چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۴

به میزبانی کتابخانه آیت الله خامنه ای قم انجام شد؛

حضور بیش از ۷۵۰ دانش آموز در نشست های مطالعاتی و بازی های فکری در قم

نشست کتابخوان دربخش کودک کتابخانه آیت الله خامنه ای.jpg

بیش از ۷۵۰ دانش آموز در نشست های مطالعاتی و بازی های فکری و سرگرمی به میزبانی کتابخانه عمومی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای استان قم شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، کتابخانه عمومی حضرت آیت الله خامنه ای میزبان بیش از۷۵۰ دانش آموز از ۳۸ مدرسه دخترانه و پسرانه در مقاطع مختلف تحصیلی شد.

در این بازدیدها، مریم مسعودی و نیره خدادادِشهری از کتابدارانِ بخش کودک و نوجوان ضمن ارائه توضیحاتی در باره اهمیت کتاب و کتابخوانی، دانش آموزان را با کتابخانه و بخش های مختف آن و همچنین ویژه برنامه های فرهنگی و موضوع بندی منابع آشنا کردند. سپس برای بازدیدکنندگان مسابقه کتابخوانی، نقاشی و رنگ آمیزی، کاردستی، قصه گویی و شعرخوانی، جمع خوانی و مجله خوانی برگزار شد.

گفتنی است در این بازدیدها از کتاب های «انار و قاصدک» نوشته طاهره خردور؛ «سیب و کرم کوچولو» نوشته طاهره خردور؛ «چی به چیه و کی به کیه» نوشته سوسن طاقدیس؛ «هپلی هپو خواب بود» نوشته افسانه شعبان نژاد؛ «چطور از شر گرگ خلاص شویم؟» نوشته کلمنت چابر؛ «تقصه ها تمام نمی شوند» نوشته فروزنده خداجو؛ «متضادها (باز کن و ببین)» نوشته چاک مورفی؛ «اینجا را فشار بده» نوشته کریستوفر فرنسز چلی؛ «پیامبر و قصه هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری؛ «آرزوی بزرگ مداد سیاه» نوشته نازنین گودرزوند؛ «افسانه های شب یلدا» نوشته پیمان اردشیری؛ «غاغا غولی، غول غاغولی» نوشته طاهره ایبد؛ «هیولای کتابخوار» نوشته آیتول آکال؛ «آتالی و سه ماهی» نوشته سهیلا امیرقاسم خانی؛ «مارمولک و دمش» نوشته طاهره خردور؛ «پیازی که گرمش بود؛ نوشته محمدرضا شمس؛ «بره کوچولو و خوراکی ها» نوشته طاهره خردور؛ «مجموعه چوپی» نوشته تیری کورتن؛ «باستر خرگوشک عاشق کتاب خواندنه» نوشته پیتر پنتلی؛ «چطور داستان بخوانیم؟» نوشته کات مسنر؛ «قصه تفنگی که کتاب را تنها گذاشت» نوشته فریبا کلهر توسط کتابداران بخش کودک و نوجوان قصه گویی، جمع خوانی و شعرخوانی شد.

همچنین در زنگ کتابخوانی و پژوهش، دانش آموزان ساعاتی را به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود برای امر تحقیق و پژوهش همانند «دایره المعارف فوتبال»، «دایره المعارف فضا و نجوم» و «دایره المعارف راز بقا» پرداختند.

یادآور می شود دانش آموزان مدارس شهید مصطفی احمدی روشن، شمیم، هدایت، غیرانتفاعی نوین، آینده سازان، ایثار، جهان بینی، بهار، اندیشه، فاطمیه، حضرت زهرا(س)، غیرانتفاعی اسماء، هجرت، توحید، غیردولتی بحرالعلوم، فرهیختگان و آل طاها طی چند روز متوالی در کتابخانه به شادی و مطالعه و بازی پرداختند.

بازدید کتابداران بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای از مدارس مختلف استان قم

مریم مسعودی و نیره خدادادِشهری از کتابداران بخش کودک کتابخانه آیت الله خامنه ای در مدارس شهید مصطفی احمدی روشن، استعدادهای درخشان، حاج محمد میری، شاهد رضوی، غیردولتی هدایت، طلوع آزادی، حائری، آینده سازان، فرهیختگان، توحید، طی چند مرحله حضور پیدا کردند و با اشاره به نقش کتابخانه های عمومی در ارتقای فرهنگ و پیشرفت یک جامعه، طرح هایی چون کتاب خوان ماه، نورسیده ها و کتاب خوان را برای دانش آموزان توضیح دادند. در ادامه نیز برنامه ای با عنوان «چطور داستان بخوانیم؟» در قالب نمایش اجرا شد.

نشست عصرانه پاییزی دانش آموزان با مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای

مرضیه نفری، مسئول کتابخانه آیت الله خامنه ای، در نشست عصرانه پاییزی با دانش آموزان مدرسه آیت الله حائری، به معرفی کتاب تالیفی خود با عنوان «شب های بی ستاره» پرداخت. وی درباره موضوع این داستان و همچنین انواع سبک های نویسندگی با نوجوانان گفت و گو کرد و افزود: شخصیت اصلی در این داستان ستاره است که در واقع بیانگر دغدغه های نوجوانان و روابط آنان با والدین خویش است.

