چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۱

به همت کتابداران استان مرکزی انجام شد؛

ترویج کتابخوانی در کتابخانه های عمومی استان مرکزی

090.jpg

به همت کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان مرکزی، برنامه های فرهنگی متنوع با هدف ترویج کتابخوانی اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی، به همت کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان، برنامه های فرهنگی متنوع با هدف ترویج کتابخوانی و گسترش فرهنگ مطالعه اجرا شد.

بازدید نماینده مجلس شورای اسلامی از کتابخانه ولایت فرمهین
محمد حسینی، نماینده مردم شهرستان های فراهان، تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی به منظور اطلاع از فعالیت‌ها و مسایل و مشکلات جاری در کتابخانه‌های عمومی شهرستان فراهان و اقدام جهت رفع آنها، از کتابخانه عمومی ولایت شهر فرمهین بازدید کرد.
حسینی ضمن تقدیر از زحمات کتابداران شهرستان فراهان در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی، راهکارهایی جهت پویایی هر چه بیشتر کتابخانه های عمومی و ترویج فرهنگ مطالعه از طریق به کار گیری شیوه های نوین جذب مخاطب و ارائه خدمات اطلاعاتی جدید پیشنهاد داد.


جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان محلات برگزار شد
به منظور بررسی مشکلات کتابخانه های عمومی شهرهای محلات و نیم ور، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان محلات در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
در این جلسه حسن قمری، فرماندار شهرستان محلات از زحمات کتابداران شهرستان در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی در هفته کتاب قدردانی کرد و خواستار تداوم این فعالیت‌ها در تمامی ایام سال شد.
همچنین در این جلسه کاظم ترابی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان محلات گزارشی از آخرین وضعیت کتابخانه‌های عمومی و شاخص‌های کتابخوانی شهرستان ارائه کرد.

قصه گویی کتابداران کتابخانه سلمان ساوجی برای کودکان مدرسه استثنایی ساوه
سعیده سادات مداحی و زهرا سعیدی فر، کتابداران کتابخانه عمومی سلمان ساوجی در مدرسه استثنایی نورالهدی شهر ساوه حضور یافتند و به قصه گویی از کتاب «پیامبر(ص) و قصه هایش» برای کودکان معلول این مرکز پرداختند.


کارگاه کاهش آسیب‌های اجتماعی در روستای علیشار
به همت کتابخانه شهدای علیشار، کارگاه کاهش آسیب‌های اجتماعی با موضوع فضای مجازی و اینترنت در حسینیه روستای علیشار شهرستان زرندیه برگزار شد.
سروان علی تیمار، مدرس دوره های آموزشی سپاه در این کارگاه با بیان اینکه اینترنت و فضای مجازی محیط امنی برای به اشتراک گذاشتن عکس ها و فیلم های خانوادگی نیست، به مادران گوشزد کرد که خرید تلفن همراه و تبلت برای کودکان لزومی ندارد.
وی همچنین درباره پیامدها و خطرات اینترنت از لحاظ جسمی و روحی برای نوجوانان و جوانان صحبت کرد و به سوالات مخاطبین در خصوص فضای مجازی و فعالیت در شبکه های اجتماعی پاسخ داد.

بازدید دانش‌آموزان مدرسه بوعلی سینا از کتابخانه شهید بهشتی خمین
در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی، جمعی از دانش آموزان مدرسه پسرانه بوعلی سینا از کتابخانه عمومی  شهید بهشتی شهر خمین بازدید کردند.
در این بازدید اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی بخش‌های مختلف کتابخانه را به دانش آموزان معرفی کرد و در خصوص نحوه عضویت و قوانین و مقررات کتابخانه، توضیحاتی ارائه داد.

ساخت کاردستی با دور ریختنی‌ها  در مدرسه متقین فرمهین
به همت فاطمه هوشیدری، کتابدار کتابخانه ولایت، کارگاه ساخت کاردستی با دور ریختنی‌ها در مدرسه ابتدایی پسرانه متقین شهر فرمهین برگزار شد.
هوشیدری در خصوص این کارگاه گفت: همه ما روزانه زباله‌های زیادی مانند بطری‌های نوشابه، قوطی‌های خالی و پلاستیک‌ها تولید می‌کنیم که آسیب جدی به محیط زیست می زند. اگر حواسمان باشد که خطر آلودگی محیط زیست جدی است، می‌توانیم زندگی دوباره ای به برخی از زباله‌ها بدهیم. از آن‌ها وسایل جدید، زیبا و قابل استفاده و یا کاردستی‌های تزئینی جذاب بسازیم.
کتابدار کتابخانه ولایت گفت: کودکان وقتی با وسائل دورریختنی کاردستی بسازند، می توانند استفاده‌ای جدید از هر آنچه در محیط پیرامون می‌بینند، در ذهن متصور شوند. این امر به پویایی ذهن کودک و پرورش خلاقیت و نوآوری در وی کمک می کند.
وی ادامه داد: با حضور در کلاس هنر دانش آموزان پایه سوم ابتدائی مدرسه پسرانه متقین، برنامه ساخت کاردستی با دور ریختنی‌ها در کلاس به اجرا درآمد و کاردستی‌های خلاقانه توسط دانش آموزان ساخته شد.

معرفی کتاب «اوریگامی ساده» در کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
دانش آموزان مدرسه بشرا از بخش کودک کتابخانه عمومی سلمان ساوجی شهر ساوه بازدید کردند و با فعالیت های کتابخانه، نحوه عضویت و شیوه امانت کتاب آشنا شدند. همچنین در این برنامه کتاب «اوریگامی ساده» معرفی شد و در ادامه کودکان به ساخت اوریگامی نشانه کتاب پرداختند.

