جمعه ۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹

با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد؛

مراسم بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در خراسان رضوی

 مراسم بزرگداشت هفته کتاب و روز کتاب،کتابخوانی و کتابدار خراسان رضوی

مراسم بزرگداشت هفته کتاب و روز کتاب،کتابخوانی و کتابدار استان خراسان رضوی با حضور مسئولان کشوری و استانی و با تقدیر از کتابداران، کتابخوانان و فعالان عرصه کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، مراسم بزرگداشت هفته کتاب و روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار استان خراسان رضوی با حضور حجت الاسلام والمسلمین حیدری، نماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن و شهرسازی خراسان رضوی؛ محمدجوهرچی، مدیرکل پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ سید جواد حسینی، معاون امور زائرین استانداری؛ محمد صادق براتی، مدیرکل اموراداری و مالی استانداری،؛ مهدی فروزان؛ مدیرکل امور رفاهی زائرین استانداری؛ سید حمید موسوی، مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائرین؛ سید جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ اکبر شیخ، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان و با تقدیر از کتابداران، کتابخوانان و فعالان عرصه کتاب برگزار شد.

کتابداران افسران جبهه دانایی
حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ابتدای آئین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار ضمن تبریک ایام هفته وحدت، هفته کتاب و ایام میلاد با سعادت حضرت رسول(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار داشت: این جلسه در راستای تجلیل از مقام کتابدار برگزار شده و پس از این برنامه که از برترین کتابداران تجلیل به ‌عمل می‌آید، کتابداران کارنامه یک سال گذشته را بررسی کرده و برنامه‌های یک سال آینده خود را تبیین می‌کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با گرامیداشت نام و یاد شهید عباس غفرانی، خاطرنشان کرد: این شهید والامقام که تنها شهید کتابدار استان است افتخارات زیادی را در حوزه کتاب و کتابخوانی در سطوح استانی و ملی به ارمغان آورده است.

سبزیان تصریح کرد: برنامه‌های امسال هفته کتاب در سطح استان که با شعار «حال خوش خواندن» در حال برگزاری است در قالب بیش از هزار برنامه برگزار می‌شود و طبق آمارهای صورت گرفته خراسانی‌ها بیشترین استقبال را در رویدادهای حوزه کتاب و کتابخوانی دارند، به ‌طور مثال در جشنواره کتابخوانی رضوی 860 هزار شرکت‌کننده در کشور داشتیم که از این میزان بیش از  160 هزار نفر از خراسان رضوی بودند.

وی تاکید کرد: می‌خواهیم با اراده‌ای پولادین مردم و اهالی کتاب را بیش از پیش به سمت کتاب و کتابخوانی سوق دهیم در یک سال اخیر میزان امانت‌گرفتن کتاب در استان به نسبت سال قبل از آن رشدی 3 تا 5 درصدی را داشته است، آن هم در شرایطی که فضای مجازی به عنوان رقیب بسیار جدی ما است، اما با تلاش کتابداران، نویسندگان و اصحاب قلم، دوستداران کتاب نه تنها از این یار مهربان فاصله نگرفتند، بلکه ارتباط موثرتری با کتاب برقرار کرده‌اند.

ضرورت حل شدن مسائل کتابخانه‌ها از طریق پژوهش
مدیرکل پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: کتابخانه عمومی باید به عمق کار، جان و زندگی مردم نفوذ پیدا کند و کارآمد باشد.

وی یادآورشد: هم از نظر ساختاری و هم از نظر اجتماعی حال خوش خواندن را تجربه نمی کنیم، باید خوشی پایدار توسط کتابداران برای جامعه ایجاد شود.
جوهرچی افزود: اگر اداره پژوهش و آموزش نهاد کتابخانه های عمومی نتواند حال مردم را خوش تر کند و فقط موجب ارتقای مدرک همکاران شود، اداره ای بی خاصیت خواهد بود.

وی اظهار داشت: از این رو برای رهایی از نقیصه مزبور، طرح هایی برای برنامه مند شدن بهتر و تحقق استاندارد سازی کتابخانه های عمومی آغاز شده است.

محمد جوهرچی، با تاکید بر اینکه کتاب‌خوانی در کشور ما حال خوشی ندارد، گفت: منزلت کتابداران زمانی می‌تواند خرسندکننده‌تر از شرایط کنونی باشد، که کتابخانه عمومی بتواند به‌ عمق کار و زندگی روزانه مردم نفوذ کرده و کارآمد باشد، اگر این اتفاق بیفتد، استقبال خیلی بهتری از کتاب می‌شود.

جوهرچی عنوان کرد: برنامه‌هایی را برای تحقق استانداردهای کتابخانه عمومی، مطالعات کاربران، شناخت مردم، ارائه خدمات متناسب با نیازهای مردم و آینده‌اندیشی مد نظر قرار داده ایم که در کتابخانه عمومی فردوسی مشهد، اولین گام آن برداشته می‌شود.

مدیرکل پژوهش و فناوری اطلاعات نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: ضرورت حل شدن مسائل کتابخانه‌های عمومی از طریق پژوهش و زبده شدن کتابداران از طریق آموزش همراه با مرتبط کردن این دو مورد ضروری است.