در ادامه بخش هایی از کتاب توسط اعضا جمع خوانی و بلندخوانی شد.

نشست بلندخوانی و جمع خوانی از کتاب «سلام بر ابراهیم»

در این نشست، نیره خداداد شهری، کتابدار بخش کودک و نوجوان از کتاب «سلام بر ابراهیم» بلندخوانی کرد. سپس بخش هایی از این کتاب توسط اعضا جمع خوانی شد. گفتنی است این کتاب با نظر اکثریت انتخاب و روخوانی شد.

یادآور می شود «سلام بر ابراهیم» شامل ۶۹ خاطره درباره شهید مفقود الاثر «ابراهیم هادی» است که در عملیات والفجر مقدمّاتی در منطقه فکه، ۲۲ بهمن سال ۶۱ به شهادت رسید و پیکر پاکش در کربلای فکه گمنام ماند.

زنگ اسباب بازی در بخش کودک و نوجوان

در این زنگ، کودکان با حضور در گروه همسالان، اسباب بازی های مورد علاقه خود را مطابق با گروه سنی خویش انتخاب کردند و ساعتی را به بازی های فکری و تفریحی و نقاشی و رنگ آمیزی در کتابخانه گذراندند.

برگزاری مسابقه «کتابخوان شو»

نخستین مرحله از مسابقه «کتابخوان شو» به همت نیره خدادادشهری، کتابدار بخش کودک کتابخانه عمومی آیت الله خامنه ای در دبستان پسرانه آیت الله حائری برگزار شد. وی در آغاز ضمن بیان قوانین مسابقه و رعایت الزامات آن، اظهار داشت: وجه تشابه این مسابقه با نشست کتاب خوان، معرفی کتاب به دیگران است اما ارائه دهندگان باید کتاب های خود را با عبارت های طنزآمیز معرفی کنند تا دیگر دوستانشان نیز به خواندن کتاب ها ترغیب شوند.

کتابدار بخش کودک سپس گفت: سه نفر از دانش آموزان به عنوان داور مسابقه، با معیارهای از پیش تعیین شده به هر یک از شرکت کنندگان امتیاز یک تا بیست می دهند.

وی افزود: در این مسابقه ۷ نفر، کتاب های خود را با مهارت های برگرفته از طنز به اشتراک گذاشتند.

خاطر نشان می شود، محمد وکیل زاده با معرفی کتاب «خانه درختی» نوشته اندی گریفیتس؛ سیدعلی حسینی با معرفی کتاب «بینوایان» نوشته ویکتور هوگو؛ ایمان یوسف زاده با معرفی کتاب «کارگاه سیتو» نوشته آنتونیو ایتوربه؛ حسن حسینی با معرفی کتاب «زرنگ و زرنگ تر» نوشته محمود برآبادی؛ مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «سلام بر ابراهیم» نوشته گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی؛ مهدی قاسمی با معرفی کتاب «المپیک در کتابخانه لمونچلو» نوشته ریس گرابنستاین؛ فضل الله احمدی با معرفی کتاب «همیشه قصه ای هست» نوشته محمد میر کیانی؛ تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر همکلاسی های خود به اشتراک گذاشتند.

هفدهمین نشست کتاب خوان در بخش کودک و نوجوان کتابخانه آیت الله خامنه ای

در این نشست ۱۰ نفر از اعضا به معرفی کتاب پرداختند. مهدی علیزاده با معرفی کتاب «چرا او را محمد(ص) نامیدند؟» نوشته ابوالفضل هادی منش؛ ابوالفضل سلطانی با معرفی کتاب «مژده گل: داستان هایی از زندگی امام صادق (ع)» نوشته محمود پوروهاب؛ امیرمحمد جلالی با معرفی کتاب «داستان های بهشتی» نوشته اعظم فعال؛ محمدحسین حجازی با معرفی کتاب «۱۴ قصه ۱۴ معصوم: داستان زندگی امام صادق(ع)» نوشته حسین فتاحی؛ ایمان یوسف زاده با معرفی کتاب «قصه هایی از امام صادق (ع) : در خرابه های شهر» نوشته مجید ملامحمدی؛ سیدحسن ابراهیمی با معرفی کتاب «قصه هایی از زندگی پیامبر (ص)» نوشته عبدالتواب یوسف؛ امیرمحمد غفارپور با معرفی کتاب «مجموعه زندگانی چهارده معصوم: امام جعفر صادق(ع)» نوشته واحد پژوهش مسجد مقدس جمکران؛ حسین میقانی با معرفی کتاب «پیامبر و قصه هایش» نوشته غلامرضا حیدری ابهری؛ محمدحسن بنی آدمی با معرفی کتاب «آخرین سفارش» نوشته مجید ملامحمدی؛ مجتبی وطن خواه با معرفی کتاب «دعای گنجشک ها» نوشته مرتضی دانشمند، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
3 + 2 =