چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹

به میزبانی کتابخانه الزهرا (س) صورت گرفت؛

نشست های کتابخوانی همراه با بازی های فکری برای کودکان

نشست های آموزشی و قرهنگی در کتابخانه الزهرا(س) قم

نشست های کتاب خوانی به همراه بازی های فکری با حضور کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در کتابخانه عمومی الزهرا (س) قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم، به میزبانی کتابخانه الزهرا (س)، نشست های کتاب خوانی به همراه بازی های فکری با حضور کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در کتابخانه عمومی الزهرا (س) قم برگزار شد.

دهمین نشست کتاب خوان ویژه کودک و نوجوان در کتابخانه الزهرا (س) برگزار شد. در این نشست ۶ نفر از اعضا به معرفی کتاب پرداختند. زهرا جوکار با معرفی کتاب «فلیکس به سیرک می رورد» نوشته‌ آنت لنگن ترجمه‌ی محبوبه نجف خانی؛ مائده دلدار با معرفی کتاب «کی از همه بهتره» نوشته‌ی صغری بهرامی؛ نازنین زهرا شجاعی با معرفی کتاب «غازی و غازک» نوشته‌ی الیور دونری ترجمه‌ی فهیمه شانه؛ زینب فخارزاده با معرفی کتاب «یک پرش و دو پرش و سه پرش» نوشته‌ی فریبا کلهر؛ مریم صداقت با معرفی کتاب «سبیل عمو» نوشته‌ی محمدرضا شمس؛ فرزانه راغب با معرفی کتاب «داستان های بهشتی» نوشته‌ی اعظم فعال، تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

سومین نشست کتاب خوان ویژه بزرگسالان

در این نشست ۵ نفر از بزرگسالان به معرفی کتاب های خوانده شده خود پرداختند. زهرا فخارزاده با معرفی کتاب «حیات فکری سیاسی اهل بیت» نوشته رسول جعفریان؛ فاطمه محمدیاری با معرفی رمان «مفتون و فیروزه» نوشته سعید تشکری؛ فاطمه حیدری با معرفی کتاب «پایی که جاماند» نوشته ناصر حسینی پور؛ امیرحسین مافی فروتن، مسئول کتابخانه الزهرا (س) با معرفی کتاب «تصویر سازی ذهنی» نوشته مارتین راسمن؛ لیلا عباسی با معرفی کتاب «معجزه صمیمیت» نوشته زهره اسماعیل بگی تجربیات مطالعاتی خود را با دیگر دوستانشان به اشتراک گذاشتند.

اجرای نمایش
در این برنامه هنری، رخساره محمدی و زهره آقایی از کتابداران فعال کتابخانه الزهرا(س) با معرفی و بلندخوانی آثار حسن دولت آبادی با عناوین «رفیق خوب یه نعمته» و «خدا ما را دوست دارد»، از گروه نمایش و کتاب خوانِ این کتابخانه خواستند تا نمایشی زیبا بر اساس محتوای کتاب ها اجرا کنند. سپس نمایشنامه های «مار در لانه موش» و «مادرها مهربان اند» توسط اعضای کتابخانه خوانده شد.


نشست دورهمی همراه با معرفی کتاب

در نشست دورهمی با اعضای فعال کتابخانه، نرگس رازقی به معرفی کتاب  «با قاصدک: داستان‌های امام زمان (عج) از تولد تا امامت» نوشته محمدیوسفیان و مطهره علیمحمدی به معرفی کتاب  «داستان‌هایی برای فکر کردن: سی داستان، سی مضمون» نوشته رابرت فیشر پرداختند و درباره موضوعات آن و سبک های متفاوت داستان نویسی با یکدیگر بحث و گفتگو کردند.


نشست بلندخوانی
در این نشست، زهره آقایی، کتابدار کتابخانه الزهرا(س) بخش هایی از کتب «شگفتی» نوشته آر. جی. پلاسو ترجمه پروین علی پور و «لیزی زیپ دهنی» نوشته ژاکلین ویلسون ترجمه بدری زارع را برای اعضا بلند خوانی کرد و از کودکان خواست دیدگاه های خود را همراه با پیام داستان و خلاصه آن بیان کنند.
 