هیچ رسانه‌ای جایگزین کتاب نیست
معاونت هماهنگی امور زائرین استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: کتاب بهترین ابزار و رسانه برای تبلیغ و ترویج فرهنگ رضوی بوده است و امروز جامعه ما به سختی از بی‌اخلاقی، بی‌عملی و نداشتن اتحاد و وفاق اجتماعی و نیز آسیب‌های اجتماعی رنج می‌کشد و فرهنگ رضوی و کتاب به عنوان یار مهربان می‌تواند ما را از این آسیب‌ها دور کند.

سیدجواد حسینی، افزود: امام رضا(ع) امام مهربانی، پاکی، رحمت، رافت، بصیرت، صبوری و انسان‌دوستی هستند و باید از این ظرفیت بسیار گران‌بها در شهر و استان مان به‌خوبی بهره‌مند شویم.

وی با بیان اینکه امروز جامعه ما به جریان‌سازی فضیلت‌های اخلاقی نیازمند است، خاطرنشان کرد: می‌توانیم با بهره‌گیری از کتاب به عنوان بهترین دوست و یار و همراه از این فضائل بهره‌مند شویم و امروز کتاب با یک رقیب جدی به نام فضای مجازی مواجه است، اما خلاقیتی که در کتاب است در هیچ رسانه دیگری نیست و فضای مجازی هم نمی‌تواند جای کتاب را بگیرد.

حسینی، با بیان اینکه باید زنجیره کتاب، کتابخانه، کتابخوانی، کتاب‌فروشی و پدیدآورنده کتاب به‌ خوبی شکل بگیرد، گفت: جامعه آرمانی جامعه‌ای است که به سمت شهر دوستدار کتاب حرکت کند و برای تحقق آن کلیه مجموعه‌های مرتبط در حوزه کتاب و کتابخوانی زنجیره کتاب و کتابخوانی را بیش از پیش تقویت کنند.

نگاه به‌کتاب، نگاه به‌یک بستر فرهنگی است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه معجزه دین اسلام کتاب و قرآن است، کتابی که تمدن را ساخت و تحولی در بشریت پدید آورد، اظهارداشت: کتاب گفتگوی مولف و مخاطب است که در این گفتگو فرهنگ مولف با پرسش های مخاطب به تبادل گذاشته می شود که ظرفیت های فرهنگ مولف و ابداعات زمانه را در بردارد.

سید جعفر مروارید، با اشاره به اینکه باید در زمانه حاضر کتاب را به عنوان ابزار دیالوگ بین فرهنگی بشناسیم، ادامه داد: شبکه های مجازی عرصه را بر کتاب تنگ کرده اند اما لذت خواندن کتاب های کاغذی در یک محیط مطالعه جذابیت خود را دارد، متاسفانه سبد خرید خانواده نسبت به کتاب کم است و این وظیفه جریان آموزشی و تربیتی است که به افزایش نرخ مطالعه کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه جامعه کتابخوان یک جامعه توسعه یافته است و معیارهای توسعه فرهنگی هم، سطح مطالعه است، افزود: تحولاتی که در عرصه خواندن رخ داده و این تنوع فرهنگی ظرفیتی است که می تواند جاذبه ای را برای نسل نوجوان و جوان ایجاد کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی کتاب را بهانه ای برای اتحاد ملی، گفتگو و انتقاد دانست و افزود: کتاب خواندن در فضاهای سنتی متحول شده و نیاز داریم به مشهد، به عنوان دومین قطب چاپ و نشر، به تحول در زمینه کتابخانه ها و مدل های جدید کتابخوانی کمک کنیم.

مروارید با بیان اینکه کتابخانه ها اگر تبدیل به محیط های متنوع و پیشرفته شود مطالعه ترویج پیدا می کند، اظهارداشت: در جریان توسعه کتابخانه سیاست گذاران و اداره ارشاد باید اقدامات لازم را انجام دهند که مسئله کتابخوانی یکی از سیاست گذاری های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

تقدیر از انجمن کتابخانه های عمومی نمونه استان
در مرحله اول و در بخش تقدیر از برگزیده های انجمن کتابخانه های عمومی استان در طول سال گذشته ازاعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان باخرز شامل احمد شافعی، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی؛ حسین رضایی ،رئیس اداره کتابخانه های عمومی؛ محمد جواد حیدری، شهردار؛ داود آخوندی، ریاست شورای اسلامی شهرستان؛ صادق شریفی نسب، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حسن اتحاد، مدیریت آموزش و پرورش؛ علیرضا شیبانی راد، مسئول ستاد نماز جمعه؛ فاطمه فعال، مسئول کمیسیون بانوان فرمانداری و علیرضا بخشنده، ریاست دانشگاه پیام نور این شهرستان تقدیر شد.