طراحی روزنامه دیواری مفاخر ادبی ایران و جهان در کتابخانه ولایت فرمهین
به همت اعضای نوجوان کتابخانه ولایت فرمهین، دو روزنامه دیواری با معرفی چهار شخصیت ادبی حوزه کودک و نوجوان طراحی و در بخش کودک کتابخانه نصب شد.
فاطمه هوشیدری، کتابدار کتابخانه ولایت گفت: یکی از شیوه های ترویج کتابخوانی و جذب مخاطب، هدایت اعضا به سمت مطالعه آثار فاخر ادبی ایران و جهان از طریق معرفی این آثار و نویسندگان آنها در قالب نشست کتاب‌خوان، نقد کتاب، تهیه بروشور و ساخت روزنامه دیواری است.

جمع‌خوانی کتاب «لذت خواندن در عصر حواس پرتی» در کتابخانه شهید بهشتی خمین
با حضور جمعی از بانوان، کتاب «لذت خواندن در عصر حواس پرتی» نوشته آلن جیکوبز در کتابخانه عمومی شهید بهشتی شهر خمین معرفی و جمع‌خوانی شد.
اشرف شمسی، مسئول کتابخانه شهید بهشتی گفت: در دنیایی که یکی از دشمنان اصلی خواندن، شبکه‌های اجتماعی و فناوری‌هایی است، چگونه می توانیم کتاب‌خوان شویم؟ آلن جیکوبز به یاری مشتاقان خواندن می آید، اما نه با نوشتن کتابی پر از راهکارهای فرمایشی از جنس چگونه کتاب بخوانیم مورتیمر ادلر، نه با پیشنهاد فهرست‌هایی که می‌گوید این ۱۰۰ کتاب را بخوان تا اهل کتاب شوی و نه با ادعای راهکاری فست‌فودی برای کتاب‌خوان شدن. این راه‌ها اعتماد به نفس خوانندگان را کم کرده‌اند و خواندن برای لذت، یعنی انگیزه اصلی برای کتابخوانی، را فراموش کرده‌اند.  
وی ادامه داد: جیکوبز خواننده را هدایت می‌کند تا در دنیای درونی خود کاوش کند و با پیروی از میل و هوسش برای خواندن، راه کتاب‌خوان شدن را برای خود هموار کند.

بازدید ورزشکاران از کتابخانه سلمان ساوجی ساوه
جمعی از بانوان ورزشکار شهر ساوه در کتابخانه عمومی سلمان ساوجی حضور یافتند و از بخش های مختلف این کتابخانه بازدید کردند. در این بازدید توسط سعیده سادات مداحی، کتابدار کتابخانه سلمان ساوجی توضیحاتی پیرامون نحوه عضویت، شیوه امانت، رده بندی دیویی و فعالیت های فرهنگی کتابخانه ارائه شد.


قصه گویی برای کودکان در کتابخانه حضرت زهرا(س) مهاجران
با حضور کودکان شهر مهاجران، برنامه قصه گویی در کتابخانه حضرت زهرا(س) برگزار شد و بخش‌هایی از کتاب «مهمان‌های ناخوانده» نوشته فریده فرجام، توسط عاطفه محمودی، مسئول کتابخانه قصه گویی شد.

جمع‌خوانی کتاب «ادب نبوی» در کتابخانه شهید هاشمی خنجین
با حضور جمعی از دختران نوجوان شهر خنجین، کتاب «ادب نبوی» نوشته آیت الله مجتبی تهرانی در کتابخانه عمومی سردار شهید اسدالله هاشمی معرفی و جمع‌خوانی شد.

بازدید دانش آموزان از کتابخانه شهدای روستای نهرمیان
دانش آموزان مدارس روستای نهرمیان شهرستان شازند از کتابخانه عمومی شهدای نهرمیان بازدید کردند و با خدمات و فعالیت های این کتابخانه آشنا شدند.

معرفی کتاب «خدمات عمومی کتابخانه و شیوه های آن» به دانش آموزان ساوجی
به همت کتابخانه عمومی سلمان ساوجی، کتاب «خدمات عمومی کتابخانه و شیوه های آن» نوشته نسرین دخت عماد خراسانی با حضور دانش آموزان دبیرستان دخترانه طلوع شهر ساوه معرفی و جمع خوانی شد.
زهره طالب حقیقی، مسئول کتابخانه سلمان ساوجی گفت: کتابخانه نهادی اجتماعی است که با گردآوری، سازماندهی و نگهداری دانش مدون بشر امکان رشد اندیشه، شکوفایی استعداد و باروری ذهن خلاق انسان پویا و جستجوگر را فراهم می‌کند و در این بازدید دانش آموزان با نحوه عضویت، شیوه امانت و رده بندی دیویی آشنا شدند.

بازدید دانش آموزان شهر دلیجان از کتابخانه اشراق 
با هدف ترویج کتابخوانی، دانش آموزان مدارس، پیش دبستانی‌ها و مهدهای شهر دلیجان از کتابخانه عمومی اشراق بازدید کردند.
در این بازدیدها کتابداران به معرفی بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله بخش امانت، بخش مرجع، بخش نشریات، مخزن و بخش کودک پرداختند و همچنین رده بندی موضوعی کتاب ها و شیوه یافتن کتاب ها در قفسه نیز برای آنها توضیح داده شد.
در بخش کودک نیز برنامه‌های قصه گویی، شعر خوانی، معما و چیستان، بازی و سرگرمی با کتاب ها برای کودکان ارائه شد و مادران خانه‌دار نیز در کارگاه آموزشی مهارت‌های قصه گویی شرکت کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
6 + 3 =