یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۶

دبیرکل نهاد در مراسم بازگشایی ۴ کتابخانه شهرستان بهارستان مطرح کرد؛

بهارستان الگویی موفق برای تلاش در جهت ارتقاء سلامت اجتماعی است

کتابخانه شهید ثانی

دبیرکل نهاد در مراسم بازگشایی ۴ کتابخانه و کلنگ‌زنی احداث یک کتابخانه در شهرستان بهارستان گفت: اقدامات انجام شده در شهرستان بهارستان استان تهران دارای یک ویژگی خاص است و آن ویژگی تبدیل بهارستان به الگویی برای اقدامات پیش روی ما است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، پس از برگزاری نخستین نشست فوق العاده شورای معاونین نهاد در شهرستان بهارستان در تیرماه ۹۷ که به بررسی وضعیت اولین شهرستان از ۳۱ شهرستان معرفی شده از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص داشت،  اقداماتی چون اضافه شدن اسباب بازی به بخش منابع بخش کودک کتابخانه‌ها، تجهیز کتابخانه عمومی پور غلامی و افتتاح آن تا پایان دهه کرامت، اختصاص اعتبارات لازم برای نوسازی و تجهیز کتابخانه‌های عمومی شهرستان بهارستان، به تصویب شورای معاونین نهاد رسید.

همچنین برگزاری‌های دوره‌های مشاوره در کتابخانه‌های عمومی شهرستان، ارتقاء یک درجه‌ای کتابخانه عمومی خانم الانبیاء(ص) و امکان جذب یک کتابدار برای بخش کودک این کتابخانه، برگزاری نشست مشترک مدیر کل استان تهران و مسئولان آموزش و پرورش استان جهت اجرای طرح «یاوران کتابخانه» در مدارس و همچنین جذب یک همکار جهت انجام برنامه ها و فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی در کنار مسئول شهرستان، از دیگر مصوبات این شورا در شهرستان بهارستان بود.

بر این اساس چهارشنبه ۷ آذر ماه به منظور اجرایی شدن بخشی از این مصوبات، ۴ کتابخانه عمومی شهید ثانی، پروین اعتصامی، شهید باهنر و شهید چمران این شهرستان با حضور خانواده شهید مازیار سبزعلی زاده، خانواده شهید قربانعلی خالقی، خانواده شهید رحیمعلی قاسمپور و خانواده شهید سید موسی حسینی، بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان، علیرضا مختارپور دبیرکل، امین متولیان معاون برنامه ریزی، پژوهش و فناوری اطلاعات، مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی، هادی امیری، مدیرکل عمرانی، محمدهادی ناصری مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل، اصغر گودرزی، مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت های نهاد، علی نیکنام مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران و علاقه مندان بازگشایی شد. همچنین در حاشیه این افتتاح ها کلنگ احداث کتابخانه شهرک فجر نسیم شهر توسط بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان به زمین زده شد.

کتابخانه ها محلی برای ارایه آموزش هایی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی

علیرضا مختارپور در مراسم بازگشایی ۴ کتابخانه شهرستان بهارستان با ابراز خرسندی از این بازگشایی ها در شهرستان بهارستان گفت: موضوع ارتقاء سلامت اجتماعی چند سال است که با عنایت مقام معظم رهبری آغاز شده و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت داوطلبانه در این حرکت مشارکت کرده است و ضمن بهسازی و بهبود زیرساخت ها، کتابخانه ها به محلی برای ارایه آموزش هایی با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی تبدیل شوند.

وی با اشاره به معرفی ۳۱ شهر دارای اولویت در این موضوع از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نهاد فعالیت خود را در این موضوع از تیر ماه سال جاری با حضور در شهرستان بهارستان آغاز کرد و برنامه های متنوعی از جمله برگزاری جلسات مشاوره با حضور دکتر گلزاری در این شهرستان برگزار کرد و هنوز نیز ادامه دارد. اقدام دیگر نهاد در این زمینه بهسازی کتابخانه ها بود که با صرف هزینه قابل توجهی به انجام رسید.

