چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان مطرح کرد؛

ضرورت همکاری مسئولان در راه اندازی کتابخانه های عمومی روستایی

انجمن دهگلان

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان خواستار همکاری و مساعدت بیشتر مسئولان در راه اندازی کتابخانه عمومی در روستاها شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کردستان، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان ۲۶ آذر ماه با حضور محمد عبدالملکی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کردستان در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر که ساخت و تجهیز کتابخانه زمان بر و بسیار پرهزینه است، ایجاد کتابخانه دارای حق انتفاع و یا مشارکتی راهکار مناسبی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ساخت و راه اندازی کتابخانه عمومی نیاز به زمان و هزینه بسیاری دارد لذا استفاده از راهکارهایی از جمله کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی می تواند بسیار موثر باشد.

عبدالملکی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۸ باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان کردستان فعالیت دارد که تعداد زیادی از این کتابخانه ها روستایی هستند.

وی اظهار داشت: همکاری مسئولان ادارت و سازمان ها، شوراهای اسلامی روستایی و شهری و همچنین دهیاری ها و خیرین می تواند زمینه ساز راه اندازی کتابخانه های عمومی دارای حق انتفاع و مشارکتی و ارتقای شاخص دسترسی به کتاب باشد.

محمد محمدی، معاون فرماندار شهرستان دهگلان نیز در این جلسه با اشاره به نقش مهم کتاب در توسعه فرهنگی، گفت: کتاب از ارکان مهم در توسعه جوامع است و مسئولان و متولیان وظیفه دارند، فرهنگ کتابخوانی را رواج دهند. بسترسازی و ارتقای شاخص دسترسی عمومی به کتاب و کتابخانه ها می تواند به ترویج فرهنگ مطالعه بسیار کمک کند.

وی بیان کرد: امیدواریم با تامین منابع لازم بتوانیم زیربنای کتابخانه های عمومی در شهرستان را ارتقا دهیم و زمینه ساز ارتقای سرانه مطالعه در شهرستان شویم.

محمدی اضافه کرد: برگزاری منظم جلسات انجمن کتابخانه های عمومی به منظور بررسی موانع و مشکلات توسعه فرهنگ کتاب خوانی نیز بسیار مهم و ضروری است.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان دهگلان نیز در این جلسه اظهار داشت: این شهرستان در حال حاضر دارای یک باب کتابخانه عمومی نهادی و یک کتابخانه عمومی مشارکتی با ۱۵۰۰ عضو فعال است.

محمود محمدی بلبان آباد اضافه کرد: زیربنای کتابخانه عمومی نهادی شهید مجید شهریاری شهرستان دهگلان ۱۸۰ متر مربع است و در این کتابخانه بالغ بر ۲۴ هزار نسخه در دسترس عموم قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 9 =