شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹

به میزبانی کتابخانه شهید باهنر شمیرانات برگزار شد؛

پنجمین کلاس آموزشی با محوریت کتاب «سه گانه عشق»

پنجمنین دوره برازش

پنجمین کلاس آموزشی با محوریت کتاب «سه گانه عشق» با حضور علیرضا برازش، نویسنده و پژوهشگر در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، علیرضا برازش، نویسنده کتاب سه گانه عشق ( «عاشق شو»، «عاشق تو»، «همه را دوست بداریم») در کتابخانه شهید باهنر شمیرانات به شرح کتاب «عاشق شو» از سه گانه عشق با موضوع عبادت و عبودیت پرداخت.

 وی در شرح محبت و عشق به خداوند گفت: امام سجاد علیه السلام می فرمایند «محبت و دوست داشتن خداوند به قدری گرانبها است که کسی که محبت خداوند را در دل دارد آن را با چیز دیگری عوض نمی کند «.

وی گفت: اگر کسی به مقام قرب خداوند رسیده باشد، امکان ندارد که آن را با مقام دیگری عوض کند .

وی اظهار داشت: خداوند به پیامبر خاتم صفت های زیادی داده اند و خطاب به پیامبر (ص) می‌فرمایند «انک لعلی خلق عظیم» یعنی تو ای پیامبر دارای اخلاق بزرگی هستی؛ یکی از اوصافی که از جمله ممتازترین اوصاف پیامبر اسلام در بین آیات قرآن بیان شده، خلق عظیم است.

برازش تأکید کرد: یکی از راه هایی که می توان به وسیله آن به محبت خداوند دست یافت این است که از خداوند بخواهیم محبت خود را در دل ما گذارد و ما را در زمره شاکران و عاشقان قرار دهد.

وی‌ گفت: در مناجات خمس عشر نیز آمده است که «خدایا قلبم را از محبتت پر کن» و همچنین «خدایا مرا در حوض محبت خودت بینداز.»

برازش در ادامه با اشاره به فصل «فضیلت محبت» و بیان ارزش های کتاب «عاشق شو»، اظهار داشت: پیامبر (ص) و ائمه اطهار و سایر انبیا، عاشق خداوند بودند و اگر کسی پیامبر را می‌شناسد باید راه و سیره ایشان را الگو قرار دهد.

وی در ادامه با اشاره به سخن امیرالمومنین(ع) در باب محبت الهی، بیان کرد: معطرترین و گواراترین چیز در بهشت، دوست داشتن خداوند و دوست داشتن در راه او است.

برازش در ادامه با اشاره به فصل سوم کتاب با عنوان «مقدمات نیل به مقام محبت»، تاکید کرد: کسی که می‌خواهد محب خداوند شود، در این فصل می آموزد که چگونه باید این راه را آغاز کند و این مسیر را ادامه دهد. در این فصل دلیل اینکه چرا انسان فطرتاً خداوند را دوست دارد، تشریح شده است. هنگامی که انسان به محبت خداوند می‌رسد تمام لذت ها در نظر او بی اهمیت می شوند.

برازش در ادامه با اشاره به انواع عبادت، اظهار داشت: عبادت دو نوع مقبول و غیرمقبول دارد. عبادت غیر مقبول، عبادتی است که از روی عادت، ریا و بدون فکر انجام می شود و عبادت مقبول دو نوع بی کلاس و با کلاس دارد؛ نوع اول آن به دلیل ترس از جهنم و شوق بهشت انجام می شود و دسته دوم عبادت شاکرانه و عارفانه است. در فصل دیگری از کتاب «عاشق شو»، عبادت عاشقانه مطرح و صفات ضروری برای ورود به جرگه محبان خداوند عنوان می شود .

وی با اشاره به تفاوت دعا و حدیث عنوان کرد: حدیث، سخن معصوم است که در پاسخ به پرسش مخاطب و بر اساس فهم مخاطب بیان شده، اما مخاطب دعا، خداوند است که از فهم و درک نامحدود برخوردار است.

در ادامه  برازش به بیان صفات ضروری برای ورود به جرگه محبان در کتاب عاشق شو پرداخت و گفت: یکی از صفات افرادی که خداوند را دوست دارند این است که درباره خدا زیاد فکر می کنند .

برازش در ادامه داشتن صداقت را برای دوست داشتن خداوند ضروری دانست و بیان کرد: باید دقت کنیم در جایی که بین خواسته انسان با خواسته خداوند تعارض ایجاد می شود، حرف خداوند را گوش دهیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 2 =