تقدیر از خیران عرصه کتاب و کتابخانه سازی
در ادامه این برنامه از خیران و نیک اندیشان برگزیده استان از جمله محمدحسین روشنک، مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه سازشهرستان مشهد؛ مرتضی کرباسی خزانه دار انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان مشهد؛ علیرضا روشنک، خیر کتابخانه ساز شهرستان مشهد؛ محمد عجمی، مدیرکل سابق اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی، حسین احمدی، سرپرست اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی، برادران، مدیریت مجتمع فرهنگی بقیه الله الاعظم(عج) و موسس کتابخانه مشارکتی قلم؛ محمد حسین داودی، خیر کتابخانه ساز شهرستان کاشم؛ جعفری، خیر کتابخانه ساز شهرستان مشهد؛ ایلدرآبادی، خیر کتابخانه ساز شهرستان جوین، علی آبادی، خیر کتابخانه ساز شهرستان نیشابور؛ جعفری نسب، اهداء کننده کتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار و حجت الاسلام و المسلمین رحیمی اهداء کننده کتاب به کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار تقدیر شد.

تقدیر از رسانه های فعال استان
در حوزه رسانه های فعال عرصه کتاب و کتابخوانی نیز حاتمی معاونت اطلاعات و اخبار صدا و سیمای خراسان رضوی؛ علی رحیمیان، خبرنگار خبرگزاری تسنیم، وحید حسینی، خبرنگار روزنامه شهرآرا؛ مصطفی عبداللهی، خبرنگار روزنامه خراسان و سید محمد محمدی، پایگاه خبری صبح مشهد مورد تقدیر قرار گرفتند.

اعضای نمونه کتابخوان کتابخانه های عمومی خراسان رضوی
مرحله دوم تقدیر مراسم تکریم کتابداران شامل تقدیر از کتابخوانان برگزیده، خانواده شهید کتابدار و مروجان کتابخوانی بود.
در این بخش محمد ایزدی، عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد به عنوان کتابخوان نمونه رده سنی خردسال؛ رستا رستمی، کتابخوان نمونه رده سنی خردسال عضو کتابخانه عمومی شهید مدرس مشهد؛ زهره حسن زاده، کتابخوان نمونه رده سنی کودک عضو کتابخانه امام جعفرصادق(ع) گناباد؛ فاطمه حکم آبادی، کتابخوان نمونه رده سنی کودک عضو کتابخانه شادروان امیر مسروری جوین، فاطمه چشم وهام، کتابخوان نمونه رده سنی نوجوان عضو کتابخانه عمومی شهید فهمیده رشتخوار؛ علی شافعی، کتابخوان نمونه رده سنی نوجوان عضو کتابخانه امام علی (ع) کاشمر؛ شهاب آئین پرست کتابخوان نمونه رده سنی جوان عضو کتابخانه عمومی دکتر شریعتی مشهد؛ فاطمه تازه، کتابخوان نمونه رده سنی جوان عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری تایباد؛ معصومه جان نثار، کتابخوان نمونه رده سنی بزرگسال عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری فریمان؛ محمدرضا آقائی، کتابخوان نمونه رده سنی بزرگسال عضو کتابخانه مرحوم عبداللهی تربت حیدریه حایز رتبه های برگزیده استان شدند.

در ادامه این مراسم از مرادی مدیر محترم دبستان محراب به عنوان مروج کتابخوانی و خانواده های شهید عباس غفرانی و مرحوم جعفر خوشرو کتابدار مرحوم کتابخانه های عمومی رشتخوار تقدیر شد.

کتابداران برگزیده و منتخب استان
لیلا شکوهی، کتابدار کتابخانه عمومی فردوسی شهرستان مشهد؛ زهرا قاسم زاده، کتابدار کتابخانه عمومی شهید مطهری مشهد؛ مهناز ترشیزی، کتابدار کتابخانه عمومی شهید مدرس کاشمر به عنوان کتابداران نمونه استان و حسین ملکوتی، مسئول کتابخانه عمومی شادروان امیر مسروری شهرستان جوین؛ عفت جزائری سقی، مسئول کتابخانه عمومی شهید هاشمی نژاد گناباد؛ زهرا میرانی، مسئول کتابخانه عمومی فردوسی مشهد؛ علیرضا صغیر، مسئول کتابخانه عمومی شهید مطهری گناباد؛ جواد جنگلی، مسئول کتابخانه سیار نور رحمت تایباد به عنوان مسئولان نمونه کتابخانه، عذرا مرادی، کتابدار کتابخانه مشارکتی حوزه علمیه نرجس مشهد به عنوان مسئول نمونه کتابخانه مشارکتی؛ زهره خزاعی، به عنوان مسئول نمونه کتابخانه روستایی کتابخانه عمومی فدک روستای فدافن شهرستان کاشمر و ربابه قلعه نوی، مسئول نمونه کتابخانه شهری، کتابخانه عمومی شهید مصطفی خمینی (ره) شهر روداب شهرستان سبزوار تقدیر شدند.

فهیمه صبوری، کتابدار فهرست نویس از شهرستان مشهد نیز به عنوان کتابدار نمونه فهرست نویس و محمد جوادی، از شهرستان تربت جام نیز خدمتگزار نمونه استان شدند.

درانتهای این مراسم نیز از آسا اسدی نویسنده خردسال استان به عنوان دومین مروج کتابخوانی تقدیر شد.

    


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
4 + 0 =