شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰

استاندار خوزستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح کرد؛

ایجاد زمینه عضویت تمام دانش آموزان خوزستان در کتابخانه های عمومی

شورای فرهنگ عمومی با محوریت کتاب و کتابخوانی

در جلسه شورای فرهنگ عمومی خوزستان که با حضور غلامرضا شریعتی استاندار و مسئولان استان برگزار شد، ضمن بررسی راهکارهای ترویج کتابخوانی و مسائل پیش روی کتابخانه های عمومی بر ایجاد زمینه عضویت همه دانش آموزان استان در کتابخانه های عمومی تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان چهارشنبه ۳۰ آبان در جلسه شورای فرهنگ عمومی، ضمن تبریک هفته وحدت و ولادت با سعادت پیامبر (ص)، گفت: این هفته باید نماد وحدت بین مذاهب مختلف اسلامی باشد و همه مذاهب در کشور بیش از پیش در راستای اهداف نظام و دستورات قرآنی گام بردارند.
استاندار خوزستان، با اشاره به اهمیت مقوله فرهنگ در جامعه و تاکیدات مقام معظم رهبری بر این موضوع، افزود: مردم همیشه بر اساس سیاستگذاری ها و برنامه ریزی هایی که مسئولان انجام می دهند، عمل می کنند از این رو باید طوری برنامه ریزی کنیم که برای جامعه مفید فایده باشد.
وی بر حضور همه مسئولان فرهنگی در جلسه شورای فرهنگ عمومی تاکید کرد و ادامه داد: شاید کمتر کسی از مردم بداند که یکی از وظایف اصلی شهردار فعالیت در حوزه فرهنگ است. شورای شهر باید شهرداری را انتخاب کند که علاوه بر حوزه عمرانی، به مسائل فرهنگی و اجتماعی هم آشنایی و اشراف کامل داشته باشد.
وی از عضویت ۷۰ هزار دانش آموز خوزستانی در کتابخانه های عمومی انتقاد کرد و اذعان داشت: در استان ۳۵۰ هزار دانش آموز مشغول به تحصیل هستند و شایسته نیست که تنها ۷۰ هزار نفر از این تعداد در کتابخانه های عمومی عضو باشند. این یعنی سرمایه های استان برای تولید محصول فرهنگی هزینه شده اما به هدر می رود و همچون کارخانه ای است که از یک پنجم ظرفیت خود استفاده می کند.
وی با بیان اینکه اگر بتوانیم دانش آموزان خوبی تربیت کنیم از بسیاری از آسیب ها در امان خواهیم بود، خاطر نشان کرد: اگر جایی زیانی وارد شد باید بدانیم در امر زیربنایی خوب عمل نشده است؛ اصل فرهنگ است و انتظار داریم به این امر رویکرد ویژه ای داشته باشیم.

تشکیل کارگروهی برای شناسایی راه های افزایش عضویت در کتابخانه های عمومی

علی حسین حسین زاده، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان، با اشاره به فعالیت کتابخانه های عمومی، گفت: در حال حاضر در حوزه کتاب و کتابخوانی هم به لحاظ کمی و هم کیفی جهشی در سطح استان ایجاد شده که قابل تقدیر است.
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان، اضافه کرد: با همکاری اداره کل امور روستایی استانداری از طریق دهیاری ها تا دو سال آینده همه روستاهای واجد شرایط دارای کتابخانه عمومی می شوند.
وی افزود: بحث کتابخانه های سیار روستایی نیز از طریق کانون پرورش فکری دنبال می شود.
وی بر ضرورت عضویت دانش آموزان در کتابخانه های عمومی تاکید کرد و ادامه داد: در این راستا باید جلسه ای با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل امور بانوان استانداری در معاونت سیاسی اجتماعی استانداری برگزار شود.
حسین زاده، تصریح کرد: با توجه به آمار بالای دانش آموزان استان و ظرفیت موجود، باید برنامه ریزی صورت گیرد که بتوانیم دانش آموزان را در کتابخانه های عمومی عضو کنیم و تا پایان سال تعداد را به حد استاندارد برسانیم که این امر با هماهنگی دستگاه های نامبرده امکان پذیر است.


جشن های بهار مهربانی در خوزستان برگزار می شود
محمد جورند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان نیز با اشاره به اینکه این جلسه پنجاه و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان است، عنوان کرد: یکی از مباحث امروز، حوزه کتاب و کتابخوانی است که عزم بسیار خوبی در دولت جهت تامین اعتبار فعالیت های فرهنگی و کتاب و کتابخوانی در کشور صورت گرفته است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اظهار کرد: شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رشد کمی و کیفی آن در سطح جامعه، اقداماتی را در سه محور فرهنگسازی، ایجاد و تجهیز کتابخانه‌ ها و محور اجرایی ‌سازی، نظارت و پایش مصوب کرده و ما موظف هستیم آن را عملیاتی کنیم.
وی به بحث شیوه نامه جشن های بهار مهربانی اشاره کرد و اذعان داشت: دو سال پیش استاندار خوزستان بر برگزاری برنامه هایی شاد و فرح بخش برای عموم مردم تاکید کرد که در این راستا کارهای خوبی در حوزه های مختلف انجام شد. به همین منظور سال گذشته هفته های فرهنگی را در شهرهای مختلف برگزار کردیم که بازخورد خیلی خوبی داشت و امسال هم شیوه نامه بهار مهربانی برای ادارات کل ارسال شده که اجرایی خواهد شد.

در ادامه این جلسه، منصور کوهی رستمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خوزستان با ارائه گزارش عملکردی از فعالیت کتابخانه های عمومی، همکاری مسئولین استان به ویژه آموزش و پرورش و دستگاه های فرهنگی را خواستار شد و افزود: کتابخانه های عمومی پاسخگوی نیاز همه دانش آموزان استان هستند و این ظرفیت در بدنه کتابخانه های عمومی استان وجود دارد تا با همراهی آموزش و پرورش و سایر ادارات مروج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند.
وی ادامه داد: از لحاظ شاخص های کمی می دانیم در سال ۱۴۰۴ باید در چه وضعیتی باشیم. در این راستا مهم ترین برنامه ما، احداث و تکمیل کتابخانه های استاندارد با مکان یابی مناسب است که مورد استفاده مردم قرار بگیرد.
کوهی رستمی، با بیان اینکه یکی از ویژگی های کتابخانه های درحال افتتاح این است که تمامی آنها در مناطق روستایی و کم برخوردار احداث شده اند، تصریح کرد: سیاست کلی، تبدیل کتابخانه ها به مراکز فرهنگی و اجتماعی برای رفع نیاز اطلاعاتی در سطح جامعه  است. به طوری که مردم برای رفع نیاز خود به کتابخانه های عمومی مراجعه کنند.
وی با اشاره به اینکه در اکثر کتابخانه های عمومی بخش کودک و نوجوان وجود دارد، اذعان داشت: در ۱۳۳ کتابخانه عمومی این استان بخش مستقل کودک و نوجوان و سایر کتابخانه ها بخش هایی کنار مجموعه وجود دارد و همکاران ما برنامه های خوبی را در این بخش برگزار می کنند. در حال حاضر نیاز است کتابخانه های عمومی استان به لحاظ منابع حوزه کودک و نوجوان بیش از پیش غنی شوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
1 + 3 =