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، پنجمین جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا» دوشنبه ۱۰ دی ماه با حضور علیرضا برازش، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و جمعی از کتابداران و اعضای فعال در کتابخانه عمومی پیروزی برگزار شد.

علیرضا برازش در این جلسه با اشاره به دعای مکارم اخلاق، دعای بیستم صحیفه سجادیه، گفت: امام سجاد(ع) به ابعاد مختلف تقوا در دعای مکارم الاخلاق اشاره کرده است.

برازش در شرح دعای بیستم گفت: ابتدای این دعا آمده است: «اللّهمّ صلّ علی محمّد و آل محمّد و حلّنی بحلیة الصّالحین و البسنی زینة المتّقین» خدایا مرا زینت بده به زینت صالحین، و زیور متقین را به من عنایت بفرما؛ یعنی مرا از بندگان صالح و متقین و پرهیزگاران قرار بده. سپس با بیان خصوصیات متقین، ما را متوجه ابعاد جدیدی از معنا، مفهوم و مصداق تقوا می کند.

برازش در بیان ویژگی متقین گفت: اولین ویژگی متقین، عدالت محوری است و «و کظم الغیظ» فرو خوردن خشم، دومین ویژگی افراد صالح و متقی است؛ «و اطفاء النّائرة»؛ فرو نشاندن آتش، نیز لازمه‌ تقوا است. آتش ها اختلافاتی است که بین مجموعه‌ها و گروه‌ها به وجود می آید؛ این اختلافات در حکم آتش سوزان هستند و ما باید آنها را اطفاء کنیم.

وی ادامه داد: امام سجاد(ع) در این دعا می فرمایند «و ضمّ اهل الفرقة» کسانی که مسلمانان جدا می شوند، از افراد جامعه فاصله می گیرند، کوشش کنید اینها را نزدیک و منظم کنید، و آنان که در میانه راه هستند را به منزل مطلوب برسانید.

وی ادامه داد: «و اصلاح ذات البین» اگر اختلافی بین افراد وجود دارد، اصلاح کنیم. «و افشاء العارفة و ستر العائبة» ویژگی های خوب اشخاص را افشا کرده و معایب را آشکار نکنیم.

برازش سبقت در خوبی ها، ترک سرکوب و سرزنش دیگران، کم شمردن کار خوب، گفتن حرف حق و ... را از مصادیق تقوا برشمرد و گفت: حضرت علی(ع) نیز در خطبه متقین، ۱۱۴ صفت را درباره افراد متقی ذکر می کند.

وی در ادامه به آیات متعددی از سوره های قرآن کریم با موضوع تقوا اشاره کرد و گفت: آیه ۲۷ سوره مائده، آیه ۱۳ سوره حجرات، آیه ۱ و ۱۹۷ سوره بقره، آیه ۲۹ سوره انفال، آیه ۶۹ سوره عنکبوت، آیه ۷۱ سوره مریم و آیه ۲ سوره طلاق از جمله این آیات است که در آن بهترین توشه، بهترین درجه انسان ها، بهترین راه برون رفت از مشکلات و راه رسیدن به بهشت، داشتن تقوا ذکر شده است.

گفتنی است، جلسه آموزشی «شرح و تفسیر صحیفه سجادیه و دعا» روزهای دوشنبه ساعت ۱۴:۳۰ در کتابخانه پیروزی برگزار می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 2 =