دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

در اقدامی خلاقانه و به میزبانی کتابخانه حقایق نگار خورموجی؛

نشست صبحانه با کتاب با حضور امام جمعه خورموج برگزار شد

صبحانه با کتاب

نشست صبحانه با کتاب با بررسی کتاب «بنیادهای دستور گویش دشتی» نوشته سیدکوچک هاشمی زاده در کتابخانه حقایق نگار خورموج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، طرح خلاقانه صبحانه با کتاب با بررسی کتاب «بنیادهای دستور گویش دشتی» نوشته سیدکوچک هاشمی زاده با حضور فرماندار دشتی و جمعی از نویسندگان در کتابخانه حقایق نگار خورموج برگزار شد.

حجت الاسلام عبدالحسین مصلح، امام جمعه خورموج با قدردانی از دست اندکاران برگزاری این طرح گفت: در سال های اخیر اقدامات ارزشمندی توسط کتابخانه های عمومی شهرستان در حوزه کتاب خوانی انجام شده و این برنامه خلاقانه نیز جالب و ارزشمند است.

حجت الاسلام عبدالحسین مصلح افزود: دلیل عظمت قلم، سوگند خداوند به آن است و قلم ابزاری است که نیات و منویات ارزشمند و یا بی ارزش آدمی را بر جریده روزگار ثبت می کند و برای آیندگان به یادگار می گذارد.

وی اضافه کرد: باید با اتخاذ تدابیر مناسبت از نویسندگان بومی در انتشار آثارشان حمایت شود، تا آن‌ ها بتوانند با مشکلات کمتری آثار خود را چاپ کند.

سید کوچک هاشمی زاده، نویسنده کتاب «بنیادهای دستور گویش دشتی» نیز در این نشست بیان داشت: در گویش دشتی نوا و آهنگ، همانند فارسی رسمی است و در این گویش که فراگیر و وسیع است نمی توان یک الگوی خاصی را از نظر دستوری وضع کرد.

نویسنده و محقق خورموجی ادامه داد: مقایسه تلفظ بسیاری از واژه ها در گویش دشتی با تلفظ همان واژه ها در زبان فارسی رسمی نشان می دهد که میان برخی از آنها تفاوت های چشمگیری وجود دارد.

وی تصریح کرد: ویژگی های آوایی و واجی، از مولفه های اصلی گویش دشتی است و آن را در پاره ای از موارد از زبان فارسی رسمی متمایز می سازد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
8 + 2 =