نوید اتفاقاتی خوب در شهرستان بهارستان

مختارپور با بیان اینکه مردم بهارستان شایستگی استفاده از خدمات بهتر فرهنگی را دارند گفت: خوشبختانه برنامه هایی که برای یکسال آینده این شهرستان پیش بینی شده نوید دهنده اتفاقاتی خوب برای مردم بهارستان است. اقدامات انجام شده در این شهرستان دارای یک ویژگی خاص است و آن ویژگی تبدیل بهارستان به الگویی برای اقدامات پیش روی ما است؛   به طوری که در سفرهای دیگر از جمله سفر به گناوه برای رسیدگی به موضوع ارتقاء سلامت اجتماعی، از برنامه های اجرا شده در بهارستان به عنوان الگویی موفق و قابل تعمیم به این شهرها یاد کردیم.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط نهاد در این شهرها گفت: در این اقدامات تلاش داریم زیر ساختی برای نقش جدید کتابخانه‌ها به عنوان مراکز فرهنگی اجتماعی فراهم کنیم؛ مراکزی برای تعامل، گفتگو، مشاوره و تعامل فرهنگی جوانان با یکدیگر؛   جوانانی که به گفته فرماندار محترم بهارستان، بیشترین سهم جمعیتی را در بهارستان دارند. اگر این جوانان به مراکز سالم فرهنگی و اجتماعی دسترسی داشته باشند در آینده به نیروهایی کارآمد برای نظام تبدیل خواهند شد تا در چهل سالگی انقلاب، دوران جدید نظام جمهوری اسلامی با فعالیت ها، زیر ساخت ها و نیروهای انسانی جدید و خبره شکل بگیرد.

بهارستان خواندن در شهرستان بهارستان

مختارپور تأکید کرد: خوشبختانه روند بازسازی و افتتاح کتابخانه در این شهرستان ادامه خواهد یافت به طوری که کتابخانه دیگری که تا کنون ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته را در دهه فجر افتتاح خواهیم کرد و چند افتتاح نیز در سال آینده خواهیم داشت. اتفاقات امروز باعث شد تا روز خوبی برای من رقم بخورد و امیدوارم سایر شهرهای کشور چه ۳۱ شهر مورد نظر و چه سایر شهرها این اتفاق شیرین را تجربه کنند.

وی در ادامه افزود: از جلسه تیرماه در این شهرستان مقرر شده بود که برای مناطقی از این شهرستان که فاقد کتابخانه هستند ۲ دستگاه کتابخانه سیار تهیه شود که این کار به دلیل نوسانات قیمت وسایل نقلیه کمی به تعویع افتاد اما نهایتا این کتابخانه های سیار تا ۴۵ روز آینده در اختیار این شهرستان قرار خواهند گرفت.

دبیرکل نهاد در ادامه تصریح کرد: برای جذب کتابداران سیار و نیروهای جدید نیز مجوزهایی صادر شده که ان شاءالله این نیروها از جوانان همین شهرستان تأمین خواهد شد.

ثمر دادن فعالیت‌های فرهنگی در شهرهای دارای اولویت

مختار پور ادامه داد: خوشبختانه این اتفاقات خوب در سایر شهرها نیز در حال رخ دادن است. به عنوان مثال روز دوشنبه هفته گذشته کتابخانه ای بسیار خوب و مناسب در شهرستان راز و جرگلان افتتاح شد و به زودی نیز خبرهای خوبی از شهرهایی چون هرسین، فامنین و فریدونکنار در زمینه افتتاح کتابخانه می شنوید.

وی در پایان گفت: بشاگرد نیز یکی از مناطقی بود که در آن سه دوره مدرسه جهادی خواندن با موفقیت برگزار شد و بسیار خوشحالم که اعلام کنم با اجرای طرح هایی چون مدرسه جهادی خواندن، دوره های مشاوره و سایر برنامه های فرهنگی، بهارستان خواندن به زودی در کتابخانه های این شهرستان آغاز خواهد شد.در ادامه بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان، با اشاره به اینکه اگر بخواهیم کشور را بسازیم باید کتابخانه بسازیم و کتاب بخوانیم، گفت: اتفاقات امروز، بازگشایی ها و کلنگ زنی ها حاصل توجه دبیرکل و شورای معاونین نهاد در سفری بود که چند ماه پیش به این شهرستان محروم داشتند.

وی افزود: شهرستان بهارستان مساحتی حدود ۶۲ هزار کیلومتر مربع و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و به دلیل پدیده سرعت و شتاب مهاجرت زیرساخت های لازم برای این رشد فراهم نشده است؛   به خصوص در حوزه فرهنگ و کتابخانه.

فرماندار بهارستان تصریح کرد: در ابتدای حضورم در فرمانداری بهارستان در بازدید از کتابخانه های عمومی بسیارمتاثر شدم.   چراکه بسیاری از کتابخانه ها استیجاری، فرسوده و حتی در حال تخریب بودند؛ اما با توجه ویژه نهاد و بازگشایی ۴ کتابخانه، شرایط نسبت به گذشته بسیار بهتر شده است. با این حال هنوز تا شرایط مطلوب فاصله بسیار داریم.

افزایش ۱۰۰درصدی فضای کتابخانه‌ای بهارستان در سال آینده

سلیمان پور تأکید کرد: امروز بهارستان دارای ۵۶۰۰ متر مربع فضای کتابخانه ای و ۸۵ هزار جلد کتاب است. در حال حاضر ۵ کتابخانه در حال احداث دارد که پس از افتتاح آنها مجموعا ۴۵۰۰ متر به فضای کتابخانه ای بهارستان اضافه خواهد شد. بر این اساس در صورت اتمام این پروژه ها در سال آینده فضای کتابخانه ای بهارستان ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داشت.

