یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۷

با هدف ارائه خدمات کتابخانه ای به معلولان؛

تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل بهزیستی استان قم امضا شد

تفاهم نامه

با هدف ارائه خدمات کتابخانه ای به معلولان، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل بهزیستی استان قم امضا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی و اداره کل بهزیستی قم با هدف فعالیت مشترک در حوزه فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخوانی به امضا رسید.
حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءالله جباری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان قم در دیدار با رضا سلیقه، مدیرکل بهزیستی ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و نقش کتابخانه های عمومی استان قم در ترویج فرهنگ مطالعه مفید، به اهداف مهم این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: گسترش کتابخوانی، معرفی کتابخانه های عمومی و خدمات رسانی به همه اقشار یکی از ارکان مهم این تفاهم نامه است.

جباری سپس اظهار داشت: فعالیت های بخش نابینایان کتابخانه عمومی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در سطح استان و کشور، به منظور ایجاد امکانات و تسهیلات لازم برای روشندلان بر اساس مفاد این تفاهم نامه صورت می گیرد و اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم و در راس آن نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نظر دارد با گسترش حوزه فعالیت خود در سطح ملی به تمامی معلولان ارائه خدمت کند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی بیان کرد: بر اساس این تفاهم نامه تدابیری اندیشیده شده تا این ظرفیت ها در اختیار سالمندان، مهدکودک ها، پرورشگاه ها و شیرخوارگاه ها، کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست قرار بگیرد.

وی همچنین گفت: برای افرادی که توانایی حضور در کتابخانه را ندارند، پیک کتابخوان یا پیشخوان کتاب به صورت هفتگی یا ماهانه در نظر گرفته شده است.

در ادامه رضا سلیقه، مدیرکل بهزیستی استان قم، تفاهم نامه بین دو سازمان را به فال نیک گرفت و افزود: پیش از این نیز این دو اداره کل در بخش نابینایان مشارکت و همکاری فعال داشته اند و عملیاتی شدن این تفاهم نامه، موجب می شود همه افرادِ تحتِ پوششِ این سازمان در سطح وسیعی، از ظرفیت های موجود در کتابخانه ها استفاده کنند.  

وی گفت: در استان قم ۴۰۰۰ ناشنوا و کم شنوا و همچنین ۴۵۰۰ نابینا و کم بینا و ۳۲ درصد معلول جسمی حرکتی وجود دارد که از وجود برخی امکانات فرهنگی به ویژه در حوزه کتاب و مطالعه محروم هستند و این همکاری باعث می شود تا این عزیزان که از نقص عضو یا معلولیت های دیگر برخوردارند، بتوانند همانند دیگران در جامعه حضور پیدا کنند و از ظرفیت های موجود در مراکز فرهنگی به ویژه کتابخانه های عمومی بهره مند شوند.

مدیرکل بهزیستی استان قم در پایان اظهار داشت: این اداره کل نیز آمادگی خود را برای تامین هزینه ایاب و ذهاب معلولان، انجام برنامه های فرهنگی مشترک و مرتبط با کتاب و ایجاد فضا و محیطی مناسب برای برگزاری نشست های کتاب خوان، قصه گویی و ...، اجرای دوره های آموزشی برای کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی اعلام می کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 4 =