کارت های بازی با موضوع اهل بیت پیامبر(ع)

رخساره محمدی، کتابدار کتابخانه الزهرا(س) اظهار داشت: در این برنامه، کودکان با ایجاد حلقه ای دور میز و تقسیم کارت های بازی بین خود، یک نفر را به عنوان آغازگر بازی معرفی می کنند و پس از آن هر یک از کودکان اطلاعات کارت ها را برای دیگر دوستانش می خواند. سپس یک توپ در اختیار آنان قرار می گیرد و کودکان با پرتاپ آن باید به پرسش های مطرح شده مرتبط با کارت ها پاسخ دهند و در صورت جواب صحیح، اعضایی که بیشترین امتیاز را دریافت کرده اند به عنوان برنده معرفی می شوند.

گفتنی است بچه ها با استفاده از کارت های بازی با موضوع اهل بیت پیامبر (ع)، اطلاعات ارزشمندی را از سیره چهارده معصوم به دست می آورند و این اطلاعات بهتر در ذهن کودکان و نوجوانان ثبت می شود.
 

بازی فکری با عنوان «به خاطر بسپار»

رخساره محمدی، کتابدار فعال این کتابخانه بیان کرد: در این بازی، افراد به گروه های دو نفره تقسیم می شوند و مجموعه ای از تصاویر در قالب کارت های بازی در اختیار آنان قرار می گیرد و یکی از اعضای گروه باید در بازه زمانی مشخصی تصاویر را به خاطر بسپارد و نفر بعدی پس از اتمام زمان تعیین شده،  به سوال از تصاویر می پردازد. بعد از شمارش پاسخ های صحیح، امتیازهای مثبت و منفی محاسبه می شود.  

محمدی درباره اجرای متفاوت این بازی فکری گفت: این شیوه از بازی باعث تقویت حافظه، همدلی و همکاری، رعایت نظم و انضباط و ایجاد فضایی شاد و صمیمی بین اعضا می شود.

زنگ بازی با بهره مندی از کارگاه اندیشه ورزی

در این برنامه، کودکی که مکعب رنگی در دست دارد با استفاده از قانون تسهیل گری مجاز به صحبت کردن است و دیگران باید به صحبت های او خوب گوش فرا دهند. سپس مکعب بین دیگر افراد نیز دست به دست می شود و هر یک باید خود را در این فاصله زمانی معرفی کند. سپس  اعضا ۲ کارت مشابه را انتخاب می کنند و پس از آن باید ویژگی کارت های منتخب خود را با ذکر دلیل بیان کنند.

محمدی گفت: هدف از این بازی تقویت اندیشه، ارتقای سطح توانمندی ها و افزایش قدرت استدلال و فن بیان است.

تقدیر از کتابخوانان برتر فصل تابستان در مدرسه

همچنین زهره آقایی و رخساره محمدی از کتابداران فعال بخش کودک، برای تشویق دانش آموزان و جذب آنان به کتابخانه، با حضور در مدرسه «نبوت» از ۱۳ نفر از دانش آموزان کتابخوانِ عضوِ کتابخانه تقدیر کردند و از دانش آموزان و مسئولان مدرسه برای بازدید دعوت به عمل آوردند.

بازدید دانش آموزان دبستان دخترانه نبوت از کتابخانه

در این بازدید، ۲۰ نفر از دانش آموزان دبستان نبوت علاوه بر عضویت در کتابخانه، با بخش های مختلف و رده بندی کتاب ها و همچنین ویژه برنامه های فرهنگی کتابخانه آشنا شدند و ساعتی را به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود پرداختند.

یادآور می شود، برگزاری نمایشگاه کتاب از نورسیده ها در دو بخش «کودک و نوجوان و بزرگسالان» نیز از دیگر برنامه های فرهنگی این کتابخانه بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 17 =