دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸

در دومین سمینار تخصصی شهرداران گیلان مطرح شد؛

دسترسی آسان به کتاب و کتابخانه، موجب ارتقای سرانه مطالعه می شود

دومین سمینار تخصصی شهرداران

کرمی در دومین سمینار تخصصی شهرداران با حضور استاندار گیلان با بیان اینکه سرمایه اصلی هر جامعه، علم و آگاهی است، گفت: بی شک بدون فرهنگ سازی مناسب و ایجاد بستر مناسب برای مطالعه و کتاب خوانی این امر محقق نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، دومین سمینار تخصصی شهرداران استان گیلان روز پنجشنبه(۸ آذر) به میزبانی شهر بندرانزلی و با حضور مصطفی سالاری، استاندار گیلان؛ علی اوسط اکبری مقدم، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان؛ پریسا کرمی، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ فرهاد دلق پوش، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان؛ هوشنگ عباسقلی زاده، مدیرکل امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری گیلان؛ ساحره میرسیدی، مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان، شهرداران شهرهای سراسر گیلان و اصحاب رسانه برگزار شد.

پریسا کرمی کتابخانه های عمومی را یکی از معیارهای رفاهی اجتماعی و ابزار اصلی توسعه فرهنگی در جوامع شهری کنونی دانست که علاوه بر رفع نیازهای اطلاعاتی و آموزشی افراد و گروه های مختلف جامعه سهم عمده ای در ارتقای آگاهی های فردی و اجتماعی، حقوق شهروندی و پویایی افراد در جامعه دارد.

همکاری مجموعه کتابخانه و شهرداری ها موجب افزایش سرانه مطالعه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی شده است

وی همچنین به دستاوردهای مهم و اررشمند مشارکت و تعامل دو نهاد فرهنگی و مردمی شهرداری و مجموعه کتابخانه های عمومی نیز در این مدت اشاره کرد و با بیان اینکه این همکاری نقش بسزایی در ارتقای سطح آگاهی جامعه داشته است، گفت: فرهنگ سازی مطالعه در سطح جامعه و دسترسی آسان مخاطب به کتاب که عموما با همکاری موثر نهاد کتابخانه های عمومی و شهرداران صورت می پذیرد، موجب افزایش سرانه مطالعه و پیشگیری از آسیب های اجتماعی شده است.

پریسا کرمی در پایان به اقدامات انجام شده در کتابخانه های عمومی استان از محل اخذ سهم نیم درصدی کتابخانه ها از درآمدهای شهرداری اشاره و به بیان پیشنهادات خود برای همکاری و تعامل بیشتر شهرداری ها با کتابخانه ها پرداخت.

کرمی همچنین ایجاد فضای کتابخانه ای در پارک های جدید الحداث، مشارکت شهرداری‌ها در اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، نصب تابلوهای راهنمای کتابخانه عمومی در خیابان‌ها و معابر منتهی به کتابخانه‌ها، نامگذاری فضاها و میادین به نام کتاب، ایجاد المان ها و دیوارنگاره ها و تبلیغات محیطی  مرتبط با کتاب و ترویج کتاب و کتابخوانی، همکاری در خصوص بهسازی و زیباسازی کتابخانه‌های عمومی، واگذاری ساختمان مناسب و قابل بهره برداری به نهاد جهت راه‌اندازی کتابخانه در مناطق فاقد کتابخانه عمومی و پر جمعیت، تامین زمین و مشارکت در احداث کتابخانه‌های عمومی در مناطق دارای اولویت و ایجاد کتابخانه های مشارکتی در فضاهای شهری را از مهم ترین خواسته های مجموعه کتابخانه های عمومی استان از شهرداری ها عنوان کرد.

شهرداران باید بتوانند از ظرفیت دستگاه ها و بخش خصوصی استفاده کنند

مصطفی سالاری، استاندار گیلان به تاثیر عملکرد مجموعه شهرداری‌ها در میزان رضایتمندی مردم اشاره و خاطرنشان کرد: بخشی از عملکرد شهرداری ها از دستگاه های اجرایی تاثیرپذیر است اما بخش مهمی از آن ناشی از هنر مدیریتی است که بتواند از ظرفیت دستگاه ها و بخش خصوصی استفاده کند.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: رضایت جامعه به خدمات و میزان کارهای عمرانی انجام شده و نیز به میزان پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم و مشارکت آنان در تصمیمات و نظارت ها مربوط است.

سالاری نقش انضباط در موفقیت هر بخشی را بسیار موثر ارزیابی کرد و گفت: اگر انضباط در مجموعه ای وجود نداشته باشد، احتمال اینکه کار با کیفیت انجام شود کم است و یا کار انجام شده ضعیف خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
7 + 4 =