فرماندار بهارستان با تقدیر از اهتمام نهاد در تقویت، بازگشایی و افتتاح کتابخانه های این شهرستان گفت: مسئولان شهرستان باید دست در دست هم دهیم تا دین خودمان را به این مردم، انقلاب و شهیدان ادا کنیم.

وی در پایان گفت: لازم است از زحمات کتابداران که بارنج و مشقت زیاد در کتابخانه ها زحمت می کشند و کارهایشان کمتر دیده می شود، تشکر کنم.

بازگشایی ۴ کتابخانه عمومی و کلنگ‌زنی احداث یک کتابخانه

بر اساس برنامه‌های پیش‌بینی شده در شهرستان بهارستان، کتابخانه‌ عمومی شهید باهنر، کتابخانه عمومی شهید چمران، کتابخانه عمومی شهید ثانی و کتابخانه عمومی پروین اعتصامی این شهرستان، با حضور بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان، علیرضا مختارپور دبیرکل و معاونان و مدیران کل نهاد، به دست خانواده ۴ شهید شهرستان بهارستان بازگشایی شد.

کتابخانه عمومی شهید با هنر با متراژ ۴۰۰ مترمربع در سال ۷۷ احداث شده و با تعداد میانگین ۹۰۰ عضو و  ۱۵۰۰۰ جلد در بخش اصلی و ۴ هزار در بخش کودک کتاب، دارای بخش های مختلفی از جمله مخزن اصلی و مرجع، سالن های مطالعه مجزا، بخش کودک، بخش نشریات و بخش های رفاهی و خدماتی است.

همچنین کتابخانه عمومی شهید چمران با متراژ ۳۲۰ مترمربع در سال ۷۸ احداث شده است و با میانگین ۷۷۰ عضو و ۲۸۰۰۰ جلد کتاب دارای بخش های مختلف از جمله مخزن اصلی و مرجع، سالن های مطالعه مجزا، بخش کودک، بخش نشریات و بخش های رفاهی و خدماتی آماده ارائه خدمت شده است.

کتابخانه شهید ثانی نیز با متراژ ۳۲۰ مترمربع در سال ۷۷ احداث شده است. این کتابخانه با میانگین۸۸۰ عضو و ۱۵۵۰۰جلد کتاب دارای بخش های مختلف از جمله مخزن اصلی و مرجع، سالن های مطالعه مجزا، بخش کودک، بخش نشریات و بخش های رفاهی و خدماتی است.

کتابخانه عمومی پروین اعتصامی با متراژ ۴۲۰ مترمربع در سال ۸۹ احداث شده است و با میانگین ۸۰۰ عضو و ۱۵۰۰۰ جلد کتاب دارای بخش های مختلف از جمله مخزن اصلی و مرجع، سالن های مطالعه مجزا، بخش کودک، بخش نشریات و بخش های رفاهی و خدماتی است.

همچنین در ادامه این برنامه، مراسم کلنگ‌زنی احداث کتابخانه شهرک فجر نسیم شهر، توسط بیژن سلیمان پور فرماندار بهارستان در فضایی به مساحت ۵۰۰ مترمربع زده شد. علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد، در این مراسم دبیرکل اظهار امیدواری کرد که این کتابخانه تا یکسال آینده افتتاح و به بهره برداری برسد.

مجموعه بازگشایی چهار کتابخانه فوق و کلنگ‌زنی احداث کتابخانه شهرک فجر نسیم شهر از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای شهرستان بهارستان بود که پس از برگزاری اولین نشست فوق العاده شورای معاونین نهاد در این شهرستان در تیرماه، برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی، به اجرا درآمد که پس از دو ماه تعمیرات اساسی، نوسازی و ایجاد تغییرات مختلف و مناسب سازی فضا مورد بهره برداری قرار گرفته است.

پیش از این نیز همزمان با روز میلاد امام رضا(ع) در مردادماه، کتابخانه شهید پورغلامی روستای اورین در این شهرستان، بعد از مرمت و نوسازی با حضور مسئولان بازگشایی شد.

لازم به ذکر است نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، اولین اقدامات خود را پس از معرفی ۳۱ شهرستان‌ دارای اولویت به لحاظ اجرای برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرستان بهارستان استان تهران آغاز کرد.

یادآور می‌شود پس از برگزاری نشست فوق العاده شورای معاونین نهاد در شهرستان بهارستان در تیرماه امسال، اولویت های فرهنگی و اجتماعی شهرستان های فامنین استان همدان، هرسین استان کرمانشاه، رازوجرگلان استان خراسان شمالی، فریدونکنار استان مازندران، بشاگرد استان هرمزگان نیز مورد بررسی قرار گرفت و بلافاصله اقداماتی به منظور اجرایی شدن مصوبات شورای معاونین در این شهرستان ها آغاز شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
5 + 5 =