شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴

با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی خوزستان؛

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اندیکا برگزار شد

 شهرستان اندیکا

سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اندیکا با هدف بررسی و حل مشکلات کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، سومین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان اندیکا با هدف بررسی و حل مشکلات کتابخانه های عمومی این شهرستان و با حضور منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ حجت الاسلام والمسلمین سید اکبر موسوی، امام جمعه شهرستان اندیکا و اعضای انجمن در دفتر امام جمعه برگزار شد.

در این جلسه حجت الاسلام والمسلمین سید اکبر موسوی، امام جمعه شهرستان اندیکا ضمن تشکر از تلاش مسئولان شهرستان و استان در اجرای برنامه فرهنگی، گفت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۰ سال اخیر توجه ویژه ای به مناطق محروم و رفع مشکلات این مناطق داشته است. خوشبختانه توجه مسئولان فرهنگی به مقوله کتاب و کتابخانه های عمومی در شهرستان نیز مشهود است؛ امروزه شهرستان محروم اندیکا به عنوان یک شهرستان مستقل در بخش های  فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و ... جایگاه به مراتب بهتری پیدا کرده است و دارای ۴ باب کتابخانه فعال و پویا است که خدمات فرهنگی و آموزشی خوبی به مردم عشایری و روستایی ارائه می کنند.

وی گفت: توجه نظام جمهوری اسلامی به منطقه محروم اندیکا باعث شد که امروز در چهار نقطه این شهرستان محروم کتابخانه  عمومی وجود داشته باشد و این کتابخانه ها تنها مراکز فرهنگی موثر در این مناطق به شمار می روند.

وی در ادامه بیان کرد: در اندیکا ۶۰۰ روستا وجود دارد. پراکندگی روستاها، خدمت رسانی را بسیار سخت کرده و انتظار می رود توجه ویژه ای به این امر شود. در برخی از روستاها از جمله روستای پرجمعیت کوشک می توان کتابخانه ای برای مردم این مناطق که غالبا عشایر هستند، احداث کرد.

امام جمعه اندیکا تصریح کرد: تریبون نماز جمعه ظرفیت خوبی برای تبلیغات کتاب و کتابخوانی است و پیشنهاد می شود نمایشگاه های دایمی کتاب و مسابقات کتابخوانی روزهای جمعه در مصلی ها برگزار شود.

در ادامه این جلسه منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان اظهار داشت: عدالت اجتماعی در دسترسی به امکانات و زیرساخت های فرهنگی مد نظر مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور و نیز مسئولان استان است و ما برای ایجاد زیر ساخت ها و اجرای برنامه های محتوایی در حوزه کتابخانه های عمومی در تلاش هستیم.

وی اضافه کرد: تعامل و مشارکت سازمان ها و نهاد های فرهنگی و آموزشی در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و ایجاد بسترهای لازم برای ساخت کتابخانه عمومی حائز اهمیت است و با هم افزایی سایر نهاد ها و سازمان ها می توان کمبود های حوزه کتاب را رفع و دسترسی مردم به کتاب را تسهیل کرد.

وی ادامه داد: برطرف کردن مشکلات و کمبودهای کتابخانه های موجود و تجهیز آن ها به امکانات الکترونیکی ضرورت دارد. بررسی های اولیه برای شناسایی مشکلات ۴ باب کتابخانه انجام و به زودی راهکارهای حل آن در دستور کار قرار می گیرد.

رستمی افزود: با توجه به الزامات و اقتضائات شهرستان اندیکا، برنامه ریزی برای اجرای فعالیت های اجتماعی و فرهنگی و ساخت کتابخانه در مناطق پرجمعیت دور از دسترس نخواد بود و باید تلاش کنیم مشکلات حوزه فرهنگی و آموزشی را با همکاری مسئولان استان و شهرستان برطرف کنیم.

در این جلسه، هوشنگ شفیعی، مدیر مدارس عشایری شهرستان اندیکا گفت: ۴۵۰۰ دانش آموز در مناطق عشایری زندگی می کنند که دسترسی کافی به کتاب ندارند؛ در صورتی که استعدادهای خوبی در بین این دانش آموزان وجود دارد و در سال های اخیر دانش آموزانی از این مناطق در دانشگاه های دولتی قبول شده اند.

وی تصریح کرد: در بخش عشایری چلو و بخش مرکزی ظرفیت ساخت کتابخانه وجود دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
2 + 7 =